آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۵۵

 • سازمان‌های حرفه‌ای

  بسیاری از متفکران سرآغاز ورود ایران به دوران مدرن را انقلاب مشروطه می‌دانند. بسیاری از نهادهای مدرن اعم از دولتی و غیردولتی پس از شکل‌گیری مجلس شورای ملی ایجاد شدند. در این بین شکل‌گیری سازمان‌های حرفه‌ای نیز که اکنون نقش موثری در فرآیند اجرایی سیستم‌های مختلف همچون نظام قضایی، نظام مهندسی و نظام پزشکی جامعه ایفا می‌کنند نیز از آن سال‌ها آغاز شد.
 • تعارض منافع در نهادهای صنفی

  دکتر یوسف مولائی استاد دانشگاه تهران و وکیل پایه یک دادگستری
  دستورالعمل اجرایی منع پذیرش همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم می‌آورد، با امضای وزیر راه و شهرسازی در تاریخ ۵/ ۱۱/ ۹۶ با هدف تعریف الگوی رفتاری برای دارندگان پروانه اشتغال مهندسی متولد شد. این دستورالعمل که به لحاظ فنی چگونگی اعمال نظارت مؤثر، مفید و واقعی را تقویت می‌کند بر پیشانی خود تابلوی زیبایی با سه رنگ «ارتقای سلامت اداری» «رعایت اخلاق حرفه‌ای» و «حفظ حقوق شهروندی» را روشن کرده است. تا هم راهنمای عمل دارندگان پروانه اشتغال به کار در نظام مهندسی شود و هم با استفاده از ظرفیت و استعداد عقلانی و منطقی خود از حمایت اجتماعی بهره‌مند شود.
 • تشکل صنفی اقتصاددانان

  دکتر لطفعلی بخشی نایب رئیس انجمن اقتصاددانان ایران
  دانش‌آموختگان برخی از رشته‌های علوم در کشور ما دارای تشکل‌های صنفی-تخصصی و انجمن‌های علمی هستند که در مسیرهای شغلی و تخصصی، یاری‌رسان آنان و مصرف‌کنندگان آن علم در جامعه‌اند. از جمله این تشکل‌های صنفی تخصصی می‌توان از نظام صنفی رشته‌های مختلف پزشکی، مهندسی و حسابداران نام برد.
 • استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاران

  مسعود هوشمند رضوی دبیر سابق انجمن صنفی روزنامه‌نگاران
  حال مطبوعات این روزها خوب نیست‌. اگر گزافه‌گویی نباشد می‌توان مطبوعات ایران را به بیمار نیمه جانی تشبیه کرد که نه می‌میرد و نه از بستر برمی‌خیزد. انگار طبیبی هم نیست که به درمانش دل خوش کنیم و خوددرمانی هم دیگر اثری ندارد. اما چه بخواهیم و چه نخواهیم این بیمار به ظاهر بی‌درمان رکن چهارم دموکراسی است و بدون او پیمودن مسیر احقاق حقوق شهروندی ناممکن است. اما درد چیست و چگونه باید درمانش کنیم؟‌اگر از تکنولوژی‌های نوین ارتباطی و رسانه‌های الکترونیکی و اجتماعی به‌عنوان رقیب بالقوه و بالفعل مطبوعات و نشریات کاغذی که تاثیر غیرقابل انکاری بر کاهش شمارگان و تعداد مخاطبان آن داشته‌اند صرف نظر کنیم، چالش‌ها، محدودیت‌ها و فشارهای وارد بر مطبوعات به دو بخش کلی دسته‌بندی می‌شوند:
 • بازنگری در قانون سازمان نظام مهندسی

  حامد خانجانی / عضو سازمان نظام‌ مهندسی
  موارد متعددی در ناکارآمدی سازمان‌ها و انحراف از اهداف شکل‌گیری‌شان شناسایی می‌شود که ضعف در تنظیم قوانین و وجود مقررات متعارض در حوزه فعالیت آنها از اهم موارد است؛ مساله‌ای که درخصوص قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، آیین‌نامه‌های اجرایی آن و عملکرد سازمان نظام مهندسی از بدو تاسیس تا امروز نیز مطرح است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر