آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۸۹

 • بورس در انتظار بازار ثانویه ارز

  بازار سهام در حالی از روز شنبه هفته جاری با محوریت خبر توافق برای آزادسازی نرخ ارز صادرات غیرنفتی روند پرشتابی را آغاز کرد که این مسیر در روزهای بعد نیز دنبال شد؛ به‌طوری‌که رکوردشکنی بورس طی ۴روز معاملاتی اخیر با ثبت بازدهی ۴/ ۱۱ درصدی و ۱۳کانال شکنی پیاپی دنبال شد.
 • رانت‌زدایی در شرکت‌ها

  امیرمهدی صبایی تحلیلگر بازار سرمایه
  نرخ ارز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین متغیرهای اقتصادی در کشور ما محسوب می‌شود که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر بسیاری دیگر از متغیرها از جمله شاخص‌های قیمت تولید و مصرف‌کننده، تراز تجاری، شاخص قیمت مسکن و... تاثیرگذار است. خصوصا در مقاطعی که کشور با بحران ارزی مواجه می‌شود، اهمیت این متغیر و تاثیراتی که بر اقتصاد می‌گذارد، بیشتر خودنمایی می‌کند.
 • تحلیل عرضه و تقاضا

  محمد نوربخش کارشناس بازار سرمایه
  از نیمه دوم سال ۹۶ نرخ ارز در بازار آزاد شروع به رشد کرد، رشدی که بهانه آن کاهش نرخ بهره بانکی بود که از ۲۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد. هر چند مدتی بعد بانک مرکزی مجبور به عقب نشینی از این تصمیم خود شد، ولی انگار جرقه‌ای در انبار باروت خورده بود. انبار باروتی که در اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶ همان حجم نقدینگی ۱۳۹۰ هزار میلیارد تومانی بود که از سال ۹۲ به بعد تحت تاثیر نرخ حقیقی مثبت سپرده‌ها نم کشیده بود.
 • دو عامل کلیدی

  موسی احمدی استاد دانشگاه دکترای مدیریت مالی
  بنا بر اخبار، شورای پول و اعتبار در یک مصوبه مهم مقرر کرده که قیمت رسمی ارز، تنها برای کالاهای اساسی و دارو تخصیص پیدا کند. ارز موردنیاز کالاهای اساسی از محل صادرات نفتی دولت تامین خواهد شد؛ اما ارز حاصل از صادرات غیرنفتی اعم از پتروشیمی، مواد معدنی، صنایع سنتی و... به بازار دوم وارد می‌شود و قیمت آن نیز تابع مکانیزم عرضه و تقاضا خواهد بود. به این ترتیب در صورت اجرای این مصوبه، صادرکننده و واردکننده با توافق با یکدیگر، ارز مورد نیاز را مبادله خواهند کرد که مبنای تشکیل یک بازار ثانویه ارزی خواهد بود.
 • ورود صادرکنندگان بزرگ؟

  مرجان فتاحی کارشناس بازار سرمایه
  بازار ثانویه ارز از زمانی فعالیت خود را آغاز کرد که سامانه نیما نتوانسته بود مرهمی بر مشکلات ارزیِ میان واردکننده و صادرکننده بگذارد. همان‌طور که می‌دانید، صادرکنندگان با فروش در سامانه «نیما» ملزم بودند ارز اکتسابی خود را با قیمت ۴۲۰۰ تومان به واردکنندگان کالا بفروشند. این درحالی بود که درست در همان زمان، قیمت دلار در بازار آزاد با شکافی مثبت و معنی‌دار نسبت به دلار رسمی (۴۲۰۰‌تومانی) در حال معامله بود. این موضوع کافی بود تا صادرکنندگان، رغبتی برای فروش ارز از طریق سامانه نوپای نیما نداشته باشند.

بیشتر