آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۶۳

 • سیاست‌گذاری در بهداشت و درمان

  بخش بهداشت و درمان در اقتصادهای بزرگ و نوظهور بخشی بزرگ از تولید ناخالص داخلی این کشورها را تشکیل می‌دهد و انتظار می‌رود سهم این بخش از اقتصاد در سال‌های آینده بالاتر رود. در آمریکا این بخش حدود ۱۸ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. البته بهبود کیفیت ارائه خدمات سلامت با چالش‌هایی مواجه است.
 • قطب‌های جدید گردشگری درمانی

  سارا کشی ری دیجیتال ژورنال
  نظام‌های سلامت در بسیاری از کشورها دچار نقاط ضعف بزرگ از جمله بالا بودن هزینه‌ها برای دولت‌ها و شهروندان هستند و به علل مختلف تلاش‌ها برای رفع نقاط ضعف خیلی موفق نبوده است. این در حالی است که بهبود شرایط می‌تواند به درآمدزایی منجر شده و سرمایه گذاران را به این بخش جذب کند. یکی از موضوعات مطرح و جالب توجه در حوزه سلامت، گردشگری درمان است.
 • ارتقای استانداردها در اروپا

  مرکز تحقیقات سلامت اروپا گروه کارشناسان
  نتایج تحقیقات انجام شده درباره وضعیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در اتحادیه اروپا نشان می‌دهد وضعیت این بخش همچنان در حال بهتر شدن است. به این معنا که در اکثر مراحل درمان، از برخورد با بیمار تا تشخیص بیماری و درمان آن، استانداردها بالاتر رفته است. بین میزان هزینه‌ای که بیمار یا شرکت بیمه پرداخت می‌کند و نتایجی که از درمان گرفته می‌شود رابطه مستقیم وجود دارد اما بین هزینه پرداخت شده و میزان دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی و سرعت دریافت این خدمات ارتباطی یافت نشده است.
 • ورود ابرسرمایه‌گذاران جدید

  دان مانگان سی ان بی سی
  سهم بخش بهداشت و درمان از بودجه اقتصادهای توسعه‌یافته رقمی بالاست و اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند بودجه بالاتری برای این بخش مهم که تاثیرات بزرگ اقتصادی و اجتماعی دارد در نظر بگیرند. البته تحقق این هدف مستلزم فراهم شدن زمینه‌های مختلف است. در آمریکا که بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است، هزینه بخش بهداشت و درمان ملی در سال ۲۰۱۶ رشد ۳/ ۴ درصدی داشت. در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ این رشد کمتر شده بود اما بالاتر از رقم مربوط به سال ۲۰۱۶ بود.
 • درهم تنیدگی سلامت و توسعه

  سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه گروه کارشناسان
  بخش بهداشت و درمان در اکثر کشورها سهمی بزرگ در اقتصاد آن کشور دارد و بین عملکرد این بخش با وضعیت اقتصادی هر کشور، ارتباطی عمیق مشاهده می‌شود. در واقع عملکرد بخش بهداشت و درمان به شرایط کلی اقتصاد وابسته است و برعکس وضعیت سلامت مردم جامعه و سیستم‌های درمانی و سلامت بر رونق اقتصادی یا رکود آن تاثیر می‌گذارد. توجه به این ارتباط برای دولت‌هایی که قصد دارند به توسعه پایدار اقتصادی دست پیدا کنند ضروری است.

بیشتر