آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۶۵

 • بحران‌های ارزی در جهان

  بازارهای ارز در دهه‌های اخیر همواره با ریسک‌هایی مواجه بوده‌اند و در برخی موارد، این ریسک‌ها تحقق یافته و بحران‌های ارزی رخ داده است. بحران ارزی، نوسان ناگهانی، شدید و غیرقابل کنترل ارزش یک ارز در برابر ارزهای دیگر است که معمولا با ضعف‌های اقتصادی همراه است. بانک‌های مرکزی معمولا در واکنش به این بحران‌ها به بالا بردن نرخ‌های بهره اقدام می‌کنند اما این عامل به ضعف اقتصاد منجر می‌شود.
 • سه عامل سقوط روبل

  کنس روگوف گاردین
  سال ۲۰۱۳ اقتصاد روسیه هشتمین اقتصاد بزرگ جهان بود و تولید ناخالص داخلی آن ۲۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شده بود. بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ اقتصاد این کشور رشد سریع داشت و عامل آن، قیمت بالای انرژی و صادرات میزان بالای سلاح بود. سرمایه‌گذاران بین‌المللی مطمئن بودند که روسیه به یک اقتصاد بسیار بزرگ تبدیل می‌شود در نتیجه میزان بالای سرمایه‌های خارجی به این کشور سرازیر شده بود، اما یک‌سال بعد اقتصاد روسیه در لبه پرتگاه قرار گرفت و ارزش روبل در برابر ارزهای دیگر از جمله دلار به پایین‌ترین میزان رسید.
 • علاج واقعه قبل از وقوع!

  جاستین کوپر دبلنس
  بحران ارزی حاصل نوسان‌های ناگهانی در ارزش یک ارز است که به گسترش سفته‌بازی در بازار منجر می‌شود. اکثر سرمایه‌گذاران بین‌المللی در دوره فعالیت‌های خود حداقل با یک بحران ارزی مواجه شده‌اند. در سال‌های اخیر به علل گوناگون، نوسان‌های ناگهانی در ارزش ارزهای ملی مکزیک، آرژانتین، ونزوئلا و بسیاری از کشورهای دیگر رخ داده و بر کل اقتصادهای یادشده تاثیرات منفی گذاشته است.
 • فرجام ناگوار تثبیت بولیوار

  اندرو روساتی بلومبرگ
  شرایط اقتصادی در ونزوئلا همچنان بحرانی است و ارزش پول این کشور در مسیر کاهش به حرکت خود ادامه می‌دهد. هفته قبل ارزش بولیوار بیش از ۸۰ درصد کاهش یافت زیرا بانک مرکزی این کشور برای نخستین‌بار از ماه آگوست سال گذشته، مزایده ارزی برگزار کرد. این اقدام بخشی از تلاش‌های دولت ونزوئلا برای کاهش فشارهای حاصل از کمبود دلار و مبارزه با نرخ بسیار بالای تورم است. در این مزایده هر دلار به ۲۵ هزار بولیوار فروخته شد. در مزایده ۶ ماه پیش، هر دلار ۳ هزار و ۳۴۵ بولیوار فروخته شده بود. ارزش بولیوار در مزایده هفته پیش بسیار بالاتر از ارزش آن در بازار سیاه است. در بازار سیاه افراد و صاحبان کسب و کارهایی که به بازار رسمی ارز دسترسی ندارند، به ازای هر دلار باید ۲۲۵ هزار بولیوار پرداخت کنند.
 • ببرهای آسیا در تله بزرگ

  مایکل پل فایننشال تایمز
  بحران مالی کشورهای جنوب شرق آسیا نمونه‌ای از بحران ارزی است که در سال ۱۹۹۷ رخ داد و در آن بسیاری از کشورهای آسیایی دچار مشکلات بزرگ شدند. این بحران حاصل رشد حباب گونه ارزش دارایی‌ها بود. این شرایط بر اقتصاد کره جنوبی، مالزی، تایلند، اندونزی، سنگاپور و فیلیپین تاثیرات بزرگ گذاشت.

بیشتر