آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۱۷

 • صادرات غیرنفتی در تله بخشنامه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: بررسی عملکرد صادرات غیرنفتی در دوره تحریم‌های جدید و مقایسه آن با تحریم‌های دوره قبل، نشان می‌دهد که اگرچه تحریم‌های دوره قبل شدیدتر بود، اما صادرات با کاهش کمتری نسبت به این دوره مواجه شد. اگر عملکرد صادرات غیرنفتی را از اردیبهشت ۹۷ تا فروردین ۹۸ براساس آمار گمرک (منهای میعانات گازی) به‌دست آوریم، مقایسه عملکرد این دوره با دوره عملکرد صادرات غیرنفتی طی اوج تحریم‌های گذشته،‌ یعنی دوازده ماه تیر ۹۱ تا خرداد ۹۲،‌ نشان می‌دهد که در دور جدید تحریم‌های یک‌جانبه‌ و از زمان خروج آمریکا از برجام، صادرات غیرنفتی کشور ماهانه ۵ درصد کاهش داشته است که این آمار برای دوازده ‌ماه دوره تحریم‌های چندجانبه و شدید بین‌المللی گذشته، ماهانه تنها منفی ۹/ ۰ درصد بوده است.
 • جنگ‌تجاری در ایستگاه جدل‌ لفظی

  دنیای اقتصاد: ماه‌ها جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن اکنون به ایستگاه جنگ لفظی نیز رسیده است. به نظر می‌رسد هر زمان که مذاکرات تجاری میان پکن و واشنگتن به مرحله‌ای امیدوارکننده رسیده، درنهایت طرف‌ها از عدم توافق بر موضوعات متعدد خبر می‌دهند و به این ‌ترتیب گفت‌و‌گوهای تجاری میان دو اقتصاد برتر جهان روند سینوسی را در پیش گرفته است.
 • صادرات را دریابیم

  محمد رمضانی فعال حوزه صادرات
  ظاهرا گوش شنوایی نیست که درد دل صادرکنندگان را بشنود. این‌طور به نظر می‌رسد که نهادهای ذی‌ربط درک صحیحی از فرآیندهای ارزی – ریالی صادرکنندگان ندارند و سیاست‌های اعلامی براساس داده‌های ناقص، طراحی و اعمال می‌شود و زود است که با دستورالعمل‌های بیهوده و ناکارآمد کشتی صادرات کشور به گل بنشیند.
 • دستور وزیر صمت برای ایجاد نمایشگاه قطعات وارداتی

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در راستای اولویت‌های این وزارتخانه در سال رونق با صدور د=ستوری خطاب به معاون امور صنایع خود بر ایجاد نمایشگاه قطعات وارداتی شرکت‌های بزرگ و فعال و دعوت از صنعتگران و قطعه سازان برای ساخت داخلی کردن این قطعات تاکید کرد. رضا رحمانی در این ابلاغ خطاب به فرشاد مقیمی،مسوول پروژه‌های ساخت داخل وزارت صمت آورده است: در راستای بیانات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری در سال رونق تولید ضرورت دارد به تمامی شرکت‌های فعال و بزرگ از جمله شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه، ذوب آهن، تراکتورسازی تبریز، آلومینیوم سازان، شرکت ملی مس، گل گهر، چادرملو، سنگان، ایزوایکو، تولید‌کنندگان سیمان، نیروگاه‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، گروه مهنا و... ابلاغ شود که نسبت به ایجاد نمایشگاه قطعات و ملزومات وارداتی مورد نیاز خود اقدام کرده و با فراخوان عمومی از تمامی صنعتگران و قطعه سازان برای ساخت داخل کردن آن دعوت کنند.
 • جزئیات کشفیات قاچاق در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: لیست کالاهای قاچاق کشف شده در سال ۹۷ منتشر شد. بر اساس بررسی‌های مقدماتی انجام شده، مقدار کشفیات مظنون به قاچاق در سال گذشته، حدود ۷۴ هزار و ۷۲۹ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، ۱/ ۷۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. برآوردها حاکی است سه قلم «لوازم خانگی»، «خودرو» و «مواد خوراکی و بهداشتی» در مدت زمان مذکور، بیشترین فراوانی قاچاق را به خود اختصاص داده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر