آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۵۶

 • پیامدهای سرکوب مالی در بازارهای موازی

  در سال‌های آخر دولت دهم، فشارهای تورمی باعث شد نرخ سود بانکی افزایش یابد و بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی عملا خود را در یک رقابت بی‌انتها برای جذب سپرده‌های شهروندان ببینند. این شرایط عملا سرمایه‌گذاری در کشور را با مشکلات جدی مواجه کرد و هزینه تامین مالی برای تولید‌کنندگان را به شدت افزایش داد. با استقرار دولت یازدهم، تیم اقتصادی دولت درصدد بودند تا با کاهش نرخ سود بانکی سرمایه‌گذاری رونق بگیرد، چرخ تولید بچرخد و بازار‌های موازی همچون بازار مسکن و بازار سرمایه نیز رونق را تجربه کنند. اما این سیاست‌ها بیش از آنکه مبتنی بر منطق بازار باشد، عمدتا دستوری بود.
 • سکه در رکوردهای تاریخی

  رویا عاطفی منش پژوهشگر اقتصادی
  بازار طلا و سکه طی ماه‌های اخیر داغ و پررونق بوده است. مشاهده روند صعودی قیمت سکه بهار آزادی روی تابلوی صرافی‌ها توجه عمومی را به خود جلب کرده و هر کس به فراخور وضعیت اقتصادی، به شکلی خود را در معرض آثار آن می‌بیند. برای کسانی که سرمایه خرد و کلانی دارند این روند به معنی احتمال فرصتی برای برخورداری از سودی کم خطر از بازاری پرحرارت است.
 • تشدید تنش در نظام بانکی

  فروهر فردوسی پژوهشگر اقتصادی
  بعد از گذار از تجربه تلخ اقتصاد ملی در مواجهه با پدیده رکود تورمی در سال‌های ۱۳۹۲-۱۳۹۰، سیاست‌گذار، کنترل روند شتابان تورم را به‌عنوان محور اصلی هدف‌گذاری‌ها مورد امعان نظر قرار داد. حلقه کلیدی زنجیره مدیریت تورم، ثبات بخشی به تحولات بازار ارز از کانال کاهش تنش‌های بین‌المللی و حل چالش هسته‌ای و در نتیجه توقف پارامترهای اثرگذار در بروز نوسانات ارزی بود.
 • فرصت جدید در بورس؟

  امیر تقی‌خان تجریشی پژوهشگر اقتصاد مالی
  در سال‌های اخیر، نظام بانکی کشور به‌منظور پوشش ایرادات ساختاری موجود در ترازنامه و سود وزیان بانکی و به تاخیر انداختن نقطه شکست این رویه ناسالم دارایی و درآمدی، رو به تامین منابع مالی از سایر بخش‌های اقتصاد آورد و با رقابت شکل گرفته بین بانک‌ها با هدف جذب منابع موجود، شاهد رشد تدریجی نرخ سودهای پیشنهادی از جانب بانک‌های رقیب به سپرده‌گذاران بوده‌ایم.
 • سیگنال‌های قیمتی در بخش مسکن

  حمیدرضا محب علی کارشناس اقتصادی
  با توجه به سیکل‌های ذاتی رونق و رکود مسکن و با توجه به شروع یک رکود سنگین و طولانی مدت در این بازار از اوایل دهه ۹۰، یک اثر کاذب که در چندماه اخیر (خصوصا از نیمه دوم سال ۱۳۹۶) در بازار مسکن مشهود است، اثر رکود تورمی بازار مسکن با توجه به انتظارات تورمی از بازار مسکن است. در سنوات اخیر سیکل‌های رکود و رونق مسکن همواره در ذهن فعالان این بازار به‌طور ناخودآگاه توقع تورم پس از یک دوره رکود را ایجاد کرده است. با توجه به اینکه تا اوایل دهه ۹۰ مرسوم بوده است که سیکل‌های رکود و رونق بازار مسکن حدودا ۱۰ فصل فرض می‌شده است، رکود اخیر در حدود دوبرابر بازه‌ مورد توقع به طول انجامیده است. در ادامه به ماهیت پدیده رکود تورمی و دلایل وقوع آن از نیمه دوم سال ۱۳۹۶در بازار مسکن ایران و تاثیر کاهش دستوری نرخ سود سپرده‌های بانکی بر این بازار می‌پردازیم.
 • تعادل موقت در بازار پول

  احسان جعفری باقرآبادی دکترای مالی دانشگاه تهران
  در شهریور ماه سال جاری، بدون در نظر گرفتن تنگناهای موجود و با هدف افزایش سرمایه‌گذاری و تامین منابع ارزان قیمت برای رونق تولید، بار دیگر سیاست کاهش نرخ سود از سوی شورای پول و اعتبار اتخاذ شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر