آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۷۰

 • اقتصاد رفتاری

  شهاب‌الدین رحیمی
  طی روزهای گذشته ریچارد تیلر برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۷ شد. ریچارد تیلر، استاد اقتصاد رفتاری، در دانشکده تجارت دانشگاه شیکاگو بوت، است. تاکنون ۶ کتاب از او منتشر شده است که از آن میان دو اثر تلنگر (Nudge) و بدرفتاری (Misbehaving) از برجسته‌ترین آنها هستند.
 • ذهن انسان چگونه تصمیم می‌گیرد؟

  دکتر محمد طبیبیان اقتصاددان
  کار کاهنمن پایه‌هایی را برای یک رشته جدید پژوهشی بر ساخته که شامل کشف چگونگی مراحل و سازوکار قضاوت شخصی انسان و راه‌های میانبری است که ذهن انسان در مرحله تصمیم‌گیری به کار می‌گیرد. مراحلی که ممکن است ذهن انسان را از مسیر اصول اولیه احتمالات نیز به دور افکند. این رشته جدید که بر اساس پژوهش‌های او و همکارانش ایجاد شد «اقتصاد رفتاری» نام گرفته است. چگونه ذهن انسان به اتخاذ تصمیم می‌رسد؟ چه عواملی سبب می‌شود که تصمیم‌ها اشتباه در‌آید یا اینکه ما اصولا نسبت به اتخاذ تصمیم اشتباه خود نیز بی‌خبر باشیم؟
 • مثلث اصلاح رفتار فردی

  دکتر مجید نیلی احمدآبادی استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران
  درک شرایط، تخمین ارزش گزینه‌ها در شرایط موجود و تصمیم‌گیری متناسب با ارزش نسبی گزینه‌ها، سه‌گانه مفروض در مدل‌سازی و تحلیل رفتارهای اقتصادی است. بر پایه این مدل، برای تحلیل رفتار کنشگران، لازم است نقش هر یک از این سه جزء شناسایی و تبیین شود. در این سه‌گانه، اثربخشی یک سیاست در اصلاح رفتار، محدود به ایجاد تغییر در ارزش‌گذاری بازیگران بر گزینه‌ها نیست، بلکه یک سیاست با تغییر در درک بازیگران از شرایط یا با دستکاری در مکانیزم برقراری تناسب میان ارزش هر تصمیم با احتمال انتخاب آن نیز می‌تواند اثربخش باشد.
 • ما همه «اقتصاددان رفتاری» هستیم

  دکتر فرشاد فاطمی اقتصاددان
  دوشنبه گذشته کمیته سوئدی اعطای جایزه نوبل اقتصاد ریچارد تیلر را به‌عنوان برگزیده این جایزه معتبر علمی در سال ۲۰۱۷ انتخاب کرد. چند نکته در این زمینه به نظر می‌رسد:
 • واحد «تلنگر» در دولت کامرون

  زهرا موسوی دانشجوی دکترای روانشناسی و پژوهشگر اقتصاد رفتاری
  جایزه آکادمی سلطنتی سوئد در علوم اقتصادی که به آن جایزه نوبل می‌گویند، این بار به اقتصاددان رفتاری ۷۲ ساله، ریچارد تیلر، استاد دانشگاه شیکاگو رسید. خبر مسرت‌بخشی که بار دیگر لزوم توجه به مباحث علوم رفتاری را گوشزد می‌کند.
 • کاندیداهای شکست‌خورده نوبل

  امیر محمد تهمتن پژوهشگر اقتصاد رفتاری در دانشگاه صنعتی شریف
  به‌سنت سالانه خود که به ۱۱۶ سال پیش برمی‌گردد، آکادمی سلطنتی سوئد در تاریخ ۱۷ مهر سال جاری تصمیم گرفت که جایزه نوبل اقتصاد امسال را به ریچارد تیلر استاد دانشکده کسب‌وکار دانشگاه شیکاگو به‌دلیل توسعه مرزهای اقتصاد رفتاری اعطا کند.

بیشتر