آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۸۴

 • نشست گروه ۲۰

  نشست گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان روزهای شنبه و یکشنبه این هفته در پایتخت آرژانتین برگزار و در پایان آن، بیانیه‌ای منتشر شد که حاوی مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی و تجاری اعضای این گروه بود. از زمان تشدید تنش‌های تجاری بین آمریکا و شرکای تجاری‌اش، رهبران اقتصادهای بزرگ تلاش کرده‌اند رویه ترامپ را که بر حمایت گرایی و اعمال تعرفه و تهدید است، تغییر دهند. در نشست گروه ۲۰ نیز مقامات مالی اعضا به انتقاد از سیاست‌های ترامپ پرداختند، اما وزیر دارایی آمریکا با تایید مواضع رئیس‌جمهوری این کشور از شرکای تجاری آمریکا خواست بازارهای خود را روی کالاهای آمریکایی باز کنند.
 • وحشت از سیاست‌های حمایتی

  کارولین لوک / تایم
  نشست گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان که ۸۵ درصد تولید ناخالص داخلی و ۶۶ درصد جمعیت جهان را شامل می‌شوند، روزهای شنبه و یکشنبه در شهر بوینس‌آیرس آرژانتین برگزار شد. این گروه ۷۵ درصد تجارت جهانی و ۸۰ درصد سرمایه‌گذاری جهان را تشکیل داده‌اند. همانطور که انتظار می‌رفت یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در نشست امسال این گروه بررسی شد، وضعیت تنش‌های تجاری بین قدرت‌های بزرگ جهان است که در حوزه‌های مختلف تاثیرات منفی بر اقتصاد جهان گذاشته است.
 • تقویت بیشتر دلار؟

  جیمز تورن / رویترز
  با آنکه بیانیه پایانی نشست گروه ۲۰ کلی بود، اما در آن به مهم‌ترین عوامل نگرانی رهبران اقتصادهای بزرگ جهان اشاره شده است. یکی از این نگرانی‌ها تبعات سیاست‌های حمایت‌گرایانه ترامپ برای بازارهای مختلف است.
 • قانون جنگل در تجارت

  برایان بورژوفسکی / سی ان بی سی
  تنش‌های تجاری که در هفته‌های اخیر شدت یافته یکی از مهم‌ترین عوامل نگرانی رهبران گروه ۲۰ است و در نشست اخیر این گروه، آنها اعلام کردند، تنش‌های یاد شده باید از طریق گفت‌وگو حل شود. زیرا تنها از این طریق اختلافات به تضعیف اقتصاد جهان منجر نمی‌شود. نشست گروه ۲۰ در حالی برگزار شد که ترامپ بر اقدامات خود علیه شرکای تجاری آمریکا افزوده و نیز تهدید کرده بر تمام کالاهای صادراتی چین به ارزش ۵۰۰ میلیارد دلار تعرفه تعیین خواهد کرد.
 • نمایش انزوای آمریکا

  آلان رپیپورت / نیویورک تایمز
  روز یکشنبه نشست دو روزه گروه ۲۰ با انتشار یک بیانیه به پایان رسید، اما محتوای این بیانیه بسیار کلی بود و سخنان وزیر دارایی آمریکا که تکرار مواضع ترامپ در هفته‌ها و ماه‌های اخیر بود نشان داد حداقل برای مدتی، ترامپ و تیم اقتصادی دولت آمریکا قصد دارند در مسیر اعمال فشار بر شرکای تجاری این کشور با امید به تسلیم کردن آنها، ادامه دهند. در واقع تنها نتیجه این نشست، باور عمیق تر به تشدید تنش‌های کنونی در آینده بود. این درحالی است که هفته پیش صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد تعرفه‌هایی که تاکنون اعمال شده تا سال ۲۰۲۰ حدود ۴۴۰ میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی جهان می‌کاهد.

بیشتر