آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۵۷

 • سیاست‌های مهاجرتی

  سیاست‌های مهاجرتی عبارت است از قوانین، اقدامات و اعمالی که از سوی دولت‌های ملی اجرا می‌شود تا بر سه مقوله میزان، منشا و ترکیب جریان‌های مهاجرت تاثیر بگذارد. «میزان» اشاره به این دارد که هدف کاهش یا افزایش جریان مهاجرت یا نگه داشتن آن در یک سطح معین است. منظور از «منشأ» سیاست‌هایی است که هدفش تغییر ترکیب جریان‌های مهاجرت براساس کشور یا منطقه مبدا است و منظور از «ترکیب» مهاجران همان افزایش یا کاهش دسته خاصی از مهاجران بدون توجه به ملیتشان است.
 • الگوی آلمانی برای فرانسوی‌ها

  ریچارد ویس بلومبرگ
  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بارها در رسانه‌های مختلف، چه قبل و چه بعد از انتخابات سپتامبر ۲۰۱۷ اعلام کرده است که هیچ وقت رویکرد دو سال پیش خود را در مورد بحران مهاجران تغییر نخواهد داد. مرکل در مصاحبه با روزنامه وِلت آم سونتاگ (Welt am Sonntag) گفته بود: «من همه تصمیمات مهم سال ۲۰۱۵ را دوباره خواهم گرفت.» نظرات او موجب آن شد که به دلایل بشردوستانه، مرز‌های آلمان را در جنوب این کشور برای پناهجویانی که از شرق اروپا می‌آمدند باز کند.
 • نقش مهارت‌های گفتاری در دستمزد

  Arvind Magesan استاد اقتصاد دانشگاه کلگری
  براساس آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۶، در میان کشورهای گروه ۸، کانادا اولین کشور رتبه‌بندی در جذب مهاجر است. در این کشور به ازای هر پنج نفر، یک نفر در خارج از مرزهای این کشور متولد شده است (۹/ ۲۱ درصد از جمعیت). مهاجران جزء قابل‌توجهی از رشد جمعیت کانادا را دربرمی‌گیرند و سهم بسزایی در تغییر ترکیبات جمعیتی در این کشور دارند.
 • سربار اقتصادی یا نهاده تولید؟

  سایت گفت‌و‌گو: رئیس‌جمهور غیرقابل پیش‌بینی آمریکا در نخستین سال از سکونت در کاخ سفید تصمیم گرفت در سیاست جذب مهاجر از سایر کشورها تغییراتی را ایجاد کند. اگرچه دونالد ترامپ با ادبیات خاص خود از کشورهایی چون هائیتی، السالوادور و کشورهای آفریقایی با لفظ کشورهای لعنتی یاد کرد اما به عقیده طرفداران ترامپ تفسیر مودبانه حرف‌های رئیس‌جمهور چهل و پنجم تغییر سیاست‌های جذب مهاجر و انتخاب شهروندان جدید آمریکایی براساس یک مکانیزم سنجشی است.
 • تغییر ساختار در بازار کار

  ورنون بریگز استاد دانشگاه کورنل
  روز به روز که از زمان ورود آمریکا به مرحله پساصنعتی شدن می‌گذرد، مهاجرت گسترده به این کشور نیز به‌عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی اقتصاد این کشور محسوب می‌شود. با این وجود سیاست‌های کنونی در پذیرش حجم و ترکیب جمعیتی مهاجران و پناهندگان، با واقعیات و نیازهای فعلی این کشور همخوانی ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر