آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۸۵

 • بحران تصمیم‌گیری

  سیاست‌گذاری در هر کشوری با توجه به مناسبات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، روند‌های مشخصی را برای اتخاذ تصمیم در نظر می‌گیرد که این روندها را می‌توان نظام تصمیم‌گیری نامید. اوج کارآیی و بهره‌وری هر نظام تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی به نمایش درمی‌آید.
 • تبیین اهداف مشخص

  عباس عبدی روزنامه‌نگار
  چالش‌های تصمیم‌گیری در ایران چیست؟ شاید تحلیل همین مساله در جامعه ما برای فهم آنچه که در کشور می‌گذرد کافی باشد. تصمیم‌گیری یعنی تحلیل جامع موقعیت و طرح چند راه و انتخاب یکی از آنها بر اساس هدف تعیین‌شده. این رویداد یا فردی رخ می‌دهد یا به‌صورت جمعی و مبتنی بر اهداف تعیین شده است. هرکدام از این مولفه‌ها(تعیین هدف، تحلیل موقعیت، تدوین چند سناریو و انتخاب گزینه بهتر) در ایران دچار اختلال است. ولی این اختلال ریشه در برخی از ویژگی‌ها دارد که به آنها اشاره می‌کنم.
 • ارتقای کیفی سیاست‌گذاری

  حسن خوشپور کارشناس ارشد اسبق سازمان برنامه
  مشکل تصمیم‌گیری در اقتصاد ایران موضوعی جدید نیست و قدمت آن به دهه‌های ابتدایی قرن حاضر بازمی‌گردد که در سال‌های اخیر با وضوح بیشتری وجود آن تایید و پیامدهای منفی آن ظاهر شده است. در دیگر کشورهای درحال توسعه که اتکای اصلی حیات نظام اقتصاد کلان و بازارهای کسب و کار به منافع حاصل از فروش منابع طبیعی و ثروت‌های خدادادی (نظیر نفت) است، با شدت بیشتری مشکلات در نظام‌های تصمیم‌گیری اقتصادی وجود دارد. نتیجه ندادن یا تحقق نتایج نامطلوب ناشی از معیوب بودن ساختار و نظام تصمیم‌گیری(شامل نهاد‌ها و فرآیندها) در جامعه است.
 • جدایی «سیاست» از «اداره»

  امیرحسین خالقی پژوهشگر توسعه
  توماس ساول، اقتصاددان آمریکایی، زمانی گفته بود بعید است خطرناک‌تر از این روشی وجود داشته باشد که اختیار تصمیم‌گیری را به دست کسانی بسپاریم که هیچ بهایی برای اشتباهاتشان پرداخت نمی‌کنند، نقد او اشاره‌ای به شیوه تصمیم‌گیری در دولت‌ها بود؛ وقتی پای سود و زیان مستقیم تصمیم گیرنده در میان نباشد؛ غریب نیست که او همه توان خود را برای تصمیم بهتر به کار نگیرد.

بیشتر