آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۱۷

 • واردات مشروط لیست ممنوعه

  دنیای اقتصاد: دنیای اقتصاد: متولیان دولتی وضعیت کالاهای ممنوعه واردات را در دو مصوبه جدید مشخص کردند. در مصوبه اول امکان انتقال کالاهای مشمول اولویت گروه چهارم که تیر ماه امسال ورود آنها ممنوع شد، با مجوز ثبت‌سفارش از قبل، به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فراهم شده است. از سوی دیگر، با تصویب‌نامه هیات‌وزیران وضعیت خودروهای رسوبی نیز تعیین‌تکلیف شد؛ به‌طوری‌که ثبت‌سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد یا ویژه اقتصادی است، از محل ارز متقاضی و اظهار منشأ ارز، بلامانع است.
 • تعیین سرنوشت صلح تجاری

  دنیای اقتصاد: چین به کار با ایالات‌متحده برای حل تنش‌های تجاری ایمان دارد. روز دوشنبه و در آستانه مذاکرات دو کشور برای حل اختلافات تجاری، وزارت‌خارجه چین در بیانیه‌ای با اعلام این خبر از حسن‌نیت پکن برای حل اختلافات تجاری سخن گفت.
 • شناسایی ۶۰ مانع در ترخیص کالا

  دنیای اقتصاد: براساس طرح اورژانسی گمرک برای جلوگیری از انباشت کالا در بنادر و گمرکات تاکنون ۶۰ مورد از موانع و مشکلات مقرراتی و مدیریتی احصا شده تا با رفع آنها رسوب کالا در بنادر به صفر برسد. به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران، پس از دستور مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران مبنی بر حل مشکل انباشت کالاها در گمرکات و بنادر و وعده گمرک ایران به حل این موضوع شاهدیم که با انجام این اقدامات جدید رسوب کالا در بنادر کاهش یافته است.
 • جایگاه اتاق‌های بازرگانی و الزامات آن

  دکتر یحیی آل اسحاق رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران
  مدتی است که از جانب بعضی از دوستان و همچنین خبرنگاران رسانه‌ها در رابطه با اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی و جایگاه آنها در نظام جمهوری اسلامی ایران و وظایف و مسوولیت‌ها به ویژه در شرایط کنونی کشور با توجه به تهدیدات داخلی و خارجی بخش اقتصادی و همچنین در رابطه با انتخابات اخیر اتاق‌ها مورد سوال قرار می‌گیرم.
 • گام‌به‌گام با انتخابات اتاق بازرگانی

  حال و هوای انتخابات پارلمان بخش‌خصوصی با آغاز ثبت‌نام کاندیداها شکل جدی‌تری به خود گرفته است. براساس اطلاعیه‌ای که از سوی انجمن نظارت بر انتخابات دوره نهم اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران منتشر شده، نهمین دوره انتخابات، روز شنبه ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۷ در تمام شهرستان‌ها برگزار می‌شود. در همین راستا اتاق‌های شهرستان از جمله اتاق تهران هم ثبت‌نام کاندیداها را استارت زده‌اند.
 • تبعات اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی

  دنیای اقتصاد: «رتبه‌فروشی» و «تضعیف بخش‌خصوصی» دو نتیجه طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی درخصوص رتبه‌بندی فعالان اقتصادی است.

بیشتر