آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۰۷

 • افق ۱۵‌‌ساله اقتصاد ایران

  دنياي اقتصاد: جایگاه ایران در لیگ جهانی اقتصاد تا سال ۲۰۳۳ میلادی از سوی یک مرکز تحقیقاتی بین‌المللی مشخص شد. در حالی ایران در رتبه‌بندی اقتصادهای جهان در رتبه سی‌ام در سال ۲۰۱۸ قرار گرفته که پیش‌بینی می‌شود طی سال آینده میلادی به رده چهلم سقوط خواهد کرد؛ اما در بلندمدت و تا سال ۲۰۳۳، ایران به سی و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل خواهد شد. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که اقتصاد ایران به‌طور میانگین در فاصله سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ با نرخ ۷/ ۰ درصد و بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۳ با نرخ ۹/ ۱ درصد رشد خواهد کرد.
 • بازنگری در سقف‌ ارزش وارداتی

  دنياي اقتصاد: ضوابط و نحوه تعیین سقف ارزش واردات برای کارت‌های بازرگانی مورد بازنگری قرار گرفت. مطابق جدیدترین دستورالعمل ابلاغ شده ازسوی معاون اول رئیس‌جمهوری، سقف ارزشی واردات برای کارت‌های بازرگانی که امکان رتبه‌بندی آنها فراهم شده باشد، بر اساس سنجش «سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی»‌ تعیین خواهد شد. از سوی دیگر در این چارچوب جدید، کارت‌های بازرگانی که امکان رتبه‌بندی آنها توسط سامانه مذکور فراهم نشده باشد، سقف واردات‌شان برای سال اول ۵۰۰ هزار دلار تعیین شده است.
 • ممنوعیت واردات کالاهای مستعمل لغو شد

  دنیای اقتصاد: ممنوعیت ثبت سفارش و واردات کالاهای مستعمل و بازسازی شده مشمول استاندارد اجباری لغو شد. به گزارش گمرک ایران، در نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه و گمرک ایران آمده است: بخشنامه سال ۹۵ مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش و واردات کالاهای مستعمل مشمول استاندارد اجباری، ملغی می‌شود؛ بنابراین مانعی برای ثبت سفارش کالاهای مستعمل و بازسازی شده مشمول استاندارد اجباری (در صورت تایید کمیسیون ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات) وجود ندارد و ترخیص آنها منوط به تایید سازمان ملی استاندارد است.
 • پیشنهادهای دولت برای حمایت از صادرات در بودجه ۹۸

  دنیای اقتصاد: دولت در قالب لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور بودجه سازمان توسعه تجارت را ۴۶۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است تا آن را در زیربخش‌هایی همچون توسعه بازارهای صادراتی و توسعه صادرات کالا و خدمات هزینه کند.
 • بنادر عمان به روی کشتی‌های ایرانی باز است

  دنیای اقتصاد: محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان ضمن رد شایعه اعمال محدودیت بنادر عمان برای ورود شناورهای ایرانی می‌گوید: این موضوع در اوایل مهرماه و در بندر صحار به وجود آمده بود که با رایزنی‌های دیپلماتیک برطرف شد و اکنون باوجود اعمال تحریم‌ها، بنادر عمان همچنان پذیرای کشتی‌های ایرانی هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر