به گزارش خبر‌‌گزاری تسنیم رضا کنگری رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی اظهار کرد: بازار شکر تنظیم‌شده‌است و این محصول در زمان حاضر به‌‌‌‌‌اندازه کافی در انبار‌‌‌‌‌ها وجود دارد، به‌‌‌‌‌طوری که دیگر بازار اشباع شده‌است و از بارهای جدید استقبال نمی‌شود. او افزود: بنکداران شکر را به‌‌‌‌‌قیمت ۲۶‌هزار و ۸۰۰‌تومان در اختیار خرده‌‌‌‌‌فروشان و سوپرمارکت‌‌‌‌‌ها قرار می‌دهند تا به‌‌‌‌‌قیمت ۲۸‌هزار و ۵۰۰‌تومان (به‌‌‌‌‌صورت فله) در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد که این نرخ در بازار تثبیت شده‌است و حتی پایین‌تر از نرخ مصوب نیز به‌فروش می‌رسد. با وجود کاهش قیمت شکر در بازار این محصول همچنان در برخی از فروشگاه‌‌‌‌‌ها بالاتر از قیمت مصوب به‌فروش می‌رسد، باید توجه داشت که قیمت شکر بسته‌‌‌‌‌بندی‌‌‌‌‌شده متفاوت است و گران‌‌‌‌‌تر از شکر فله به‌فروش می‌رسد.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی ادامه داد: توزیع زیاد شکر در بازار باعث شده‌است این نرخ در برخی فروشگاه‌‌‌‌‌ها حتی پایین‌تر از نرخ مصوب ۲۸‌هزار و ۵۰۰‌تومانی خود و با قیمت ۲۷‌هزار‌تومان به‌فروش برسد. او تصریح کرد: قیمت شکر در مقطعی در بازار به قیمت ۴۲‌هزار‌تومان رسیده بود، اما با توزیع این محصول توسط بنکداران و اطلاع‌‌‌‌‌رسانی به اعضا به‌‌‌‌‌یک‌‌‌‌‌باره قیمت شکر شکسته شد.

کنگری با بیان اینکه در مقطعی شکر فقط توسط میادین میوه و تره‌‌‌‌‌بار و فروشگاه‌‌‌‌‌های زنجیره‌‌‌‌‌ای توزیع می‌شد و بنکداران به‌عنوان توزیع‌‌‌‌‌کننده کالا در خرده‌‌‌‌‌فروشی‌‌‌‌‌ها پیش‌بینی نشده‌بودند، اظهار کرد: به همین دلیل شکر با واسطه با نرخ ۳۴‌هزار‌تومان در اختیار بنکداران و با نرخ ۳۹‌هزار‌تومان در اختیار سوپرمارکت‌‌‌‌‌های سطح شهر قرار می‌گرفت اما از ۲۵روز قبل که شکر به‌‌‌‌‌طور مستقیم در اختیار بنکداران قرارگرفت، بازار به‌‌‌‌‌سمت ثبات رفت. در مقاطعی از ماه‌های گذشته شکر با قیمت مصوب در میادین میوه و تره‌‌‌‌‌بار و فروشگاه‌‌‌‌‌های زنجیره‌‌‌‌‌ای نیز برای فروش وجود نداشت.

احمد خانی‌نوذری سرپرست معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهادکشاورزی نیز در واکنش به گزارشی در فضای‌مجازی، درباره کمبود و سهمیه‌‌‌‌‌بندی شکر، با تکذیب آن اعلام کرد: شکر مورد‌نیاز مردم به‌‌‌‌‌اندازه کافی تامین و با قیمت مصوب در شبکه مصرف خانوار توزیع شده‌است و هیچ‌‌‌‌‌گونه محدودیتی نیز جهت عرضه بیشتر آن وجود ندارد. وی اضافه کرد: از ابتدای سال‌جاری علاوه‌بر عرضه شکر توسط بخش خصوصی، ماهانه بالغ بر ۲۰‌هزار‌تن توسط شرکت بازرگانی دولتی برای مصرف خانوار از طریق شبکه‌‌‌‌‌های رسمی توزیع شده‌است. خانی نوذری در ادامه گفت: با عنایت به شروع فصل تولید شکر در داخل کشور و عرضه شکر استحصالی توسط کارخانه‌های داخلی به بازار و همچنین برنامه‌‌‌‌‌ریزی‌‌‌‌‌های صورت‌‌‌‌‌پذیرفته برای واردات و تامین پایدار شکر، طی ماه‌های آینده بازار شکر شرایط باثباتی را در پیش خواهد داشت.