آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۸۷

 • پاکستان پس از انتخابات

  هفته گذشته در انتخابات پارلمانی پاکستان، حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان، کریکت باز پیشین که اکنون به چهره سیاسی ضدفساد در پاکستان تبدیل شده به پیروزی رسید و او اکنون باید دولت را با همکاری احزاب دیگری که در پارلمان این کشور کرسی‌هایی را تصاحب کرده‌اند تشکیل دهد.
 • دو راهی عمران‌خان

  ناتاشا توراک سی ان بی سی
  فساد مالی، تروریسم، توسعه اقتصادی و روابط خارجی، مهم‌ترین موضوعات برای دولت جدید پاکستان خواهند بود، اما درباره توانایی این دولت برای رسیدگی موثر به موضوعات یاد شده تردیدهای جدی وجود دارد و این امر نگرانی‌هایی پدید آورده است. فقدان ثبات سیاسی یکی از موانع بزرگ برای حل مشکلات گوناگون پاکستان است. نخست‌وزیران این کشور عموما به دلیل کودتا، ترور، دستگیر شدن یا استعفا نتوانسته‌اند دوران قانونی خود را در این سمت به پایان برسانند. از سوی دیگر منازعات سیاسی بین احزاب و شخصیت‌های برجسته عملا سبب شده این کشور نتواند در مسیر رونق و ثبات قرار گیرد و نکته نگران‌کننده این است که تغییری در این شرایط مشاهده نمی‌شود. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقدند دوران نخست‌وزیری عمران خان دورانی جدید نخواهد بود و نباید انتظار داشت در شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پاکستان تغییرات بزرگ ایجاد شود.
 • کودتای نرم ارتش؟

  پاملا کونستابل واشنگتن پست
  حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان، در انتخابات پارلمانی هفته گذشته پاکستان توانست بیش از احزاب رقیب کرسی در پارلمان تصاحب کند و عمران خان، بازیکن بین‌المللی کریکت که در سال‌های اخیر در صحنه سیاسی پاکستان به چهره ضد سیستم اسفناک موجود در این کشور مشهور شده عنان امور را در دست خواهد گرفت و این در حالی است که رقبای او انتخابات را پرتقلب توصیف کرده‌اند.
 • چین؛ شریک استراتژیک

  فاصح مانگی بلومبرگ
  اقتصاد پاکستان در مسیر رونق و رکود در حرکت است و به احتمال بسیار زیاد به زودی دولت آینده این کشور مجبور خواهد شد به صندوق بین‌المللی پول مراجعه کند، زیرا از یکسو بدهی‌های دولت و کسری حساب جاری در حال افزایش است و از سوی دیگر، ذخیره ارزی در حال کاهش است و نیز ارزش ارز ملی طی هشت ماه ۴ بار پایین آمده است. دولت جدید پاکستان به نخست‌وزیری عمران خان باید خیلی زود تیمی برای مذاکره با صندوق بین‌المللی پول تشکیل دهد. درباره روابط پاکستان و صندوق بین‌المللی پول بیان چند نکته مفید است.
 • پنج مانع توسعه

  فرانس پرس
  از ماه‌ها قبل، پاکستان تحت تاثیر انتخابات پارلمانی هفته گذشته قرار داشت و به احتمال زیاد در ماه‌های آینده نیز نتیجه غیرمنتظره این انتخابات بر جنبه‌های مختلف زندگی مردم و ساختارهای سیاسی و اقتصادی این کشور اثر خواهد داشت. کارشناسان درباره چالش‌های پیش روی دولت بعدی پاکستان دیدگاه‌های مختلفی مطرح کرده‌اند اما به نظر می‌رسد پنج چالش بیش از چالش‌های دیگر گریبان دولت آینده را خواهد گرفت. در ادامه به این پنج چالش اشاره می‌کنیم.

بیشتر