آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۸۸

 • تنظیم بازار در بخش مسکن

  افزایش یکباره اجاره بها و رشد پی در پی قیمت مسکن در اولین ماه فصل تابستان، موجب شد سیاستگذار حوزه مسکن و ساختمان در قالب لوایح جداگانه، تصمیمات جدیدی را برای تصویب به دولت ارسال کند.
 • ابزار مفقوده مالیات

  دکتر حمید یاری اقتصاددان
  یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین سیاست‌ها در بازار اقتصادی، سیاست‌های انگیزش و بازدارنده در بخش است. به‌طوری که در بسیاری از کشورها درحال حاضر دولت به جای دخالت مستقیم و تعزیراتی که معمولا به دلایل مختلفی تاثیرگذار نیز نبوده‌اند، به روش‌های غیرمستقیم و هدایت‌بخش رو می‌آورد و در این زمینه با بررسی‌های مبتنی بر مسائل تئوریک و آزمون‌های میدانی، سیاست‌هایی را دنبال می‌کند تا بخش‌های خصوصی و اجرایی را به سوی نقطه بهینه روانه سازد. در این بین مهم‌ترین‌ ابزار مالیات است.
 • تمدید اجباری قراردادهای اجاره!

  فخرالدین زاوه اقتصاددان
  نابسامانی‌های قیمتی اخیر در بازار مسکن، نگرانی‌هایی را در سطح جامعه برانگیخت. وزارت راه و شهرسازی در مواجهه با این موضوع راهبردها و راهکارهایی اتخاذ کرده است که مهم‌ترین آنها عبارتند از: بسته سیاستی پیشنهادی ۹‌گانه و تدوین لوایحی برای مواجهه با التهاب بازار اجاره و اصلاح قوانین مالیاتی در حوزه زمین و مسکن. این نوشتار به‌اختصار به ارزیابی و تحلیل این راهبردها و راهکارها می‌پردازد.
 • کلید بحران در سیاست‌های پولی

  مهدی بهداد فعال صنعت ساختمان
  بازار مسکن طی ماه‌های گذشته روزهای پرفراز‌و‌نشیبی را طی کرده است. روزهایی که این بازار از سر گذراند، از سال‌های پیشین نیز به انحای مختلف قابل پیش‌بینی بود، هرچند که درخصوص زمان دقیق این رخداد و همزمان شدن آن با حرکت سایر بازارها شاید کمتر اقتصاددانی می‌توانست برآورد دقیقی را ارائه کند. بازار مسکن طی ماه‌های گذشته با رشد‌های قیمتی سنگینی مواجه شد.

بیشتر