آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۳۰

 • آینده تحریم‌های ایران

  در چهار ماه اخیر که آمریکا از پیمان هسته‌ای ایران خارج شده تدابیر مختلف برای فشار بر ایران اتخاذ شده و ترامپ تلاش کرده است به هدف خود یعنی وادار کردن ایران به مذاکره مجدد بر سر طیفی وسیع از موضوعات برسد. دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از چند هفته دیگر آغاز می‌شود و از پیش تحریم‌ها لطماتی به اقتصاد ایران وارد کرده است.
 • اهداف ترامپ در نیویورک

  متیو کارنیشینگ پولیتیکو
  این هفته حضور و سخنرانی روسای جمهوری و مقامات بلندپایه کشورهای مختلف در مجمع عمومی سازمان ملل مورد توجه رسانه‌های جهان خواهد بود و در این میان به احتمال زیاد سخنان دونالد ترامپ بسیار جنجال‌آفرین است. ترامپ تلاش خواهد کرد از فرصت استفاده کرده و ایران را محکوم کند، اما هم پیمان‌های آمریکا به او خواهند گفت، مشکل اصلی خود اوست.
 • هیجان در بازار نفت

  تام دیکریستوفر سی‌ان‌بی‌سی
  تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر بازار نفت تاثیر زیادی داشته و انتظار می‌رود این وضعیت ادامه پیدا کند. پایان هفته گذشته قیمت نفت در بازارهای جهان رشد کرد و این درحالی‌ است که ترامپ بارها از افزایش قیمت این ماده خام انتقاد کرده و از اوپک خواسته با افزایش عرضه قیمت‌ها را پایین آورد. پایان هفته پیش ترامپ با لحن تهدیدآمیز به کشورهای عرب عضو اوپک گفت فراموش نکنید که ما امنیت شما را تامین می‌کنیم. قیمت نفت را فورا پایین آورید.
 • سه ابهام بزرگ

  نیکولاس میلر واشنگتن پست
  ترامپ از دوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۶ همواره پیمان هسته‌ای ایران را بدترین پیمان تاریخ آمریکا توصیف و تهدید کرده بود از آن خارج خواهد شد. او پس از استقرار در کاخ سفید این موضع‌گیری را ادامه داد و در نهایت به وعده خود عمل کرد. او همزمان تحریم‌های سختگیرانه علیه ایران اعمال کرد و مدعی شد این تحریم‌ها ایران را به مذاکره بر سر پیمانی جدید وادار خواهد کرد. درباره تحقق این هدف آمریکا تردیدهای جدی وجود دارد، اما مشخص است که تحریم‌های یاد شده برای ایران زیانبار بوده است. حدود ۴۰ روز دیگر دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعمال می‌شود که بخش انرژی این کشور را هدف قرار داده است. از پیش میزان صادرات نفت ایران کاهش یافته و نیز بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه‌های مختلف از ایران خارج شده‌اند.
 • سیاست باخت - باخت

  هوارد لافرانچی کریستین ساینس مانیتور
  یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر افق روابط آمریکا و ایران، میزان تاثیرگذاری تحریم‌هایی است که از سوی دولت ترامپ علیه ایران اعمال شده است. ترامپ با اعتقاد به موثر بودن این تحریم‌ها آنها را بار دیگر اعمال کرده است. او همچنین معتقد است خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای ایران تقریبا هیچ لطمه‌ای به آمریکا وارد نمی‌کند و در نهایت، همراه شدن اروپا با آمریکا در اعمال فشار بر ایران، سودی بزرگ نصیب آمریکا خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر