آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۵۹

 • بورس ارز

  : راه‌اندازی بورس ارز از سال‌ها قبل در اقتصاد ایران مطرح بوده و سرانجام در آذر ماه سال ۱۳۹۴ شورای عالی بورس راه‌اندازی بازار آتی ارز را به تصویب رساند. فقدان مکانی مشخص برای معاملات آزاد ارز و همچنین تفاوت در نرخ ارز اعلامی بانک مرکزی با بازار آزاد مشکلات عدیده‌ای را برای فعالان اقتصادی به وجود آورد که بیشترین آسیب را به حوزه واردات و صادرات وارد کرد.
 • سد بزرگ تعدد ‌نرخ‌ها

  سعید اسلامی بیدگلی دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران
  راه‌اندازی ابزار مشتقه یک نیاز اساسی برای بازار سرمایه است و باید هر چه سریع‌تر نسبت به راه‌اندازی آن اقدام کرد. این ابزار می‌تواند در خصوص مشتقه ارز نیز صدق کند و مزایای بسیار زیادی برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به دنبال خواهد داشت. اما معاملات ارز در یک بورس جداگانه به نام بورس ارز چندان مطلوب نیست و تجربه بازارهای بین‌المللی نیز بیانگر نبود بورسی جداگانه برای ارز است.
 • زیرساخت‌ها فراهم است

  علیرضا ناصرپور مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران
  راه‌اندازی قراردادهای مشتقه ارزی، از جمله قراردادهای آتی و اختیار معامله، یکی از ضروریات حال حاضر اقتصاد کشور است. مهم‌ترین کارکرد قراردادهای مشتقه ارزی ایجاد ابزاری جهت پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز است به‌طوری که این قراردادها در بیشتر بورس‌های معتبر اعم از کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه راه‌اندازی شده و مورد استفاده فعالان بخش‌های مختلف قرار می‌گیرند. یکی از دلایل اهمیت راه‌اندازی این معاملات در کشور فقدان ابزارهای لازم جهت پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز، برای سرمایه‌گذاران خارجی و فعالان اقتصادی از جمله صادر‌کنندگان و تولید‌کنندگان است. علاوه بر این به دلیل وجود شفافیت بالا در بازار قراردادهای مشتقه می‌توان از این ابزار در جهت کنترل، ساماندهی و از بین بردن رانت‌های مربوط به چند نرخی بودن در بازار ارز کشور استفاده کرد.
 • استقبال از بازار نقدی؟

  محمدرضا دم‌ثنا تحلیلگر بازارهای جهانی
  نوسانات اخیر در بازار ارز و افت‌ و خیزهای هیجانی در نرخ‌های برابری ریال به ارزهای قدرتمند جهانی، لزوم ایجاد بازاری متشکل برای مدیریت و رصد معاملات ارزی را بیش از پیش نمایان ساخت.
 • ابزارهای پوشش ریسک

  سیدحسن حسینی دانشجوی دکترای فاینانس
  قبل از پرداختن به راه‌اندازی بورس ارز لازم است سوالاتی را با خودمان مرور کنیم. هدف از راه‌اندازی بورس ارز چیست؟ اگر هدف مدیریت عرضه و تقاضا است، آیا بورس ارز می‌تواند آن را مدیریت کند؟ نقش بانک مرکزی در این مسیر چیست؟ چه کسانی مصرف‌کننده ارز در کشور هستند؟ آیا واردات همه کالاها نیاز به ارز دولتی دارد؟ آیا کالاهایی که در ایران توان تولید دارد، باید برای آن ارز دولتی پرداخت شود؟ بحران‌های بورس ارز را چه کسی مدیریت خواهد کرد؟ مدیریت وجوه و تسویه با چه ابزاری صورت می‌گیرد؟

بیشتر