آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۰۳

 • عطش برای توافق تجاری

  دنیای‌اقتصاد: پس از یک سال پرهیاهوی تجاری برای واشنگتن و پکن، به‌نظر می‌رسد دو کشور برای دستیابی به توافق تجاری مصمم‌تر شده‌اند. در این رابطه روز چهارشنبه دونالد ترامپ اعلام کرد افزایش تعرفه بر ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات محصولات چینی که قرار بود از اول اکتبر از ۲۵ به ۳۰ درصد افزایش یابد را به مدت دو هفته تا ۱۵ اکتبر به تعویق خواهد انداخت. به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا اقدام او در به تعویق انداختن افزایش تعرفه‌ها به‌دنبال درخواست لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین و عضو ارشد مذاکره‌کننده تجاری این کشور است، با توجه به اینکه در تاریخ یکم اکتبر حزب خلق هفتادمین سالگرد خود را جشن خواهد گرفت. همزمان با چراغ‌سبز آمریکا، از چین نیز خبر می‌رسد شرکت‌های این کشور بزرگ‌ترین قراردادهای خرید خود از محصولات سویای آمریکا را در یک سال اخیر به امضا رساندند.
 • سرنوشت ۱۱۴۸ کالای انتقالی

  دنیای‌اقتصاد: ثبت‌سفارش ۱۱۴۸ قلم کالای انتقالی از وزارت جهادکشاورزی به وزارت صمت تعیین تکلیف شده که براساس آن، ۳۲۶ ردیف تعرفه قلم کالا که سابقه واردات آنها صفر بوده، تا اطلاع ثانوی در سیستم ثبت‌سفارش غیرفعال شد. این درحالی است که پیش از این تنها واگذاری مجوز ارزی ۱۱۶ قلم کالا (بعضا کالای اساسی) به وزارت صمت واگذار شده بود.
 • طرق مختلف انقضای وکالت

  علیرضا صالحی/ قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران یوسف یعقوبی/ قاضی دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث وکالت ۱، در چند نوشتار سعی بر بیان طرق مختلف انقضای وکالت داریم که در ابتدا به‌طور کلی مصادیق آن‌ را بیان و سپس به شرح آنها خواهیم پرداخت.
 • چالش تولیدکنندگان موتورهای صنعتی

  گروه بنگاه‌ها: ورود بی‌ضابطه و غیرقانونی ماشین‌آلات و قطعات صنعتی به کشور از چالش‌های مهم تولیدکنندگان صنعتی ایرانی است؛ موضوعی که موجب شده تولیدکنندگان ایرانی فعال در این شرایط سخت اقتصادی با مشکل مواجه شوند. محمدرضا زمردی، مدیر عامل فابا انرژی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: ما به‌عنوان مطرح‌ترین تولیدکننده موتورهای صنعتی نیروگاهی و دریایی توانسته‌ایم ایران را در لیست هفت تولیدکننده مطرح موتورهای صنعتی نیروگاهی و صنعتی قرار دهیم. وی افزود: این واحد تولیدی صنعتی، به‌رغم تحریم‌ها، توانسته موتورهای صنعتی با کیفیت، استحکام و دوام بالا تولید کند اما به دلیل ورود بی‌ضابطه محصولات وارداتی با قیمت گران، با چالش مواجه شده‌ایم.
 • درگذشت اسدالله عسگراولادی

  دنیای اقتصاد: اسدالله عسگراولادی روز گذشته در سن ۸۶سالگی چشم از جهان فروبست. عسگراولادی ۲۰ ساله بود که تاجر شد و فعالیت خود را به‌عنوان یک صادرکننده آغاز کرد. او جزو نسل اول فعالان اقتصادی بود که بعد از انقلاب وارد اتاق بازرگانی شد و سال‌ها ریاست اتاق مشترک ایران و چین را برعهده داشت. معروف‌ترین صادرکننده خشکبار ایران، حاصل ۶دهه فعالیت بازرگانی‌اش را مرهون سه موضوع می‌دانست: زودتر از رقبا از اتفاقات باخبر می‌شد؛ زودتر از بقیه تصمیم می‌گرفت و در نهایت به محض تصمیم‌گیری، عمل می‌کرد.
 • افزایش ۶ درصدی صادرات غیرنفتی

  دنیای اقتصاد: صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۲، حدود ۹/ ۵ درصد افزایش داشته است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، گزارش خلاصه عملکرد دولت یازدهم و دوره دو ساله دولت دوازدهم، نشان می‌دهد که صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در سال ۱۳۹۷ به ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۹/ ۵ درصد افزایش داشته است.

بیشتر