شماره روزنامه ۴۵۲۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۲۸

 • بلاک‌چین

  طی سال‌های اخیر و با ورود هرچه سریع‌تر تکنولوژی به بخش‌های مختلف زندگی افراد، مسائل مالی و اقتصادی نیز هر روزه با پدیده‌های جدیدی روبه‌رو بوده و دستخوش تغییرات جدی است.
 • رمزنگاری از اینترنت بعدی

  رضا رمضان دانشجوی دکترا از دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا
  در طی سال‌های اخیر تکنولوژی بلاک‌چین بسیار مورد توجه دنیای فناوری قرار گرفته است. موازی با کلمه «بلاک‌چین»، برخی کلمه «رمز ارزها» را نیز به‌کار می‌برند و به اشتباه این دو کلمه را معادل هم قرار می‌دهند. در این مقاله کوتاه برآنیم تا مروری سریع بر فلسفه و کاربرد تکنولوژی بلاک‌چین داشته و توضیح دهیم که چرا در آینده ممکن است رمز ارزها منسوخ و از رده خارج شوند، اما تکنولوژی بلاک‌چین به حرکت توسعه‌ای خود ادامه خواهد داد.
 • توزیع دموکراتیک اطلاعات

  امیر عباس امامی دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس
  این روزها فضای رسانه‌ای پر است از تعریف و تمجید از یک تکنولوژی انقلابی به نام «بلاک‌چین». جملاتی شبیه به اینکه این تکنولوژی زندگی آینده را متحول خواهد کرد یا بیت‌کوین با تمام شگفتی‌هایش تنها یکی از کاربردهای بلاک‌چین است، زیاد به گوش می‌رسد. اخیرا نیز مجمع جهانی اقتصاد پیش‌بینی کرده است‌ تا چند سال آینده ۱۰ درصد تولید ناخالص جهان از طریق بلاکچین مدیریت می‌شود. اما بد نیست ببینیم این اکسیر جادویی واقعا چیست؟ آیا این طاووس زیبا، پای زشتی هم دارد؟ اصلا مزیت اصلی این تکنولوژی کجاست و پیامدهای مثبت و منفی اقتصادی آن چیست؟ در این نوشتار کوتاه، گرچه نمی‌توان به تمام ابعاد شناخته شده این موضوع پرداخت، اما سعی شده است به موارد مهم اشاره شود.
 • استقرار دولت مجازی

  مصطفی مالکی تهرانی کارشناس اقتصادی
  موسسه مکنزی در سال ۲۰۱۳ اقدام به انتشار لیستی از تکنولوژی‌های زیر و رو‌کننده کرد. شاید در آن روزها توجه به این مقاله کمی خیال‌انگیز می‌نمود اما امروز بعد از گذشت تنها چهار سال از آن تاریخ نه‌تنها بشر به بسیاری از آن موضوعات اعتراف کرده بلکه در گزارش جدید این موسسه برخی فرآیندهای جدید نیز تعریف شده است.

بیشتر