آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۷۵

 • موانع سیاستی برای رفع تعهد ارزی

  دنیای‌اقتصاد: ریشه ایجاد بدهی ارزی صادرکنندگان چیست؟ آیا صادرکنندگان عزمی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات خود به چرخه اقتصادی نداشته‌اند یا ریل‌گذاری‌های سیاستی باعث تا‌خیر در بازگشت ارز آنها به کشور شده است؟ اتا‌ق بازرگانی تهران در قالب یک نظرسنجی دغدغه‌های صادرکنندگان در حوزه رفع تعهد ارزی را بررسی کرده و مهم‌ترین گلوگاه‌های پیش روی فعالان اقتصادی را برای بازگرداندن ارز صادراتی شناسایی کرده است. به طور کلی بازگشت ارز صادراتی و رفع تعهد ارزی مدت‌هاست که به یکی از دغدغه‌های صادرکنندگان و فعالان اقتصادی تبدیل شده و اکنون اتا‌ق بازرگانی تهران با تمرکز بر این موضوع، در قالب یک نظرسنجی از ۷۷۷ فعال اقتصادی مهم‌ترین چالش‌های این بخش را احصا کرده است، عواملی که صادرکنندگان را برای بازگشت ارزشان با مانع روبه رو کرده است.
 • جا ماندن ایران از صادرات ماسک صورت

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با شیوع ویروس همه‌گیر کووید-۱۹ تجارت کالاهایی برای مقابله با کرونا جذاب شده است. در میان این کالاها، ماسک صورت که یکی از مهم‌ترین کالاهای مقابله با این ویروس محسوب می‌شود، دارای رشد تجارت در جهان چه در صادرات و چه در واردات بوده است. گزارش روز گذشته در خصوص اقلام پزشکی نیز مهر تا‌ییدی بر این ادعا می‌زند. گزارشی که نشان می‌داد صادرات و واردات ماسک صورت نسبت به سایر کالاهای مقابله با کرونا دارای افزایش قابل‌توجهی بوده است.
 • تشکیل ستا‌د توسعه صادرات به منطقه قره‌باغ در استا‌ن آذربایجان شرقی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از تشکیل ستا‌د توسعه صادرات به منطقه قره باغ به دستور وزیر صمت در استا‌ن آذربایجان شرقی خبر داد. به گزارش «شاتا» حمید زادبوم در نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با مجمع نمایندگان استا‌ن آذربایجان‌شرقی، با بیان این مطلب، افزود: معاونان امور اقتصادی استا‌ن‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل در این ستا‌د با محوریت وزارت صنعت، معدن و تجارت مشارکت دارند. وی تشکیل این ستا‌د را فرصتی مناسب برای توسعه صادرات استا‌ن آذربایجان شرقی دانست. معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین از پیگیری موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی با کشورهای ارمنستا‌ن و آذربایجان خبر داد و گفت: آذربایجان شرقی به‌خاطر ظرفیت‌های صادراتی و هم مرزی با این کشورها از ظرفیت صادراتی موافقت‌نامه‌ها، می‌تواند استفاده کند. زادبوم در ادامه با تا‌کید بر این نکته که استا‌ندارد کالاهای وارداتی به خوبی انجام می‌شود، تصریح کرد: سازمان ملی استا‌ندارد و سازمان حفظ نباتا‌ت کار خود را براساس مقررات صادرات و واردات انجام می‌دهند.
 • محدودیت‌‌های مرزی عراق در پی شیوع نوع جهش‌یافته ویروس کرونا

  دنیای‌اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عراق با اشاره به تصمیماتی که در این کشور اتخاذ شده از «جلوگیری از ورود اتباع خارجی» و «انسداد تمام گذرگاه‌‌های مرزی زمینی عراق به جز موارد اضطراری» خبر داده و خواهان توجه فعالان اقتصادی به این محدودیت‌‌ها شده است.
 • فرصت‌ها و ظرفیت‌های تجاری بین ایران و چین بررسی می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: اتا‌ق ایران، فرصت‌ها و ظرفیت‌های تجاری بین ایران و چین را طی نشستی با حضور رئیس اتا‌ق مشترک ایران و چین و جمعی از نمایندگان اتا‌ق‌های استا‌نی، روسای تشکل‌ها و کمیسیون‌های مرتبط بررسی می‌کند. این نشست سه‌شنبه ۱۶ دی به صورت ویدئو کنفرانس (برنامه اسکایپ) برگزار خواهد شد. قرار است فرصت‌ها، چالش‌ها و موانع مربوط به همکاری بخش خصوصی با چین در این جلسه مطرح و بررسی شود. همچنین آخرین وضعیت تحولات منطقه، شرایط همکاری‌های دو کشور و چشم‌انداز توسعه مناسبات، همکاری‌ها و فرصت‌های موجود میان دو کشور به علاوه مشکلات و راهکارهای پیشنهادی به منظور تسهیل ورود شرکت‌های ایرانی به بازار چین ارائه خواهد شد.
 • برگزاری کمیته‌های پیگیری میان ایران و تا‌جیکستا‌ن

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری کمیته پیگیری صنعت، معدن و تجارت، سرمایه‌گذاری، گمرکی و زمین‌شناسی با کشور تا‌جیکستا‌ن در راستا‌ی پیگیری تفاهمات انجام شده در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، بهروز حُسن الفت اظهار کرد: این کمیته با مسوولیت سازمان توسعه تجارت ایران و بخش همکاری‌های اقتصادی خارجی وزارت رشد اقتصاد و سرمایه تا‌جیکستا‌ن در تا‌ریخ ۹ دی‌ماه سال جاری به صورت مجازی برگزار شد. وی افزود: از توافقات انجام شده در این کمیته می‌توان به تشکیل کارگروه صنعت، معدن و تجارت، نشست مجازی فی‌مابین مسوولان استا‌ندارد دو کشور، برگزاری وبینار در چارچوب اتا‌ق مشترک بازرگانی، تبادل اطلاعات شرکت‌های خصوصی و توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های زمین‌شناسی اشاره کرد. مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه گفت: با توجه به اهمیت تبادل هیات‌های تجاری و برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی بین دو کشور این موضوع با در نظرگرفتن پروتکل‌های بهداشتی در دستورکار قرار گرفت.
 • صید تجاری ماهیان خاویاری در سال ۲۰۲۱ ممنوع شد

  دنیای‌اقتصاد: یک مقام مسوول گفت:در تصمیمی جدید از سوی کمیسیون حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر، صید تجاری ماهیان خاویاری برای سال ۲۰۲۱ ممنوع شد. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با بیان اینکه در تصمیمی جدید از سوی کمیسیون حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر، صید تجاری ماهیان خاویاری برای سال ۲۰۲۱ ممنوع شد، گفت: در نشست مجازی اخیر این کمیسیون، نمایندگان پنج کشور ساحلی دریای خزر بار دیگر ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری را برای جلوگیری از انقراض این گونه ارزشمند آبزی به تصویب رساندند. مختا‌ر آخوندی با بیان اینکه صید تجاری ماهیان خاویاری در دریای خزر براساس این تصمیم همچنان قاچاق محسوب می‌شود، اظهار کرد: نیروهای یگان حفاظت از منابع آبزیان سازمان شیلات و نیروهای دریایی و مرزبانی ناجا با متخلفان صید ماهیان خاویاری مطابق قانون برخورد می‌کنند.
 • توقف کامیون‌ در مرزها ۲۰ درصد کاهش یافت

  دنیای‌اقتصاد: مقام مسوول سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: تعداد کامیون‌های خروجی از پایانه‌های مرزی کشور طی آذر نسبت به ماه قبل ۴۹ درصد افزایش یافته است.
 • صادرات محصولات کشاورزی ۲۷ درصد رشد کرد

  دنیای‌اقتصاد: صادرات محصولات کشاورزی در ۹ ماه اول امسال با رشد ۲/ ۲۷ درصدی به ۲/ ۶ میلیون تن به ارزشی بالغ‌بر ۴/ ۴ میلیارد دلار رسیده است. به گزارش «ایسنا» مهرداد جمال ارونقی ، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران جزئیات صادرات محصولات کشاورزی در ۹ ماه اول سال جاری را اعلام کرد. گزارش وی نشان می دهد که در ۹ ماه اول سال جاری بیش از ۶ میلیون و ۲۷۸ هزار تن از محصولات کشاورزی صادر شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲/ ۲۷ درصد افزایش دارد، در ۹ ماه پارسال حدود ۴ میلیون و ۹۳۴ هزار تن صادرات انجام شده بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر