آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۵۸

 • چالش بودجه در مجلس

  روز یکشنبه، ۸ بهمن ۹۶، برای اولین در تاریخ جمهوری اسلامی، کلیات لایحه بودجه از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی رد و برای اصلاح به کمیسیون تلفیق برگردانده شد.
 • آسیب‌شناسی نظام بودجه‌ریزی

  دکتر طهماسب مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی
  آنچه درخصوص بودجه رخ داد، صرفا مربوط به بودجه سال ۱۳۹۷ نبود و دولت سال‌ها در تنظیم بودجه به مشکلاتی از این دست مبتلا بود و تا جایی ادامه یافت که امسال نمایندگان مجلس دست به چنین اقدامی زدند. امیدواریم که این اقدام سبب خیر شود تا در بودجه سال ۱۳۹۷ و سال‌های بعد اصلاحات انجام شود. امیدواریم که این حرکت اصلاحی ادامه پیدا کرده و به مرور دولت یک بودجه شفاف در دست داشته باشد. اما اگر بخواهیم ایرادات بودجه را که منجر به رد کلیات آن از سوی مجلس شد،‌تشریح کنیم باید دلایل را در بخش‌های مختلف بررسی کنیم. به همین دلیل در ادامه به ۵ محور اصلی مشکلات نظام بودجه ریزی که در بودجه سال ۱۳۹۷ نیز خود را نشان داده است اشاره می‌کنیم.
 • عقب‌گرد در سیاست‌های اصلاحی؟

  حسن خوشپور مدیر کل سابق دفتر امور بنگاه‌ها و خصوصی‌سازی سازمان برنامه
  در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مردود شدن کلیات لایحه بودجه به‌صورت علنی و در صحن مجلس سابقه نداشته است. حتی در زمان جنگ تحمیلی که کشور در شرایط استثنایی قرار داشت و همچنین در دوره‌هایی که جهت‌گیری‌های سیاسی اکثریت نمایندگان مجلس با جهت‌گیری‌های جناحی و سیاسی دولت متفاوت بوده هم‌، چنین اتفاقی نیفتاده است.
 • پشت صحنه رد کلیات لایحه

  فاطمه حسینی نماینده مجلس
  کلیات گزارش کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ در حالی توسط نمایندگان مجلس رد شد که مخالفت‌های صورت گرفته با آن را در سه سطح می‌توان مورد بررسی قرار داد. سطح نخست را باید به موضوعات سیاسی نسبت داد که انگیزه‌های مختلفی در آن دخیل هستند و به نوعی به کنش و واکنش بین دولت و مجلس ارتباط پیدا می‌کند و ممکن است برخی نمایندگان یا فراکسیون‌ها در روز رای‌گیری به این نحو جمع‌بندی و عمل کرده باشند و انگیزه‌های سیاسی بر تصمیم نهایی آنها اثرگذار بوده باشد.
 • فلسفه بررسی دو شوری

  محمد مفتح نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون تلفیق
  در آغاز بحث باید به این موضوع اشاره شود که بر اساس آیین‌نامه، زمانی که طرح یا لایحه‌ای مطرح می‌شود، ابتدا کلیات آن توسط موافقان و مخالفان مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر کلیات آن طرح یا لایحه تایید شد، پس از آن جزئیات مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که اصطلاحا به آن شور دوم گفته می‌شود. در این مرحله نیز پس از ارائه پیشنهادها و نظرات مختلف و اعمال تغییرات مورد نظر، رای‌گیری انجام گرفته و در صورت تایید، در اختیار شورای نگهبان برای بررسی و تصویب نهایی قرار می‌گیرد. حال سوال اینجاست که چرا دو مرحله شور در نظر گرفته شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر