آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۶۵

 • بازار ثانویه ارز

  با گذشت بیش از دو ماه از رونمایی طرح دولت درباره یکسان‌سازی نرخ ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار، عکس‌العمل بازار نشان می‌دهد که این سیاست نتوانسته است موفق عمل کند. کاهش عرضه ارز از طرف صادرکنندگان غیرنفتی نشان از عدم کارآیی سامانه نیما دارد و موج جدیدی از التهابات را در این بازار ایجاد و بسیاری از تولیدکنندگان را با مشکل تامین منابع مالی برای تامین نهاده‌های تولید مواجه کرد.
 • تعیین قیمت بدون کف و سقف

  محسن جلال پور فعال اقتصادی و رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران
  مصوبه جدید دولت درباره ایجاد بازار ثانویه ارز در واقع همان موضوعی بود که از شب سخنرانی دکتر جهانگیری از جانب بسیاری از فعالان و کارشناسان در قالب توییت‌ها، مصاحبه‌ها، یادداشت‌ها و... مطرح شد. از همان ابتدا هم مشخص بود که ابلاغ نرخی دستوری با قیمتی غیر‌کارشناسی راه به مقصود نخواهد برد و اینک پس از گذشت دو ماه شاهدیم که دولت از تصمیمش عقب نشسته است. دو ماهی که حقیقتا ضربات سنگینی به اقتصاد کشور وارد کرد و این سوال را ایجاد می‌کند که چرا چنین بستری از فساد و رانت ایجاد شد؟ این تصمیم به ضرس قاطع تصمیمی بی‌مبنا و منطق بود و واقعا با وجود این حجم عظیم نیروهای کارآمد و متخصص، اتخاذ این سیاست علامت سوال بزرگی را در ذهن همگان ایجاد کرد. متاسفانه باید گفت ما حتی در دولت نهم هم تصمیماتی این چنینی را ندیده بودیم.
 • ضرورت بازگشت صرافی‌ها

  مسعود خوانساری ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران
  از همان ابتدای اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار و ابلاغ سیاست‌های جدید دولت برای کنترل بازار ارز، جمع‌بندی اتاق تهران به این صورت بود که چند اشکال جدی به این طرح وارد است. اول اینکه این نرخ، قیمت واقعی و کارشناسی نبوده و اجرای آن، تقاضای مازاد ارزی ایجاد خواهد کرد. کما اینکه صحت این دیدگاه را در هفته‌های بعد هم شاهد بودیم و عنوان شد که تا امروز بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش برای گشایش اعتباری صورت گرفته است. دومین مشکل طرح به این مساله بازمی‌گشت که به‌جز مجاری تعریف‌شده، هرگونه خرید و فروش ارز را قاچاق اعلام کرده و با اینکه دولت تضمین داده بود تمامی احتیاجات ارزی را تامین می‌کند، اما برای بسیاری از نیازها راهکاری پیش‌بینی نشده بود و عملا این تقاضاها به بازار قاچاق سوق پیدا کردند.
 • عبرت از گذشته

  دکتر پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران
  پیامدهای سیاست‌های ارزی که دولت در فروردین‌ماه سال‌جاری اتخاذ کرد، به‌رغم هشدار کارشناسان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی مبنی‌بر عدم‌کارآیی این سیاست‌ها در بازار ارز، موجب شد تا دولت با یک تاخیر طولانی و با توجه به عدم‌کارآیی این سیاست‌ها در کنترل نرخ ارز در بازار غیر‌رسمی، عقب‌نشینی خود را از سیاست‌های اتخاذ شده اعلام کند.
 • پذیرش قواعد شفافیت

  حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران
  یکی از عجیب‌ترین دیدگاه‌ها در ایران که گروهی از ایرانیان حتی در سطح وزیر، وکیل، جامعه‌شناس و روشنفکر به آن معتقدند و آن را به‌سادگی رواج می‌دهند این است که دلار به مثابه یک ارز معتبر جهانی را کالا نمی‌دانند. این شبهه از آنجا زاده شد و رشد کرد که نهاد دولت و حکومت در ایران درآمد حاصل از صادرات نفت را تحت تملک انحصاری خویش درآوردند. از آنجا که تا همین الان نیز با احتساب اینکه فرآورده‌های پتروشیمی در ایران بسیار نزدیک به نفت خام است و فولاد صادراتی نیز تقریبا همان فروش گاز به حساب می‌آید و با لحاظ کردن اینکه درآمد حاصل از صادرات نفت خام و فرآورده‌های پتروشیمی و فولاد، تقریبا بیش از ۹۵ درصد ارزش کل صادرات ایران را به خود اختصاص می‌دهند و عرضه این منابع نیز دولتى است؛ بنابراین برخی به اینکه دلار یک کالا باشد اعتقادی ندارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر