آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۶۰

 • چشم‌انداز سرمایه‌گذاری خارجی در جهان

  حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال‌های اخیر تغییرات بزرگی داشته است. سال گذشته میزان این سرمایه‌گذاری‌ها نسبت به سال ۲۰۱۶ کاهش یافت. از آنجا که رونق اقتصاد و تجارت جهان به رشد همکاری‌ها بین اقتصادهای بزرگ و کوچک وابسته است، درباره کاهش میزان سرمایه‌گذاری‌ها در سال گذشته نگرانی‌هایی وجود دارد، البته بسیاری از تحلیلگران معتقدند امسال شرایط بار دیگر امیدبخش خواهد شد زیرا وضعیت کلی اقتصاد جهان بهتر است.رشد قیمت مواد خام و رونق فراگیر اقتصادی در کشورها و مناطق مختلف، در کنار افزایش ارزش ادغام‌ها و تصاحب‌ها، حاکی از آن است که در سال‌جاری وضعیت بهتر خواهد بود اما این به معنای از میان رفتن ریسک‌ها نیست. یکی از مهم‌ترین موانع اعتماد سرمایه‌گذاران، ابهام درباره سیاست‌های تجاری در اقتصادهای بزرگ به‌ویژه آمریکاست.
 • محرک جدید جریان سرمایه‌

  چی دهائو کایکسین گلوبال
  سال گذشته میلادی با آنکه عملکرد بازار مواد خام بسیار مثبت بود و قیمت اکثر این مواد به سرعت رشد کرد و نیز به رغم رشد مناسب اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور، میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این کشورها رشد قابل ملاحظه نداشت. بنا به تخمین ها، این سرمایه‌گذاری‌ها در کشورهای یاد شده با ۲ درصد افزایش به ۶۵۳ میلیارد دلار رسید. سال پیش میزان ادغام‌ها و تصاحب‌ها در این اقتصادها ۴۴ درصد افزایش یافت و از ۶۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به ۱۰۰ میلیارد دلار رسید. افزایش ادغام‌ها و تصاحب‌ها نشان می‌دهد شرکت‌های علاقه‌مند به این حوزه، به افق اقتصادهای یادشده امیدوار هستند و به احتمال زیاد امسال نیز شاهد رشد فعالیت‌های یاد شده در اقتصادهای در حال توسعه خواهیم بود.
 • ریسک‌ سیاست‌های حمایتی

  چانگ پیک مینگ بیزنس تایمز
  با توجه به شرایط کلان اقتصاد جهان از جمله بالا رفتن نرخ رشد اکثر اقتصادها، انتظار می‌رود سال جاری میلادی میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به رقم سال ۲۰۱۶ یعنی یکهزار و ۸۰۰ میلیارد دلار بازگردد. کارشناسان معتقدند چند عامل اصلی وجود دارد که سبب می‌شود نسبت به تقویت این پیش‌بینی خوش‌بین باشیم: رشد فراگیر اقتصادی در اکثر اقتصادهای جهان، افزایش قیمت مواد خام و پیش‌بینی سود بالاتر از سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی در کنار بیشتر شدن اعتماد شرکت‌ها به آینده برخی از این عوامل هستند.
 • افزایش امیدها در سال جاری

  اریک پلات فایننشال تایمز
  وضعیت ادغام‌ها و تصاحب‌ها بر میزان سرمایه‌گذاری خارجی تاثیر دارد. ماه گذشته میلادی ارزش موارد ادغام و تصاحب‌ها در جهان ۲۷۳ میلیارد دلار بود که بالاترین میزان یک ماهه از سال ۲۰۰۰ است و نشان می‌دهد شرکت‌ها به بهبود شرایط اقتصادی جهان امیدوار هستند و قصد دارند بر همکاری‌های بین‌المللی خود بیفزایند. موارد ادغام و تصاحب عموما در بخش‌های انرژی و صنایع دارویی زیست فناوری انجام شده است.
 • صدرنشینی آمریکا و چین

  گروه کارشناسان آنکتاد
  سال گذشته میلادی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان با ۱۶ درصد کاهش نسبت به سال قبل از آن، به ۱۵۲۰ میلیارد دلار رسید. در سال ۲۰۱۶ این رقم هزار و ۸۱۰ میلیارد دلار بود. کاهش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در حالی رخ داد که دیگر شاخص‌های مهم اقتصادی جهان از جمله نرخ رشد و حجم تجارت جهانی وضعیتی امید بخش تر از سال ۲۰۱۶ داشتند.

بیشتر