آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۰۶

 • عقب‌نشینی از تسهیل صادرات به همسایه شرقی

  دنیای‌اقتصاد: موضوع صادرات ریالی بار دیگر خبرساز شده است. رایزن بازرگانی ایران در افغانستان در جدیدترین اظهار نظر در این رابطه اعلام کرده است که صادرات ریالی به افغانستان متوقف شده است. این خبر در حالی اعلام شده است که در هفته‌های گذشته جلسه‌ای میان جمعی از صادرکنندگان و رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد و در آن جلسه توافق شد که تسهیلات جدیدی برای صادرات به عراق و افغانستان در نظر گرفته شود. اما اکنون یک بار دیگر اختلاف بر سر نحوه صادرات به همسایه شرقی مطرح شده است.
 • سبد متمرکز صادرات ایران

  دنیای‌اقتصاد: شاخص تمرکز صادرات ایران در بین ۱۳ کشور، نمره بالایی را کسب کرده است. اما نمره بالا در شاخص تمرکز صادرات نشانه خوبی برای کشورها محسوب نمی‌شود؛ چراکه تمرکز بالای صادراتی علامت هشداردهنده‌ای از تنوع پایین کالاهای صادراتی یک اقتصاد و ضرورت تغییر ساختار تجارت آن با هدف افزایش توان مقاومت‌پذیری و کاهش آسیب‌پذیری است. در گزارشی که از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده، عنوان شده است که شاخص تمرکز صادرات، بیانگر میزان تمرکز و نحوه توزیع اقلام صادراتی یک اقتصاد است. چنانچه سهم بالایی از صادرات کالایی یک کشور به تعداد محدودی از اقلام تخصیص داده شود، در این صورت تمرکز صادرات آن کشور بالاست و بالعکس.
 • آخرین هشدار به ایرلاین‌های متخلف کرونایی

  ایسنا: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: چند ایرلاین با وجود تذکرهایی که دریافت کردند قصورهایی در زمینه رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی و ارائه خدمات در این زمینه داشته‌اند و در این زمینه تا ابتدای آبان ماه فرصت دارند نسبت به اصلاح مواردی که به آنها توصیه شده است، اقدام کنند. تورج دهقانی زنگنه اظهار کرد: شرکت‌های هواپیمایی که بابت قصور در رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی توصیه شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تذکر دریافت کرده‌اند و دوباره نسبت به آن بی‌توجهی کردند باید بدانند که بر اساس آخرین هشداری که به آنها داده شده تا ابتدای آبان ماه فرصت دارند این نقیصه‌ها را اصلاح کنند در غیر این صورت برخورد لازم با آنها خواهد شد.
 • واردات کالاهای اساسی به کشور سرعت گرفت

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اعلام کرد: در حال حاضر، موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور معادل ۳ میلیون و ۴۰۲ هزار تن است که ذرت با میزان یک‌میلیون و ۶۲۳ هزار تن در صدر اقلام اساسی قرار دارد. به گزارش اکسپورتنا، مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک گفت: ۲ میلیون و ۳۷۶ هزار تن از کالاهای اساسی در بندر امام خمینی (ره ) دپو شده است.
 • تاکید بر متنوع‌سازی رویه‌های مطمئن بازگشت ارز صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: تسهیل روند صادرات و بازگشت ارزهای صادراتی بخش خصوصی و واردات کانتینر یخچال‌دار برای کمک به ناوگان حمل زنجیره سرد محصولات کشاورزی فسادپذیر صادراتی در کارگروه توسعه صادرات بررسی شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه تجارت، در جلسه کارگروه توسعه صادرات برخی از موضوعات دستور کار جلسه آتی شورای‌عالی صادرات از جمله پیشنهادهای بخش غیردولتی مبنی بر اصلاح بسته سیاستی مورخ ۲۵/ ۴/ ۹۹ بانک مرکزی پیرامون بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور و تعیین تکلیف واردات کانتینر یخچال‌دار برای کمک به ناوگان حمل زنجیره سرد محصولات کشاورزی فسادپذیر صادراتی بررسی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر