• انضباط بودجه‌ای

  محسن کرمانی: بیش از یک ماه از تقدیم لایحه بودجه سال آینده به مجلس می‌گذرد، اما همچنان صحبت‌ها بر سر جزئیات آن داغ است. دولت معتقد بود بودجه‌ای که ارائه کرده است، بسیار با دقت نوشته شده و سعی شده است با ملاحظه جوانب مختلف از جمله کسری بودجه، تحریم‌ها و تنگنای مالی دولت، طوری بسته شود که در سال آینده به اقتصاد کشور لطمه وارد نشود و تورم حرکت صعودی خود را ادامه ندهد. اما برخلاف نظر دولت، بسیاری از کارشناسان معتقدند که این امر رعایت نشده و با توجه به اعداد و ارقام اعلام شده، گره اقتصادی کشور کور‌تر نیز خواهد شد.
 • گلوگاه انضباط بودجه‌ای

  امیرحسین نعمت‌زاده کارشناس اقتصادی
  ۲۱ آذر سال جاری، سید ابراهیم رئیسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد و تا امروز که بیش از یک ماه از آن تاریخ می‌‌‌گذرد، مجلس شورای اسلامی و مشخصا کمیسیون تلفیق در حال بررسی اولین لایحه بودجه قرن جدید شمسی است. یکی از مهم‌‌‌ترین محورهایی که در زمان بررسی لایحه بودجه سالانه همواره به آن تاکید می‌‌‌شود موضوع ایجاد انضباط مالی در بودجه است. در سال‌‌‌های اخیر تدابیر مختلفی برای ایجاد انضباط مالی در بودجه سالانه در نظر گرفته شده که یکی از این تدابیر، انتقال حساب‌‌‌ دستگاه‌‌‌ها و شرکت‌‌‌های دولتی از طریق خزانه‌‌‌داری کل کشور به بانک مرکزی است.
 • استثنایی به نام دانشگاه علوم پزشکی

  محمدصادق امانی کارشناس سیاستگذاری
  یکی از مواردی که همواره مورد تاکید سیاستگذاران و اقتصاددانان قرار گرفته است، ایجاد انضباط مالی در نظام بودجه‌‌ریزی و مدیریت منابع و مصارف بودجه است. همزمان با تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی و شروع بررسی این لایحه در کمیسیون تلفیق، توجه به موضوع ایجاد انضباط مالی برای واقع‌‌بینانه کردن مصارف و منابع بودجه و در نهایت بستن بودجه بدون کسری عملیاتی لازم به نظر می‌‌رسد. بدون شک یکی از پیش‌شرط‌‌های ایجاد انضباط مالی در دستگاه‌های دولتی، اعطای مجوز حسابرسی به دستگاه‌های نظارتی برای ارزیابی نحوه هزینه‌‌کرد منابع عمومی توسط این دستگاه‌ها است.
 • دومینوی افزایش دستمزدها

  ایمان گنجگاهی کارشناس اقتصادی
  همزمان با بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، بار دیگر لزوم ایجاد انضباط مالی در بودجه‌‌‌ریزی مورد توجه مسوولان و کارشناسان قرار گرفته است. موضوعی که از طرح آن در فضای سیاستگذاری کشور مدت زیادی گذشته، ولی متاسفانه تا سال گذشته اقدام عملیاتی برای تحقق این امر انجام نشد اما با ارائه اولین لایحه بودجه سالانه توسط دولت رئیسی، شاهد چند اقدام مثبت در حوزه ایجاد انضباط در بودجه بودیم که در ادامه به یکی از این اقدامات می‌‌‌پردازیم.
 • آتش تورمی در آمریکا

  احسان آذری‌‌‌نیا: چهارشنبه هفته گذشته وزارت کار آمریکا گزارش وضعیت نرخ تورم در ماه گذشته را منتشر کرد و با انتشار این گزارش بر نگرانی‌ها درباره افق اقتصاد افزوده شد. نرخ تورم در ماه دسامبر در مقیاس سالانه ۷‌درصد بوده که بالاترین میزان در چهار دهه اخیر است. با آنکه اقتصاددان‌ها پیش‌بینی کرده بودند نرخ تورم بالا خواهد بود، اما در هر حال، همه فعالان اقتصاد اعم از سرمایه‌گذاران، مدیران شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان درباره آنچه در آینده رخ خواهد داد دچار ابهام و نگرانی هستند.
 • جعبه ابزار کنترل قیمت‌ها

  کوین لیپتک منبع: سی ان ان
  افزایش نرخ تورم در آمریکا به بالاترین میزان در چهار دهه اخیر، به یک معضل سیاسی برای جو بایدن تبدیل شده، طوری که او وادار شد در صحبت با مردم به وجود این مشکل اعتراف و به دلیل رشد قیمت‌ها با مردم همدردی کند. چهارشنبه هفته گذشته، گزارش نرخ تورم در آمریکا در ماه گذشته میلادی منتشر و مشخص شد رشد قیمت کالاها در مقیاس سالانه ۷‌درصد یعنی بالاترین میزان از سال ۱۹۸۲ بوده است. بدون در نظر گرفتن قیمت مواد غذایی و انرژی که معمولا نوسان آنها بیشتر است، نرخ تورم ماه قبل ۹/ ۴‌درصد، یعنی بالاترین میزان از سال ۱۹۹۱ بود. با آنکه دولت آمریکا تلاش کرده از تمامی ابزارها برای پایین آوردن نرخ تورم استفاده کند. اما بایدن یا هر رئیس‌جمهور دیگر، نمی‌تواند به شکل یکجانبه اقداماتی انجام دهد که در کوتاه‌مدت نرخ تورم پایین آید.
 • شوک انتخاباتی به دموکرات‌ها؟

  مورگان شالفنت منبع: د هيل
  چهارشنبه هفته گذشته گزارش نرخ تورم در ماه قبل در آمریکا منتشر شد و همان‌طور که بسیاری از اقتصاددان‌ها پیش‌‌بینی کرده بودند، نرخ تورم افزایش یافته و حالا بر نگرانی‌ها درباره آینده افزوده شده است. نرخ بالای تورم که انتظار می‌‌رود برای مدتی نسبتا طولانی ادامه یابد نه تنها احتمال تصویب نشدن برنامه توسعه زیرساخت‌ها را که بایدن پیشنهاد داده بیشتر می‌کند، بلکه ممکن است سبب شود در انتخابات میان‌دوره‌‌ای کنگره که ماه نوامبر برگزار خواهد شد، دموکرات‌ها تعداد زیادی از کرسی‌ها را از دست بدهند. بنا به اعلام وزارت کار، ماه گذشته نرخ تورم در مقیاس سالانه ۷ درصد بود و این بالاترین رقم در چهار دهه اخیر است. رشد قیمت‌ها همزمان با واکسیناسیون علیه کرونا و بهبود وضعیت اقتصادی رخ داده و درباره وضعیت تورم در ماه‌های آینده دیدگاه‌های مختلفی مطرح است.
 • هت تریک فدرال‌رزرو

  راشل زيگل منبع: واشنگتن پست
  ماه گذشته میلادی در مقیاس سالانه، قیمت‌‌ها در آمریکا، سریع‌‌ترین رشد را در چهار دهه گذشته داشتند و با توجه به نرخ‌های تورم در سال قبل می‌توان گفت سال ۲۰۲۱ تحت تاثیر تحولات گوناگون، سالی پرمشقت برای مصرف‌‌کنندگان آمریکا بود. با آنکه رشد قیمت‌ها در ماه دسامبر نسبت به ماه‌های نوامبر و اکتبر کندتر بود، اما درباره افق تغییرات قیمت‌ها و اثرات اقداماتی که برای مهار تورم انجام خواهد شد نگرانی وجود دارد. سال قبل تقاضا برای انواع کالا نظیر خودرو و مصالح ساختمانی در حالی رشد کرد که زنجیره‌های تامین دچار اختلال‌های بزرگ بود و نتیجه این دو عامل، افزایش قیمت‌هاست که سبب نگرانی کاخ سفید و بانک مرکزی شده است.
 • سه نگرانی‌مدیران

  توماس گريتا منبع: وال استريت ژورنال
  در فهرست تهدیدهایی که مدیران شرکت‌های بزرگ سال جاری با آنها روبه‌رو هستند، همه‌‌گیری کرونا در صدر قرار دارد اما تورم به سرعت در حال صعود در این فهرست و تبدیل شدن به نخستین تهدید است. موسسه تحقیقاتی کنفرانس بورد در نظرسنجی از حدود ۹۰۰ مدیرعامل در سراسر جهان به این نتیجه رسید که نگرانی‌ها درباره رشد نرخ تورم سال گذشته به‌شدت افزایش یافته است. بیش از نیمی از این افراد معتقدند فشارهای تورمی حداقل تا اواسط سال آینده میلادی ادامه پیدا خواهد کرد، این در حالی است که در نظرسنجی سال قبل، آنها تورم را یک تهدید محدود تلقی می‌کردند. مدیرعامل هانی ول اینترنشنال در یک مصاحبه گفت: «تورم ماندگار است و ما باید درباره نحوه مهار آن بسیار با دقت عمل کنیم زیرا اگر به یکباره تلاش کنیم آن را مهار کنیم اتفاقی بد رخ خواهد داد و آن رکود در اقتصاد است.»
 • خودرو پس از احیای برجام

  امير جهاني: دور هشتم و حساس مذاکرات احیای برجام در وین، در حالی ادامه دارد که رفت‌‌وآمدهای دیپلماتیک به وین با محوریت مذاکرات هسته‌‌ای افزایش یافته است. طبیعتا فعالان اقتصادی در بازارهای مختلف هم اخبار و سیگنال‌های واصله از هتل کوبورگ را رصد می‌کنند و سناریوهای مختلفی را طراحی می‌کنند. بازار خودرو یکی از این بازارهاست. صنعتی که گرچه بخش قابل توجهی از ظرفیتش تحت تاثیر سیاستگذاری‌های غلط اقتصادی دولت‌ها طی سال‌ها مدیریت دولتی بر این بنگاه‌ها به هدر رفته، اما کسی منکر تاثیرات گشایش‌های بین‌المللی بر بهبود فضای آن نیست.
 • معضلات داخلی؛ گشایش خارجی

  حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو
  مذاکرات وین، این روزها ظاهرا از روند فرسایشی خارج شده و به‌نوعی احتمال دستیابی به توافق افزایش یافته، توافقی که می‌تواند خودروسازی کشور را از حالت بحران خارج کند. خودروسازی ایران صنعتی است که از ظرفیت‌های درونی بسیاری برخوردار است که البته سهم زیادی از این ظرفیت تحت تاثیر سیاستگذاری‌های غلط اقتصادی دولت‌ها طی سال‌ها مدیریت دولتی بر این بنگاه‌ها به هدر رفته است. برای اثبات این موضوع کافی است به میزان تاب‌آوری اقتصاد خودرو در کشور در دوره‌های تحریم توجه کنیم.
 • تغییر ساختاری در راه است؟

  فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو
  اقتصاد ایران در شرایط نامساعد و پرچالشی به سر می‌برد. افزایش حجم بدهی‌های دولت و تشدید استقراض به شیوه‌های مختلف برای جبران هزینه‌های روزافزون جاری روز به‌روز وضعیت را بحرانی‌تر می‌کند. سال‌هاست بودجه‌های عمرانی که موتور محرک اقتصاد دولتی ایران است تامین نمی‌شود و در سال‌های اخیر، کمتر پروژه‌ مهمی اجرا شده است. تحریم‌های آمریکا که بعد از تنفسی کوتاه‌مدت از تحریم‌های شورای امنیت بر اقتصاد ایران مجددا تحمیل شده، در کنار انبساط دیوانی کشور و مدیریت غیر‌اصولی اقتصاد سبب شده است، بازارهای کشور همگی با بحران شدید تقاضا روبه‌رو شوند در حالی که ناگزیر از تورم پولی در کشور، همه قیمت‌ها منبسط می‌شوند.
 • آشتی پس از جدایی

  امیرحسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو
  این روزها خبرهای خوبی از مذاکرات می‌آید. البته ظاهرا اخیرا به آن برجام نمی‌گویند که ما یادمان نیاید که برجامی بود که پاره پاره شد. اما مهم نیست. مهم اصل توافق است و بیرون آمدن ما از این اوضاع. قبل از اینکه به تبعات برجام جدید برسم، می‌خواهم توضیح دهم که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، چه می‌شود. چرا که به نظر نمی‌رسد توافقی در آینده نزدیک رخ دهد.
 • بورس و احیای برجام

  هدیه لطفی: در حالی این روزها اخبار پیرامون احیای برجام قوت گرفته که سرنوشت تمام بازارهای سرمایه‌گذاری به نوعی با نتایج این مذاکرات گره خورده بازار سرمایه نیز از آن مستثنی نیست. در چنین شرایطی سوال مهم این است که آیا دستیابی به توافق هسته‌‌ای و احیای برجام به نفع بازار سرمایه و بورس تهران خواهد بود یا به این بازار لطمه می‌‌زند؟
 • بازی خوانی بازارها

  محمد صالحي‌محبوب‌فومني تحليلگر بازار سرمايه
  با توجه به اینکه این روزها بیش از گذشته شاهد اخبار مثبت درباره مذاکرات برجام هستیم و از آنجاکه نتیجه مذاکرات یک متغیر با اهمیت برای فعالان و سرمایه‌گذاران بازارهای ارز، طلا، مسکن و خودرو و سهام تلقی می‌شود، از این رو به نظر می‌رسد موضوع اثر‌گذاری توافق برجام بر بازارهای نام‌برده از اهمیت فراوانی برخوردار است. ابتدا از بازار ارز که خود متغیری اثر‌گذار بر سایر بازارهای دیگر است آغاز می‌کنیم؛ چنانچه تیم مذاکره‌کننده موفق شود با توافق مرحله‌بندی شده، ارزهای بلوکه شده ایران در سایرکشورها را که رقم آن حدود ۳۶میلیارد دلار برآورد می‌شود و اهم آن درکشورهای مختلف مانند کره‌‌جنوبی، ژاپن، لوکزامبورگ، عمان، چین و عراق مسدود است به‌صورت پرداخت مستقیم، آزاد کند و همراه کاهش تحریم‌ها، ایران بتواند مقدار فروش نفت و سطح روابط تجاری خود را با سایر کشورها افزایش دهد، این امر به افزایش درآمدهای ارزی کشور منجر خواهد شد و احتمال دارد در کوتاه‌مدت با توجه به ایجاد اثر انتظارات منجر به کاهش قیمت دلار تا محدوده ۲۵ هزار تومان شود. اما پس از کمرنگ شدن اثر روانی به واسطه گذر زمان انتظار می‌رود در بازه زمانی یکساله شاهد بازگشت نرخ دلار در محدوده قیمت‌های کنونی با حد بالای ۲۹ هزار تومان باشیم. در این میان قیمت دلار نیما فاصله خود را با دلار آزاد کاهش خواهد داد و تا محدوده ۲۶ هزار تومان رشد را تجربه خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر