آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۲۹

 • الگوی کشت

  اصلاح الگوی کشت به‌عنوان موضوعی که چندین سال قبل به‌عنوان دغدغه‌ای برای فعالان بخش کشاورزی مسجل و آجرهای اولیه آن نهاده شد، امروزه تا حدود زیادی به فراموشی سپرده شده است.
 • الزامات تدوین استراتژی

  مجتبي پالوج عضو هيات علمي و معاون موسسه پژوهش‌هاي برنامه‌ريزي، اقتصادكشاورزي وتوسعه روستايي
  مقوله الگوی کشت همواره مورد توجه بوده و گزارش‌ها و رساله‌های متعددی در این زمینه تدوین شده است. بررسی‌های اسنادی نشان می‌دهد این موضوع از گذشته‌های دور مطرح بود و بعد از اصلاحات اراضی و با شکل‌گیری نظام‌های بهره برداری جدید همچون کشت و صنعت از جمله سیاست‌های ویژه این نوع نظام‌ها تعیین شد. این موضوع در مطالعات مشاوران خارجی قبل ازانقلاب در دهه ۵۰ نیز ملاحظه می‌شود. پس از انقلاب طی برنامه‌های اول تا ششم توسعه، مضامینی که تحت عنوان خط‌مشی، سیاست، راهکار اجرایی و... مواد قانونی و تبصره‌ها انشا شده به نحوی به «الگوی کشت» پرداخته است.
 • معضل خرده‌مالکی

  فاطمه پاسبان عضو هيات علمي موسسه پژوهش‌هاي برنامه‌ريزي، اقتصادكشاورزي وتوسعه روستايي
  چندی پیش معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی از عملیاتی شدن طرح ملی الگوی کشت محصولات کشاورزی تا مردادماه در همه استان‌های کشور خبر داد. الگوی کشت محصولات کشاورزی حدود ۲ سال و نیم است که تهیه شده و نقشه‌های پایه آن معین و در زمان حاضر در مراحل نهایی ثبت قرار دارد. در الگوی کشت محصولات، راهکارهای کاهش و جلوگیری از کشت محصولات آب‌بر دیده شده است (تاریخ انتشار بیست و دوم خرداد ماه سال ۱۳۹۷). این خبر شاید در وهله اول بسیار مسرت‌بار باشد که بعد از سال‌های متمادی بالاخره الگوی کشت در تمامی استان‌های کشور عملیاتی خواهد شد. اما چندین مساله هنوز شفافیت و صراحت نداشته و بیم آن می‌رود مشکلات و چالش‌های فراوانی برای اجرایی و عملیاتی شدن آن وجود داشته باشد.
 • شکست سیاست‌های دستوری

  حامد نجفی استاد دانشگاه تربیت مدرس
  کشاورزی در ایران یکی از خصوصی‌ترین بخش‌های اقتصادی است و بیش از ۹۰ درصد آن به‌صورت کاملا رقابتی اداره می‌شود و سهم ۱۰ درصدی از تولید و ۱۸ درصدی از اشتغال را به خود اختصاص داده است. این بخش رکن اساسی در تامین امنیت غذایی بوده و ناپایداری آن می‌تواند منجر به بروز چالش‌های فراوانی در مسیر رشد و توسعه اقتصاد کشور شود. بخش کشاورزی به‌رغم موفقیت نسبی آن نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی، با مشکلات ساختاری متنوعی دست و پنجه نرم می‌کند.
 • جلب مشارکت روستاییان

  سید حسن رضوی عضو هيات علمي موسسه پژوهش‌هاي برنامه‌ريزي، اقتصادكشاورزي وتوسعه روستايي
  درخصوص الگوی کشت در پانزده سال قبل قانونی به تصویب نرسیده و صرفا از سوی کارشناسان بخش‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی توصیه‌هایی ارائه شده است. به نمونه‌هایی از اظهارات کارشناسان اشاره‌ای می‌شود. در سال ۱۳۹۴ به نظر کارشناسان نه تنها هیچ قانون و اهرمی برای ملزم کردن کشاورزان به الگوی کشت وجود ندارد، بلکه حتی به‌دلیل آزاد شدن قیمت نهاده‌های کشاورزی هیچ نوع برنامه تشویقی نیز برای سوق دادن کشاورزان به کشت‌های متناسب با شرایط آب و هوایی و اقلیمی یک منطقه وجود ندارد. نداشتن سازو کار قانونی با ضمانت اجرایی لازم برای رعایت الگوی کشت، روند ایجاد الگوی کشت متناسب با شرایط اقلیمی یک منطقه را کندتر می‌کند.

بیشتر