آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۷۱

 • اولویت‌های بخش معدن

  بخش معدن در چند سال اخیر مورد انتقاد بسیاری از فعالان و کارشناسان اقتصادی بوده است و نسبت به عقب‌ماندگی در حوزه‌های مختلف آن، گله‌های بسیاری مطرح بوده است. مشکلات مختلفی که البته نتیجه مدیریت در دوره‌ای خاص نبوده و در طول سال‌های طولانی تلنبار شده است. مشکلاتی نظیر مجهز نبودن معادن به تکنولوژی‌های روز که در زمینه تولید مشکلات متعددی پدید آورده است و بازدهی را در مقیاس پایینی نگه داشته است. موضوعی که ریشه در عدم سرمایه‌گذاری مناسب در این بخش دارد.
 • گذار از استخراج سنتی

  احمد شریفی دبیر انجمن سنگ ایران
  صنعت سنگ ایران با سرمایه‌گذاری نزدیک به صد درصدی بخش خصوصی و با اشتغال مستقیم و غیرمستقیم بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر که بخش عمده‌ای از آنها در مناطق روستایی و محروم کشور مشغول به فعالیت هستند، از رسته فعالیت‌های مهمی است که مطابق اغلب تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته، دارای مزیت نسبی در کشور محسوب می‌شود. در همین راستا دولت دوازدهم باید در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به آن توجه ویژه‌ای کند.
 • انتظار فعالان از سیاست‌گذاران

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران
  ایران با داشتن ذخایر غنی مواد معدنی و انرژی کافی،‌ دریای آزاد و نیروی انسانی متخصص شرایطی را فراهم آورده که شرکت‌های خارجی با سرمایه‌گذاری در این بخش به ارزش افزوده با سوددهی بالا دست پیدا کنند؛ روندی که به واسطه آن می‌توان به تاثیرگذاری این بخش در رشد اقتصاد پی برد. وجود بازار مصرف ۴۰۰ میلیون نفری در اطراف ایران یکی دیگر از عواملی است که فعالان این بخش آن را تاییدی بر سودآور بودن سرمایه‌گذاری در بخش معدن می‌دانند و معتقدند قیمت پایین انرژی در ایران در مقایسه با سایر کشورها هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد.
 • ضرورت تکمیل زنجیره تولید

  محمود نوریان فعال حوزه سنگ
  ظرفیت‌های بسیار بالای معدنی ایران قابلیت توسعه بیش از پیش را دارند تا جایی که می‌توان به جرأت ادعا کرد، محصولات معدنی ایران در صورت رفع مشکلات موجود و تکمیل زنجیره تولید بهترین و مناسب‌ترین جایگزین برای برداشته شدن اتکای دولت بر درآمدهای نفتی است.در صورت وجود اراده‌ای قوی و برنامه‌ریزی مناسب می‌توان به رونق بخش معدن و منابع بسیار غنی‌تری دسترسی پیدا کرد. بر اساس مطالعات انجام شده، تاکنون حدود ۶/ ۴ میلیارد تن ذخیره زمین شناسی سنگ آهن در ایران شناسایی شده که ۵/ ۲ میلیارد تن آن ذخیره قطعی است.

بیشتر