آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۷۱

 • تقسیم سود در مجامع

  انتشار گزارش‌های عملکرد سالانه شرکت‌ها و ترافیک مجامع سالانه شرکت‌های بورسی در حالی روزهای اخیر شدت گرفته که یکی از دغدغه‌های اصلی سهامداران و مدیران شرکت‌ها فرآیند تقسیم سود است. در یک سو، سهامداران لازم است تصمیم بگیرند که سهام خود را نگه دارند و به اصطلاح با آن «به مجمع بروند» یا از سود تقسیمی و دردسرهای دریافت آن چشم‌پوشی کنند. در سوی دیگر، هیات مدیره شرکت‌ها باید در تقابل میان عطش سهامداران برای دریافت سود هرچه بیشتر و مدیریت منابع مالی شرکت، نقطه تعادلی را بیابند.
 • حقوق سهامداران خرد

  پدرام سمیعی تبریزی کارشناس بازار سرمایه
  با فرا رسیدن فصل مجامع، یکی از دغدغه‌های اصلی سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه‌ ایران سود تقسیمی شرکت‌های بورسی و فرابورسی است. به‌دلیل آنکه سال مالی اکثر شرکت‌های بورسی و فرابورسی منطبق بر پایان اسفند ماه هر سال است و همچنین مهلت قانونی برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه طبق اصلاحیه قانون تجارت حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی شرکت‌ها است، این روزها برگزاری مجامع عادی سالانه به‌منظور تصویب‌ صورت‌های مالی، سود تقسیمی و سایر موارد به وفور مشاهده می‌شود.
 • سیر نزولی دریافتی نقدی

  ناهید امامی کارشناس شرکت بورس اوراق بهادار
  در روش‌های ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها توجه به موضوع تقسیم سود بنگاه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در بازارهای ثانویه اوراق بهادار که دادوستد سهام شرکت‌ها به دفعات زیاد و در فاصله زمانی اندک صورت می‌گیرد، توجه به روش‌های ارزش‌گذاری مبتنی بر جریانات نقدی چندان کاربرد ندارد. اما استفاده از روش‌های نسبی ارزش‌گذاری به‌عنوان یک ابزار متداول همواره در دسترس است و مورد استفاده سرمایه گذاران قرار می‌گیرد. آگاهی از سیاست تقسیم سود شرکت‌ها و همچنین پیش بینی از میزان سود برآوردی شرکت‌ها به ارزش‌گذاری بهتر منتج می‌شود.
 • به مجمع برویم؟

  مهدی افضلیان کارشناس بازار سرمایه
  بررسی وضعیت کنونی بازار سرمایه نشان از رسیدن به پایان فصل مجامع دارد. با توجه به قانون بازار سرمایه شرکت‌های دارای سال مالی منتهی به پایان اسفندماه، موظف هستند مجامع خود را حداکثر تا پایان تیرماه سال بعد برگزار کنند. به این ترتیب از آنجا که بسیاری از شرکت‌های فعال در بازار سرمایه از سال مالی مزبور برخوردارند، در حال برگزاری مجامع خود هستند. در این میان تعداد زیادی نیز تا این تاریخ مجامع مزبور را تشکیل داده و سود نقدی را بین سرمایه‌گذاران تقسیم کرده‌اند. اما سوال اینجاست که دلیل تمایل سهامداران برای رفتن به مجامع و دریافت سود‌های نقدی چیست؟ یا چه عواملی سبب می‌شود که سرمایه‌گذاران ترجیح دهند تا قبل از برگزاری مجمع شرکتی، اقدام به فروش آن سهم کنند و به عبارت دقیق‌تر با آن سهم به مجمع نروند؟
 • پرداخت در وقت اضافه

  مجتبی شهبازی کارشناس بازار سرمایه
  از جمله مهم‌ترین مطالبات سهامداران را می‌توان در مواردی همچون حضور در مجامع سهامداری، دریافت عایدات نقدی و اعمال حق رای در کنار اطلاع ‌رسانی بهنگام و مناسب خلاصه کرد. پاسخگویی با کیفیت و سریع به مطالبات ذاتی سهامداران از اصول اولیه در ارزیابی هر بازار سرمایه‌‌ای به حساب می‌آید، اما این امر در بازار سرمایه ایران جای بسی تامل دارد.

بیشتر