• بازارها پس از انتخابات آمریکا

  محسن کرمانی: روزهای پرابهام برای اقتصاد ایران تمامی ندارد. علاوه بر بحران‌های موجود در کشور، سرنوشت انتخابات آمریکا به یکی از متغیرهای مهم بازارها تبدیل شده است. از ابتدای سال تاکنون به‌رغم ریزشی که شاخص بورس به خود دید، با این حال بازدهی ۱۴۸ درصدی داشته است. در بازار ارز نیز که در تابستان رکوردهای پیشین را یکی پس از دیگری شکست، از ابتدای سال بازدهی ۹۰ درصدی را تجربه کرده است.
 • سه موتور پیشران بورس

  علی زینلی کارشناس بازار سرمایه
  در مقطع فعلی برای پیش‌بینی روند آتی بازار سهام به چیزی بیش از پیش‌بینی و در واقع به پیشگویی نیاز است به این دلیل که عوامل موثر بر بازار سهام و احتمال تغییرات آنها در مقطع فعلی بسیار زیاد هستند. برای پیش‌بینی روند آتی بازار سهام و برای سهولت و قابل ‌تحلیل بودن بهتر است بازار را از منظر عوامل و محرک‌های آتی تاثیرگذار به قطعات کوچک‌تر تحلیلی تقسیم کنیم و از رهگذر بررسی و پیش‌بینی آنها، روند آتی بازار را تحلیل و پیش‌بینی کنیم.
 • خروج خودروسازان از بحران ؟

  فربد زاوه کارشناس حوزه خودرو
  ایالات‌متحده آمریکا همچنان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است. تولید ناخالص داخلی آمریکا همچنان فاصله معناداری با اقتصاد چین، مجموعه اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان دارد. ارتباط گسترده کشورهای دنیا با محصولات فناورانه آمریکایی در کنار بازار مصرف جذاب آن، نقش انتخاب مردم آمریکا را بسیار فراتر از جغرافیا و حیطه سیطره سیاسی مستقیم آن می‌کند. انتخابات آمریکا یگانه انتخاباتی است که معمولا نتایج آن برای همه مردم دنیا مهم است.
 • پیش‌بینی نرخ ارز

  رویا ذبیحی‌سامانی مدیرپرتفوی مشاورسرمایه‌گذاری مدبران هما
  نرخ تورم نقطه‌ای، در مهر۱۳۹۹ به ۲/ ۴۱ درصد رسیده و نرخ تورم مهرماه ۷ درصد که در مقایسه با ماه قبل، ۴/ ۳ درصد افزایش داشته است. نرخ تورم سالانه مهر ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ۲/ ۲۷ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ۲/ ۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. حجم نقدینگی در پایان شهریور ماه سال جاری به رقم ۲۹۴۳ هزار میلیارد تومان رسیده است. گزارش‌های اولیه اداره آمار اقتصادی حاکی از رشد ۴/ ۵ درصدی پایه پولی و رشد ۵/ ۱۵ درصدی نقدینگی در پایان شش ‌ماهه اول امسال نسبت به پایان سال ۹۸ است.
 • قیمت مسکن در دو سناریو

  فخرالدین زاوه اقتصاددان
  این یادداشت به بررسی تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده در روزهای آینده بر بازار مسکن ایران می‌پردازد. بسیاری از تحلیلگران روندهای کاهشی روزهای اخیر در بازارهای ارز، طلا و سهام را دست‌کم تا حدودی متاثر از انتظارات شکل‌گرفته حول این رویداد می‌دانند. برای بررسی تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده بر بازار مسکن ایران شایسته است ابتدا مختصری به وضعیت کنونی بازار اشاره شود. به‌نظر می‌رسد معاملات اندک و تورم در قیمت‌ها به‌خوبی گویای وضعیت این روزهای بازار مسکن کشور باشد، البته این وضعیت چندین سال است که بر بازار مسکن کشور حاکم است. ریشه‌ هر دو این رفتارها بیش از هر چیز به شرایط اقتصاد کلان کشور باز می‌گردد.
 • راستی‌آزمایی نظرسنجی‌ها در آمریکا

  احسان آذری‌نیا: تنها چند روز تا انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا باقی مانده و همچنان نتایج نظرسنجی‌ها در مرکز توجه همه قرار دارد. مصرف‌کنندگان، سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها هر یک به‌دلایل خاص خود به این موضوع توجه می‌کنند؛ زیرا پیروز شدن جو بایدن در انتخابات سبب تغییرات بزرگ در سیاست‌های دولت آمریکا در داخل و خارج این کشور می‌شود.
 • عبرت‌های شکست در ۲۰۱۶

  ملیسا د ویت دانشگاه استنفورد
  در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌جاری، یکی از موضوعاتی که بحث‌های گسترده‌ای درباره آن می‌شود، نتیجه نظرسنجی‌هایی است که سال ۲۰۱۶ انجام شد. در انتخابات چهار سال پیش، ترامپ به پیروزی رسید و این درحالی است که تعداد بسیار زیادی از نظرسنجی‌ها نشان داده بود هیلاری کلینتون پیروز خواهد شد. پس از انتخابات سال ۲۰۱۶ بررسی‌های فراگیری درباره علل تحقق نیافتن پیش‌بینی‌ها انجام شد. این سوال‌ها مطرح بود که چرا نتایج نظرسنجی‌ها دقیق نبوده است؟ چه نقایصی وجود داشت و در نظرسنجی‌های سال‌جاری چه تغییراتی در روش‌های نظرسنجی ایجاد شده است؟
 • هشت عامل خطای پیش‌بینی

  کورتنی کندی پو ریسرچ سنتر
  وجود یک صنعت نظرسنجی مستحکم و قابل اتکا، نشانه‌ای از یک جامعه آزاد است؛ زیرا نشان می‌دهد سازمان‌هایی خارج از سیستم حکومت می‌توانند اطلاعاتی را درباره رفاه شهروندان و دیدگاه آنها درباره مسائل مهم جمع آوری و منتشر کنند. در کشورهایی که فاقد سیستم نظرسنجی مستحکم و قابل اتکا هستند، حکومت می‌تواند سطح خواسته‌ها و نیازهای مردم را تعیین کند.
 • چالش‌های تماس تلفنی

  دیو روس هاو استاف ورکس
  در روزهای اخیر اخبار مربوط به نظرسنجی‌ها درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در تمام رسانه‌ها منتشر می‌شود و حتی وقتی موضوعی مهم مثل انتخابات وجود نداشته باشد، باز هم هر روز خبرهای زیادی درباره نتایج نظرسنجی‌های گوناگون در رسانه‌ها منتشر می‌شود. نظرسنجی‌ها بسیار مهم هستند و خیلی اوقات تیتر یک رسانه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. اما همواره این پرسش‌ها مطرح بوده که دقت نظرسنجی‌ها چه میزان است؟ ما چه میزان باید به آنها اعتماد کنیم؟ چه کسانی نظرسنجی‌ها را انجام می‌دهند و چطور آنها تصمیم می‌گیرند از چه کسانی نظرسنجی کنند؟ آیا با مراجعه به دفتر تلفن واقعا می‌توان نمونه‌ای از افراد را که نظرشان قابل تعمیم به کل جامعه است پیدا کرد؟
 • تفاوت‌های بایدن و هیلاری

  متیو یگلسیاس ووکس
  در نظرسنجی‌هایی که طی ماه‌های اخیر درباره میزان آرای احتمالی جو بایدن و ترامپ انجام شده، بایدن جلوتر از رقیب خود بوده، یعنی بر مبنای این نظرسنجی‌ها، شانس او برای پیروزی در انتخابات بیشتر است. وضعیت کنونی برای بسیاری از لیبرال‌ها وضعیتی آشناست. سال ۲۰۱۶ نیز در نظرسنجی‌ها هیلاری کلینتون از ترامپ جلوتر بود و در آن زمان تصور می‌شد او پیروز خواهد شد، اما چنین نشد. البته به نظر می‌رسد وضعیت حالا با سال ۲۰۱۶ کاملا متفاوت است. خوش‌بینی زیاد به پیروزی خانم کلینتون در سال ۲۰۱۶ بر جلوتر بودن وی در نظرسنجی‌های ملی از ترامپ مبتنی نبود. در آن زمان دو عامل بر این دیدگاه اثر گذاشتند عامل اول روش پر نقص نتیجه‌گیری درباره نحوه رقابت‌های ایالتی و عامل دوم درک ناصحیح از وضعیت آرای الکترال بود.
 • شکست خصوصی‌سازی

  بهاره چراغی: بسیاری از منتقدان واگذاری‌های اقتصادی طی ۲۵ سال گذشته، با شواهد و سند اثبات کرده‌اند تغییر مالکیت نتوانسته به خصوصی‌سازی که با کارآیی، رشد بهره‌وری و افزایش تولید و صادرات همراه است منجر شود. اما ریشه عدم موفقیت درخصوصی‌سازی در ایران در کجا است؟
 • پیش‌فرض‌های موفقیت سیاست‌گذاری

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  مکانیزم بازار و پذیرش بازار آزاد مناسب‌ترین دستاوردهای اقتصادی را در جهان توسعه‌یافته محقق کرده است. این درحالی است که نقش‌آفرینی دولت‌ها در شکل‌گیری روند و چگونگی پیشروی بازار حاصلی نداشته مگر رانت، فساد اقتصادی و در خوش‌بینانه‌ترین شکل ممکن ایستایی اقتصاد و عدم توسعه کشورها.
 • افزایش کارآیی یا تامین مالی؟

  حسن خوشپور مدیر سابق سازمان برنامه و بودجه
  اگر اهداف و روش‌های خصوصی‌سازی متناسب با ساختار و مبانی ارزشی نظام اقتصادی و محتوای نظام اقتصاد سیاسی جامعه انتخاب و طراحی نشود، خصوصی‌سازی به نتیجه نمی‌رسد و در راستای ارتقای کارآیی اقتصادی و اجتماعی جامعه و کشور نخواهد بود.
 • جولان شبه دولتی‌ها در بازار

  ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران
  وزیر جدید صمت بعد از تکیه بر مسند وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت یکی از اهداف خود را واسپاری صنایع بزرگ مانند هپکو، آذرآب، هفت‌تپه و... عنوان کرد. به بهانه این ماموریت وزیر جدید در نوشتاری به روند خصوصی‌سازی در کشور و دلایل عدم‌موفقیت آن می‌پردازیم.
 • تحریم‌ها در دولت بعدی آمریکا

  نگار باقری: با نزدیک شدن به انتخابات آمریکا، این سوال به وجود می‌آید که سناریوهای احتمالی روابط ایران با غرب در صورت برنده شدن هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا چه خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر