آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۶۴

 • داوری تجاری

  مرکز داوری اتاق ایران در ابتدا، در راستای اجرای بند «ح» ماده «۵» قانون اصلاح موادی از قانون اصلاح اتاق بازرگانی ایران و صنایع و معادن ایران، مصوب ۱۵ / ۹ / ۱۳۷۳، به‌منظور حل و فصل اختلافات بازرگانی داخلی و خارجی، بر مبنای «قانون اساسنامه مرکز داوری اتاق ایران»، مصوب ۱۴ / ۱۱ / ۱۳۸۰ تاسیس شد و اصولا دارای سه رکن هیات‌مدیره، دبیر کل و داوران است.
 • موانع حکمیت در ساختار حقوقی

  دکتر محمدمهدی بهکیش دبیر کل اتاق بازرگانی بین‌المللی ایران
  داوری را به تعبیری ساده باید همان سیستم کدخدامنشی دانست که در گذشته نیز مرسوم بوده است، چنانچه اختلافی بین دو بازرگان، بازرگان و مشتری یا هر مورد دیگری در فضای بازرگانی و صنعتی مطرح می‌شد، به یک یا چند نفر برای کدخدامنشی رجوع می‌شد و تصمیم او مورد قبول طرفین قرار می‌گرفت.
 • پرهیز از اطاله دادرسی

  دکتر محسن محبی دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران
  در مورد سابقه دیوان بین‌المللی داوری اتاق بازرگانی بین‌المللی باید گفت که این دیوان در سال ۱۹۲۳، یعنی چهار سال بعد از تاسیس اتاق بازرگانی بین‌المللی در سال ۱۹۱۹، به عنوان یکی از سازمان‌های اتاق بازرگانی بین‌المللی، به‌منظور کمک به حل مشکلات در تجارت بین‌المللی و حل و فصل اختلافات تجاری بین‌المللی و در نتیجه حمایت از تجارت و سرمایه‌گذاری، تاسیس شد. دیوان داوری ICC در حال حاضر یکی از مهم‌ترین سازمان‌های داوری است که بدون اینکه خود مبادرت به داوری کند، براساس اساسنامه داوری خود، جریان داوری را هدایت و بر آن نظارت می‌کند.
 • بی‌اطلاعی از پروسه داوری

  حميد حسن‌زاده معاون حقوقي مركز داوري اتاق بازرگاني تهران
  داوری به جهات مختلف تقسیم می‌شود که با توجه به خصوصیت‌های ممتاز داوری سازمانی (در برابر داوری موردی) عرایض ذیل در مورد این نوع از داوری است. داوری سازمانی سابقه چند ده ساله در ایران دارد. طی این مدت حقوقدانان بسیار برجسته ایرانی اقدام به تشریح، توضیح و تنقیح داوری و حدود و ثغور آن کرده‌اند، آن را توسعه داده و سعی بسیار در رفع ابهامات کردند. قواعد حقوق بین‌الملل در این خصوص را یافته و با حقوق ایران تطبیق دادند تا جایی که می‌توانیم بگوییم از حیث قواعد و قوانین نسبت به سایر موضوعات حقوقی داوری از جایگاه مناسبی بر خوردار است.
 • دو مزیت بزرگ

  مهدی رئیس‌زاده نایب‌رئیس سابق مرکز داوری و مشاور بانکی اتاق بازرگانی
  مرکز داوری از زمان شکل‌گیری و برگزاری انتخابات هیات‌رئیسه در دهه ۸۰، فراز و فرودهای فراوانی را تجربه کرده است و امروزه یکی از توصیه‌های اتاق بازرگانی به همه فعالان اتاق این است که در امور بازرگانی خارجی خود، صرفا به LC اکتفا نکنند و مرکز داوری را در قراردادهای خود بگنجانند تا در موارد اختلاف، از این ظرفیت استفاده کنند. بر اساس قانون تجارت، اگر دو طرف دعوا، کتبا بپذیرند که شخص ثالثی در محدوده‌ای خاص از موضوعات، به‌عنوان داور بین آنها عمل کند، رای داور از نظر قوه‌قضائیه نیز لازم‌الاجراست. اما این مرکز تنها نهاد داوری مستقل است که بر اساس قانون شکل گرفته است.

بیشتر