البته تاکنون تعداد موارد ابتلا به این سویه زیاد نبوده است. برای مثال، در استرالیا تا روز دوشنبه، تنها دو مورد ابتلا به «اومیکرون» شناسایی شده بود و آن دو نفر از آفریقای‌جنوبی به سیدنی سفر کرده بودند. هر دو نفر به طور کامل واکسینه شده بودند و هیچ علائمی نداشتند. دولت استرالیا ورود خارجی‌هایی را که طی ۱۴روز اخیر به ۹ کشور جنوب آفریقا سفر کرده‌اند، ممنوع کرده است. از سوی دیگر، کره‌جنوبی برای سفر مسافران از هشت‌کشور جنوب آفریقا به این کشور محدودیت‌هایی اعمال کرده است؛ به این معنا که هیچ مسافری از آفریقای‌جنوبی، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک و... اجازه ورود به کره‌جنوبی را ندارد و صدور ویزا برای شهروندان این کشورها تا اطلاع ثانوی متوقف شده است. شهروندان کره‌ای که از آن کشورها وارد کره‌جنوبی می‌شوند، در محلی که دولت در نظر گرفته است، ۱۰روز قرنطینه می‌شوند. در اروپا نیز دولت‌ها محدودیت‌های سختگیرانه‌ای را برای مسافران خارجی در نظر گرفته‌اند و تلاش می‌کنند، امکانات مرتبط با تحقیق روی سویه جدید را فراهم کنند. از مسافری که از آفریقای‌جنوبی به اتریش سفر کرده بود، تست کرونا گرفته شد و مثبت بود. نمونه به وین فرستاده شد و نتیجه تحقیقات، روزهای آینده مشخص می‌شود.

از سوی دیگر، دانشمندان بیمارستانی در جمهوری‌چک اعلام کردند که یک مورد ابتلا به سویه «اومیکرون» را شناسایی کرده‌اند؛ او از نایروبی به این کشور سفر کرده بود. در ایتالیا، بریتانیا و آلمان نیز چند مورد ابتلا به «اومیکرون» شناسایی شده است. دکتر آنتونی فائوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌‌‌های واگیر در آمریکا گفته است: «احتمالا سویه جدید به این کشور نیز وارد شده است.» در واقع، طبق گزارش‌هایی که کشورهای اروپایی منتشر کرده‌اند، تمام موارد شناسایی‌شده ابتلا به «اومیکرون» مسافرانی بودند که از آفریقا به این کشورها سفر کرده‌اند. دکتر فائوچی در مصاحبه با خبرگزاری سی‌ان‌ان گفت: «تعجب نمی‌‌‌کنم که تاکنون در آمریکا موردی از ابتلا به «اومیکرون» مشاهده نشده است، اما وقتی سویه‌ای با این قدرت انتقال وجود دارد و در دیگر کشورها ابتلاهایی در مسافران مشاهده شده است، بدون شک در بسیاری از کشورهای دیگر، در آینده موارد ابتلا به آن شناسایی خواهد شد.»

سازمان جهانی بهداشت، جمعه‌شب اعلام کرد که شواهد اولیه نشان می‌دهد، سویه «اومیکرون» که ابتدا در آفریقای‌جنوبی شناسایی شد، ریسک بالایی در شیوع دارد و برخی از جهش‌های آن نگران‌کننده است. در حال حاضر، مقامات بسیاری از کشورها از انواع تدابیر برای جلوگیری از شیوع «اومیکرون» استفاده می‌کنند، اما شناسایی این سویه سبب هراس در سراسر جهان شده است. روز جمعه پس از انتشار گزارش‌‌‌های مربوط به این سویه و شیوع آن، شاهد سقوط شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ جهان بودیم. با آنکه سازمان جهانی بهداشت، «اومیکرون» را سویه نگران‌‌‌کننده‌ای توصیف کرده است، روز جمعه تاکید کرد که برای مشخص شدن میزان قابلیت سرایت آن و اینکه علائم شدیدی در فرد مبتلا ایجاد می‌کند و در برابر واکسن‌های کنونی مقاوم است یا نه، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

یکی از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت گفته است: «این سویه، جهش‌های خیلی زیاد داشته و برخی از این جهش‌ها ویژگی‌‌‌های نگران‌کننده‌ای دارند. در حال حاضر، تحقیقات زیادی در حال انجام است، اما تاکنون داده‌‌‌های اندکی در اختیار ماست. باید به محققان فرصت دهیم تا تحقیقات ضروری را انجام دهند و پاسخ سوالات مشخص شود. سازمان جهانی بهداشت، اطلاعات خود را در اختیار عموم مردم قرار خواهد داد.» یکی از متخصصان ویروس‌شناسی در انگلستان گفته است: «این سویه بسیار نگران‌کننده است. تعداد جهش‌‌‌های آن را در هیچ‌یک از سویه‌های قبلی ندیده بودیم. برخی از تغییرات در این سویه را قبلا در دیگر سویه‌ها مشاهده کرده بودیم، اما هیچ‌گاه این تعداد تغییر و جهش در یک سویه یک‌جا جمع نشده بود. همچنین برخی جهش‌های آن جدید است.»

تحقیقاتی که تاکنون انجام شده است، نشان می‌دهد این سویه در مجموع ۵۰جهش دارد. دانشمندان از مقامات بهداشتی آفریقای‌جنوبی به سبب واکنش سریع به شیوع کرونا در یکی از استان‌های این کشور که به شناسایی این سویه منجر شد، قدردانی کرده‌اند. هنگامی که موارد ابتلا به کرونا در یک استان، با سرعتی بالاتر از معمول رشد کرد، متخصصان سلامت، تحقیق روی نمونه‌ها را شروع کردند و فورا «اومیکرون» شناسایی شد. آنچه در این استان آفریقای‌جنوبی انجام شد، اهمیت در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته برای مطالعه روی ویروس را نشان می‌دهد. حالا کشورهای جهان به‌سرعت در حال انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع این سویه هستند. روز یکشنبه، انگلستان اعلام کرد که رعایت مقررات جدید بهداشت عمومی، مستلزم استفاده از ماسک در فروشگاه‌ها و سیستم حمل‌ونقل عمومی است. با توجه به اینکه بسیاری از مسافرانی که از آفریقای‌جنوبی و چند کشور دیگر به برخی کشورها رفته‌‌‌اند، آلوده به «اومیکرون» هستند، به نظر می‌رسد سرعت شیوع این سویه بسیار بالاست. فعلا دانشمندان و محققان بیماری‌های واگیر، مشغول تحقیق هستند و از مقامات دولتی خواسته‌اند برای شناسایی افراد مبتلا به این سویه، در فرودگاه‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

سازمان جهانی بهداشت، «اومیکرون» را سویه «نگران‌کننده» توصیف کرده است. البته هنوز پرسش‌‌‌های متعدد درباره این سویه مطرح است و تحقیقات ادامه دارد. یک نکته مهم این است که شناسایی این سویه و شیوع آن به چند کشور در مدت کوتاه، به این معناست که همه‌گیری تا پایان، فاصله زیادی دارد. در این میان، مقامات آفریقای‌جنوبی که این سویه در آن شناسایی شد، از اینکه کشورهای دیگر به مسافران آفریقای‌جنوبی و چند کشور دیگر اجازه ورود نمی‌دهند، انتقاد کرده‌اند. رئیس‌جمهور آفریقای‌جنوبی گفته است، بستن مرزها به روی مسافران این کشورها از سوی اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا، آمریکا، کانادا و... اقدامی غیرقابل توجیه و غیرمنصفانه است. این ممنوعیت، نه پایه علمی دارد و نه از شیوع جلوگیری می‌کند و صرفا بر خسارات اقتصادی که از این همه‌گیری به وجود آمده است، می‌افزاید. وزیر روابط بین‌الملل آفریقای‌جنوبی نیز گفته است: «این کشور به خاطر شفافیتی که داشته، مورد مجازات قرار گرفته است. اعضای جامعه جهانی باید برای مدیریت همه‌گیری همکاری کنند.»

یکی از اساتید دانشگاه «سوث‌همپتون» می‌گوید: «ممنوعیت مسافرت‌ها اگر درست اجرا شود، در کنترل همه‌گیری موثر است؛ زیرا سبب می‌شود کشورها فرصت داشته باشند برای سویه جدید آماده شوند. اگر کشورها طی چند هفته‌‌‌ای که ممنوعیت اجرا می‌شود، بر سرعت واکسیناسیون بیفزایند و سیستم درمانی‌شان را آماده کنند، ممنوعیت مفید است؛ اما اگر صرفا ممنوعیت اعمال شود و هیچ اقدام دیگری انجام نشود، تنها بر لطمات اقتصادی به کشورهایی که مسافرت از آنها ممنوع شده است، افزوده خواهد شد.»

 

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند