آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۹۰

 • دوربرگردان در سیاست‌های اقتصادی

  دولت یازدهم طی چهار سال با تمرکز بر سیاست خارجی و حل مناقشات هسته‌ای، سعی داشت تا موانع بزرگ پیش روی رونق اقتصادی را از میان بردارد. طی این سال‌ها عوامل برون‌زا همچون تحریم‌های هسته‌ای بزرگ‌ترین دغدغه دولت بود که در نهایت با اجرایی شدن برجام به نظر می‌رسید موانع بزرگ خارجی برداشته شده و سیاست‌های داخلی باید سمت و سوی جدید بگیرند.
 • مسیری متفاوت با وعده‌ها

  دکتر موسی غنی‌نژاد اقتصاددان
  اتفاقاتی که طی هفته‌های اخیر در روند بررسی بودجه سال ۹۷ رخ داد حقیقتا باید عجیب توصیف کرد، به این لحاظ که دولت به‌عنوان ارائه‌دهنده لایحه بودجه، باید قاعدتا مدافع آن می‌بود، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد خلاف آن را نشان داد. رئیس سازمان برنامه و بودجه که سمت سخنگویی دولت را نیز بر عهده دارد، تک‌تک موارد مندرج در لایحه پیشنهادی دولت را برای سال آینده قابل مذاکره دانست.
 • انتخاب‌های سخت پیش‌رو

  میثم رادپور کارشناس اقتصادی
  قانون بودجه‌ سال ۹۷ در حالی به‌تصویب رسید که در آن از کاهش یارانه‌های دهک‌های بالاتر درآمدی و نیز افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی خبری نبود. این در حالی است که تامین مالی از محل منابع یادشده در پیش‌نویس بودجه طرح موضوع شده بود. دولت از مواضع قبلی خود عقب‌نشینی کرد تا فعلا از شر فشارهای اجتماعی – سیاسی ناشی از تصمیمات خود خلاص شود.
 • پیشنهادهایی که عملی نشد

  دكتر ناصر يارمحمديان دكتراي اقتصاد و عضو هيات علمي دانشگاه
  یکی از مشکلات نظام تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در ایران که امتناع از توسعه را به همراه آورده است عدم انگیزش و تمایلات شخصی، گروهی و حزبی برای اتخاذ تصمیمات سخت است. تصمیمات سخت و دشوار همان تصمیماتی است که باید گرفته شود تا در مسیر درست سیاست‌گذاری قرار بگیریم اما چون پیامد کوتاه‌مدت این تصمیمات کاهش مقبولیت اجتماعی و انزوای سیاسی است کسی زیر بار این تصمیمات نمی‌رود و چون فضای سیاست‌گذاری به‌صورت سیستماتیک امکان بالا آمدن شعارهای پوپولیستی را می‌دهد، شعارهای مبتنی بر واقعیت‌های اقتصادی توانایی رقابت با شعارهای عوامانه را ندارند. بنابراین پیامد چنین تصمیمات سختی خود را با تنبیه و تشویق‌های سیاسی نشان خواهد داد.
 • خیزش دوباره پوپولیسم

  میثم هاشم خانی تحلیلگر اقتصادی و مدیر موسسه پژوهشی «حامیان فردا»
  به‌عنوان فردی که در دو انتخابات اخیر به دولت تدبیر و امید رای داده و اطرافیانم را نیز با جان و دل به رای دادن به این دولت تشویق کرده‌ام، بیم دارم که نام آقای روحانی نیز همچون نام احمدی‌نژاد، به‌عنوان رئیس‌جمهوری پوپولیست در تاریخ ایران ثبت شود. به‌عنوان شهروندی که از یک سو نسبت به توسعه پایدار کشورم دغدغه‌ دارم و از سوی دیگر آقای روحانی را دارای دانش و تجربه وسیعی در عرصه سیاست‌گذاری می‌دانم، می‌خواهم از حلول ویروس «پوپولیسم اقتصادی» در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی دولت، ابراز نگرانی کنم.

بیشتر