به گزارش خبر‌‌گزاری تسنیم علیرضا پیمان‌‌‌‌‌‌پاک با بیان اینکه ۱۵‌درصد نیاز کشور به گوشت قرمز از محل واردات تامین می‌شود، گفت: این میزان گوشت در یک سال‌گذشته وارد شد و در دسترس بود که بخش عمده آن گوشت منجمد است و از یک ماه و نیم پیش این گوشت با قیمت ۳۱۰‌هزار‌تومان عرضه شد.وی با بیان اینکه در نوروز این عرضه افزایش پیدا کرد، گفت: بیش از ۸۵‌درصد نیاز کشور از گوشت تولید داخل تامین می‌شود. در بخش دام سنگین با تولیدات صنعتی روبه‌رو هستیم و واردات گوشت منجمد و دام هم از پاکستان و برزیل صورت می‌گیرد و رنج قیمتی آن مصوب است.

پیمان‌پاک یکی از موضوعات مهم را گوشت گوسفند دانست که به دلیل خشکسالی آسیب جدی دیده است؛ مساله دیگر حذف ارز ۴۲۰۰‌تومانی بود و افزایش قیمت نهاده‌‌‌‌‌‌ها باعث شد قیمت دام سنگین فزونی گیرد. قائم‌مقام وزیر جهادکشاورزی با اشاره به مشکل تولیدکننده‌‌‌‌‌‌های خرد در تامین نقدینگی گفت: وزارت جهاد در قالب طرح‌های عشایری و تولید قرار دادی تلاش کرد این مساله ترمیم شود. همچنین بخش‌های تولیدی باید پاسخگو باشند ولی آنچه بر عهده بخش بازرگانی است، تامین گسترده نهاده‌هاست که بخش قابل‌توجهی از آن تامین‌شده و امسال هم در زمینه مرغ و گوشت این نهاده‌‌‌‌‌‌ها تا اردیبهشت تامین است. وی ابراز امیدواری کرد: امسال با بحرانی در زمینه تامین نهاده روبه‌رو نباشیم و اگر مساله جهانی به‌وقوع نپیوندد، نهاده‌‌‌‌‌‌ها به‌موقع تامین خواهد شد که در این‌صورت تولیدکننده هم اطمینان‌خاطر خواهد داشت. پیمان‌پاک از تنظیم‌بودن بازار خبر داد و گفت: در میدان بهمن و... شاهد تغییر قیمت نبودیم و سازمان حمایت باید بر خرده‌فروشی‌‌‌‌‌‌ها نظارت کند.

وی اضافه کرد: در سطح خرده‌فروشی نباید افزایش قیمت صورت گیرد؛ البته در فضای‌مجازی جنجال‌‌‌‌‌‌هایی صورت می‌گیرد اما تمرکز ما به مانند حوزه مرغ و تخم‌مرغ تلاش داریم در زمینه گوشت قرمز هم با رونق و جهش تولید روبه‌رو باشیم. پیمان‌پاک درباره تخصیص ارز حمایتی گفت: ارز تمام نهاده‌های حوزه پروتئین ۲۸‌هزار و پانصدتومانی است و ما به‌جز عرصه جهانی شاهد تغییری نیستیم.پیمان‌پاک افزود: اتحادیه‌‌‌‌‌‌ها از نحوه تامین نهاده ابراز رضایت کردند و امیدواریم کسانی که وظیفه هم‌افزایی دارند، با ایجاد جهش در تولید به ثبات قیمتی کمک کنند. وی درباره ذرت‌‌‌‌‌‌های فاسد شده در بنادر اظهار کرد: چند‌میلیون‌تن نهاده واردشده که در همه دنیا اتفاق می‌افتد که حجمی معادل یکی دو‌درصد آسیب می‌‌‌‌‌‌بیند و سازمان استاندارد و دامپزشکی به جد با آن برخورد می‌کنند و ارزی هم به آن داده نمی‌شود.