آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۷۲

 • مذاکرات ایران و اروپا

  در بیش از دو ماهی که از اعلام آمریکا برای خروج از برجام می‌گذرد، کشورهای امضا‌کننده به شدت برای زنده نگه داشتن این توافق به صرافت افتاده‌اند.
 • آثار ثانویه تحریم‌ها

  دکترجواد صالحی اصفهانی استاد موسسه بروکینگز
  شاید تنها چیزی که باعث سورپرایز در داخل ایران شد، اعلام زودهنگام‌تر از موعد مقرر ترامپ برای خروج از برجام بود، والا همگی به این موضوع واقف بودند که با قرار گرفتن این فرد در راس دولت آمریکا، دیگر هیچ‌گونه آینده‌ای برای برجام با حضور آمریکا وجود نخواهد داشت. اما این بار رهبران ایران بر خلاف صحبت‌های قبلی خود درخصوص خروج از معاهده، تصمیم گرفتند که موضعی خویشتندارانه‌تر اتخاذ کنند و این گزینه را روی میز قرار دهند که آیا سه کشور اروپایی امکان مقابله با فشارهای آمریکا و تامین منافع ایران برای ادامه حضور در برجام را دارند یا خیر.
 • لنگر امنیتی در منطقه

  بلومبرگ: ایران به وزیران امور خارجه اروپا در وین هشدار داد که تنها موضع‌گیری‌های کلامی برای مبارزه با تحریم‌های جدید آمریکا و حفظ برجام کافی نیست. وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف، از طریق توییتر گفت: «فرانسه، آلمان و انگلیس نیاز به راه‌حل‌های عملیاتی دارند نه وعده‌های بلند و مبهم.» رئیس‌جمهور حسن روحانی نیز که به تازگی از سفر دو روزه خود به سوئیس و اتریش بازگشته است، به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در تماس‌های تلفنی جداگانه‌ای گفت که پیشنهادهای آنها ناامید‌کننده است. پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از معاهده توافق هسته‌ای در تاریخ ۸ مه ‌بیرون آمد ایران دسترسی پنج قدرت باقی مانده را به ذخایر انرژی خود ضمانت کرد. در عین حال، بازرسان بین‌المللی سازمان انرژی اتمی تایید کرده‌اند که ایران سهم خود از معاهده را انجام داده است.
 • تضمین تداوم صادرات نفت

  رویترز: به نظر می‌رسد قدرت‌های جهانی و ایران در مذاکرات روز جمعه خود، برای دستیابی به یک بسته اقتصادی جهت جبران تحریم‌های ایالات‌متحده هیچ پیشرفتی نداشته‌اند. وزیران بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه برای اولین بار از زمانی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه مه، این پیمان هسته‌ای را ترک کرد، با همتای ایرانی خود در وین دیدار کردند، دیداری که دیپلمات‌های ایرانی پس از آن زیاد راضی به نظر نمی‌رسند. واشنگتن مهلت چهارم نوامبر را برای کشورهای خریدار نفت ایران مشخص و تهدید کرده است که اگر امور باب میل آمریکا جلو نرود، شرکت‌های خاطی با جریمه‌های این کشور مواجه خواهند شد.
 • تحریم‌های آمریکا؛ دشمنی با مردم ایران

  دویچه وله: خروج آمریکا از برجام و نزدیک شدن به آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، از همین حالا تاثیرات محسوسی بر زندگی ایرانی‌ها دارد و گرانی و نوسان شدید در بهای ارزهای خارجی از جمله این تاثیرات است. اعظم، یک شهروند ایرانی، به دویچه‌وله می‌گوید: «توی تاکسی که می‌نشینی، فقط از تحریم و گرانی می‌شنوی، وضعیت خوب نیست. همه نگران هستند.» پدر ۷۵ ساله اعظم بیماری قلبی دارد، او دنبال داروهای پدرش از این داروخانه‌ به آن داروخانه سر می‌روند. «وارفارین دوباره کم شده. مجبور هستم چندجا سر بزنم و با هر قیمتی که بفروشند، بخرم. وضعیت بازار ارز آشفته است. نمی‌د‌انم دارو وارد نمی‌شود یا اینکه فروشنده‌ها احتکار کردند تا گران‌تر بفروشند.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر