آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۵۴

 • چشم‌انداز ارزها در بازارهای جهانی

  معمولا ابتدای هر سال، بحث‌هایی درباره تحولات در بازارهای مختلف در سال جدید مطرح می‌شود و کارشناسان تلاش می‌کنند با توجه به شرایط موجود و برنامه‌های آتی دولت‌ها، به پیش‌‌بینی روندهای آینده بپردازند. ابتدای سال گذشته، آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا نگرانی‌هایی درباره آینده در بین سرمایه‌گذاران و بانک‌های مرکزی پدید آورد.
 • مسیر متفاوت دلار و یورو

  پاتی دام سی ان بی سی
  هفته گذشته هفته‌ای پرافت و خیز برای بازارهای ارز بود و تحولات اخیر، تاثیرات فوری و بلندمدت بر سرمایه‌گذاران و بازارهای مختلف خواهد داشت. در این میان مشاهده می‌شود که ارزش دلار و یورو در مسیر‌های متضاد حرکت می‌کنند. بانک مرکزی اروپا به تدریج در حال حرکت به سمت کاستن از برنامه‌های حمایتی است؛ زیرا تعداد بیشتری از اعضای هیات مدیره این بانک متقاعد شده‌اند که شرایط اقتصادی در منطقه یورو بهتر شده و نیازی به برنامه‌های حمایتی فراگیر نیست. بانک مرکزی اروپا در نشست سیاست‌گذاری خود در ماه جاری میلادی، برنامه‌ای مشخص برای پایان بخشیدن به سیاست‌های انبساطی ارائه نکرد اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند در نیمه نخست امسال حرکت به سمت محدود کردن سیاست‌های یادشده آغاز خواهد شد.
 • شانس اندک یوآن

  استیفن موریس بلومبرگ
  یکی از پرسش‌های مهمی که در ماه‌های اخیر برای سرمایه‌گذاران در بازارهای مختلف مطرح بوده، این است که آیا یوآن چین می‌تواند جای دلار را به‌عنوان ارز ذخیره اصلی جهان بگیرد؟ رئیس جدید بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس معتقد است در آینده نزدیک چنین امکانی وجود ندارد. او می‌گوید: «برای تحقق این امر شرایط اقتصادی و سیاسی آمریکا و چین باید تغییرات بزرگ را پشت سر بگذارد و فعلا چنین زمینه‌ای برای جایگزین شدن دلار با یوآن فراهم نیست.»
 • جنگ قریب‌الوقوع ارزی؟

  جف کوکس سی ان بی سی
  روز جمعه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس پایان یافت. در چهار روز برگزاری این نشست شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی و مدیران شرکت‌های بزرگ از ۱۳۴ کشور حضور داشتند. آنها به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فناوری و غیره پرداختند اما سخنان وزیر دارایی آمریکا و رئیس‌جمهوری این کشور درخصوص تغییرات ارزش دلار بسیار بحث برانگیز بود و سبب شد مقامات اروپایی نسبت به آن واکنش نشان دهند.
 • جهت‌یابی در داووس

  استیو هانک فوربس
  استراتژیست‌ها معتقدند شاخص دلار پس از کاهش قابل ملاحظه هفته‌های اخیر، برای مدتی در محدوده‌های کنونی تثبیت می‌شود و در این مدت، بازار به آنچه دولت آمریکا در حوزه تجارت انجام خواهد داد توجه می‌کند. سوال اصلی این است که آیا دولت آمریکا می‌تواند بدون دامن زدن به جنگ ارزی، هدف خود یعنی کاهش کسری تجاری و برقراری مبادلات منصفانه تجاری را دنبال کند یا نه؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر