آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۸۲

 • بورس نفت

  تحریم‌های نفتی مهم‌ترین بخش دور تازه تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه اقتصاد ایران است. طبق زمان‌بندی که آمریکا از اردیبهشت ماه سال‌جاری ارائه داده بود، تحریم‌های نفتی در مرحله دوم اجرایی شدن تحریم‌ها، یعنی از تاریخ ۵ نوامبر اجرایی شدند.
 • ایجاد مرجعیت قیمتی

  محمد اسکندری کارشناس بازار سرمایه
  بالاخره بعد از سال‌ها و تلاش‌های متعدد دولت و فعالان بازار نفت و بازار سرمایه برای عرضه و معامله نفت در بورس انرژی، دو نوبت عرضه و معامله این محصول در قالب معاملات «کشف پریمیوم» در بورس انرژی، موجب شد بسیاری از نگاه‌های منفی به این موضوع تعدیل شود، هرچند کماکان دیدگاه‌هایی وجود دارد که این موضوع را مستمر نمی‌دانند؛ از جمله اینکه برخی معتقدند وزارت نفت تحت فشار تحریم‌ها و برای رهایی از فشار رسانه‌ها، نمایندگان مجلس و افکار عمومی و مشکلاتی در فروش عادی نفت، این موضوع را پذیرفته است و در صورت عادی شدن شرایط روابط بین‌المللی کشور، این فرآیند ادامه نخواهد یافت. البته به نظر می‌رسد این درجه از بدبینی را نباید مبنای قضاوت و عملکردها قرار داد و نگاه مثبت و با امید به آینده، همواره راه‌حل بهتری از نگاه منفی صرف به مسائل است.
 • اوراق بدون نام

  دکتر محمد شیرجیان کارشناس حقوق و اقتصاد انرژی، مدرس دانشگاه
  سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان نخستین مرحله عرضه نفت خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی به میزان یک میلیون بشکه و در قالب محموله‌های ۳۵ هزار بشکه‌ای در روز یکشنبه ۶ آبان انجام شد و از این میزان ۸ محموله ۳۵‌هزار بشکه‌ای در مجموع به میزان ۲۸۰ هزار بشکه به‌ قیمت ۸۵/ ۷۴ دلار به‌ازای هر بشکه از طریق سه کارگزاری خریداری شد. دومین مرحله عرضه نفت خام نیز با عرضه ۷۰۰ هزار بشکه، در روز بیستم همین ماه انجام پذیرفت و در این مرحله مجموع ۷۰۰ هزار بشکه نفت عرضه شده در قالب ۲ محموله ۲۴۵ هزار بشکه‌ای و یک محموله ۲۱۰ هزار بشکه‌ای و به قیمت ۹۷/ ۶۴ دلار معامله شد.
 • عبور از اتاق تاریک

  سید احسان حسینی پژوهشگر انرژی
  پس از طرح عرضه نفت در بورس و مشارکت بخش خصوصی در صادرات نفت به‌عنوان یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی و جلوگیری از کاهش میزان صادرات نفت خام کشور، کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه انرژی به بحث و تبادل نظر پیرامون این سازوکار و روش پیاده‌سازی آن پرداختند. در این بین یکی از نقاط چالشی که محل بحث موافقان و مخالفان عرضه نفت در بورس قرار گرفت، امکان بروز رانت و فساد و ظهور مجدد بابک زنجانی‌ها در سازوکار بورس انرژی بود. برای بررسی صحت و سقم ادعای مطرح شده مبنی بر ایجاد رانت و فساد در سازوکار بورس لازم است که محور استدلال مخالفان این راهکار مورد واکاوی کارشناسی قرار گیرد.
 • تاسیس بازار ثانویه

  دکتر محمدصادق کریمی کارشناس دیپلماسی انرژی
  فرآیند سنتی فروش نفت خام ظرفیت‌های محدودی برای فروش و بازاریابی این محصول راهبردی دارد. این محدودیت‌ها با بازگشت تحریم‌ها بیشتر هم شده است. از سوی دیگر تجارت روزانه ۶۷ میلیون بشکه نفت خام بازار پر سودی است که شرکت‌های ایرانی تقریبا سهمی از آن ندارند. بنابراین حتی اگر تحریمی وجود نداشت، استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی در تجارت نفت به سود کشور بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر