آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۲۹

 • بازار اجاره در سال جدید

  «دسترسی به مسکن» به‌عنوان عبارتی شناخته شده در ادبیات اقتصاد مسکن شاخصی است که به اندازه‌گیری درآمد (قدرت خرید خانوار) نسبت به قیمت واحد مسکونی می‌پردازد. محور بحث‌ها در بررسی‌های اقتصادی مسکن درخصوص مساله دسترسی، مربوط به قیمت خرید مسکن است. تمرکز بر قیمت خرید عمدتا به این حقیقت بازمی‌گردد که تامین مالی ساختاریافته (مشخصا وام‌های رهنی) نقشی مهم در تامین مالی خرید مسکن در کشورهای پیشرفته دارد؛ از این رو قدرت خرید و درآمد بالاتر به منزله توان بیشتر پرداخت اقساط وام‌های رهنی است.
 • تقویت شیب صعودی قیمت‌ها

  نرگس رزبان کارشناس اقتصاد مسکن
  برخلاف کشورهای توسعه یافته که عمدتا در آنها (به دلیل ثبات و امنیت فضای اقتصاد کلان، مسائل فرهنگی و...)، سهم اجاره نشینی بالاست و موارد بسیاری را می‌توان یافت که سهم واحدهای مسکونی استیجاری در آن بیش از مسکن ملکی است، در ایران به دلایل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی همواره مسکن ملکی از مطلوبیت بالایی در بین خانوارها برخوردار بوده و شاید بتوان به جرات ادعا کرد که اولین برنامه اقتصادی هر خانوار در ایران مساله تامین سرپناه ملکی است.
 • تمایل به دریافت رهن بیشتر

  مهدی بهداد مدرس دانشگاه
  سال ۱۳۹۷در شرایطی آغاز شده است که بازار ارز و برخی از بازار‌های مالی در حال تجربه کردن نوسانات شدیدی بوده‌اند. طی ماه‌های گذشته رشد نرخ ارز و به‌طور خاص افزایش قیمت دلار، تمام بازارها را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ به نحوی که خصوصا از ابتدای سال ۹۷ نوعی سر درگمی در شکل گیری رفتار و تشخیص رفتار درست در بازارهایی مانند بورس و مسکن مشاهده می‌شود. این سردرگمی به گونه‌ای است که به‌رغم افزایش قیمت مسکن در ماه‌های انتهایی سال قبل، ضمن رشد بیشتر قیمت واحدهای مسکونی در سال جدید (خصوصا در واحد‌های با متراژ پایین‌تر)، معاملات با احتیاط صورت می‌گیرد. انتظار می‌رود که این سردرگمی با تعیین تکلیف برجام که اتفاقا مصادف با آغاز فصل نقل و انتقال مستاجران در کشور است تا حدی کاهش پیدا کند. مشاهدات بازاری نشان می‌دهد که سردرگمی مذکور خصوصا در روزهای نیمه اول اردیبهشت به حداکثر مقدار ممکن نسبت به ماه‌های گذشته در بازار اجاره رسیده است.
 • دو نیروی غیر هم‌جهت

  مسعود سعادتمند کارشناس بازار مسکن و ساختمان
  در ماه‌های اخیر، نوسانات در بازار خرید و فروش مسکن، این سوال را در ذهن عموم ایجاد کرده است که تاثیر این نوسانات بر بازار اجاره مسکن چه خواهد بود؟ آیا افزایش قابل توجه قیمت‌ها در بازار خرید و فروش، به همین میزان در بازار اجاره نیز رخ خواهد داد؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر