آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۸۶

 • آینده روابط ایران و اروپا

  امیر جهانی: در آستانه رسیدن به میانه مرداد و شروع دور جدید تحریم‌های آمریکا، فشارهای این کشور بر همکاران تجاری ایران در حال افزایش است. تیم‌های مذاکره‌کننده آمریکایی به کشورهای همکار سفر کرده و در تلاشند که آنها را برای کاهش و قطع همکاری‌ها با ایران مجاب کنند.
 • اتخاذ راهبرد ملی

  دکتر یوسف مولایی استاد دانشگاه تهران
  با اجرایی شدن برجام، انتظار می‌رفت که التهابات و هیجانات مربوط به پرونده هسته‌ای فروکش کند و توافق جامع هسته‌ای ایران با پنج قدرت جهانی زمینه را برای تقویت صلح و امنیت بین‌المللی در جهان فراهم کند و همکاری ایران با نهادهای بین‌المللی در استفاده صلح‌آمیز از دانش هسته‌ای نمونه موفقی برای طراحی مدل فراگیر مدیریت فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای در منطقه و جهان به‌دست دهد و با برطرف شدن سوءظن‌ها و بدگمانی‌ها، روابط تجاری و اقتصادی ایران با کشورهای جهان به بالاترین سطح خود ارتقا یابد.
 • آزمون بزرگ استقلال

  دکتر ابراهيم متقي استاد دانشگاه تهران
  بسته پیشنهادی اروپا را باید تنها راه‌حلی دانست که ایران را به ادامه همکاری‌های فراگیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ترغیب می‌سازد. ایران همواره نسبت به سیاست‌های گذشته که «تضمین‌های اجرایی» را در دستور کار قرار نداده، ابراز نگرانی کرده است.
 • بازنده بزرگ مرگ برجام

  دکتر مهدی ذاکریان مدیر گروه روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
  آنجل نورمن یکی از نظریه‌پردازان روابط بین‌الملل در کتاب «فریب بزرگ» جنگ را نکوهش می‌کند. او می‌گوید برخی از دولتمردان بر این باورند که جنگ مفهومی سودبخش است و موفقیت در جنگ برای فاتح سودمند است. آنجل معتقد است در حالی‌که قضیه دقیقا برعکس است. در دنیای مدرن این امر بسیار پرهزینه و سبب صدمه به تجارت بین‌المللی می‌شود.
 • رویکرد امنیتی یا اقتصادی؟

  نوذر شفیعی کارشناس مسائل بین‌الملل
  اساسا در فرآیند مذاکره، برای پیش‌بینی و درک دیدگاه طرف مقابل و تحلیل اراده سیاسی و حسن نیت او، ابتدا نیازمند این هستیم که جایگاه خود را در نظام فکری‌اش شناسایی کنیم.

بیشتر