به گزارش اتاق ایران، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران  گفت: بدون‌شک مشکلی در سطح مناسبات رسمی ایران و پاکستان وجود دارد که حجم روابط غیررسمی آن بیشتر است. ظرفیت‌‌های بی‌‌نظیری برای توسعه و تقویت روابط و همکاری‌‌های مشترک وجود دارد؛ اما همچنان نتوانستیم موافقت‌نامه تجارت آزاد بین دو کشور را محقق کنیم. شافعی به نواقص جدی در زیرساخت‌های گمرکات مرزی دو طرف اشاره کرد و افزود: برای بهبود سطح روابط باید این نواقص را برطرف کنیم. این مشکلات در حوزه حمل‌‌ونقل بین ایران و پاکستان چه از نظر ریلی و چه جاده‌‌ای وجود دارد. مدتی است که روند عبور و مرور کامیون از هر دو طرف مختل شده که با حل آن بخش قابل‌‌توجهی از مسائل برطرف خواهد شد. رئیس پارلمان بخش‌خصوصی کشور از تعرفه‌های گمرکی و لزوم تجدیدنظر درباره آنها نیز سخن گفت. به گفته او، باید طبق واقعیت‌‌های اقتصادی هر دو کشور، درباره تعرفه‌های گمرکی تصمیم گرفت. بخشی از کالاهای ایرانی با کالاهای پاکستانی قابلیت تهاتر دارند، هرچند تعرفه‌ها روی این موضوع اثرگذار است. بر این اساس می‌‌توانیم گاز LPG بدهیم و در مقابل برنج وارد کنیم یا سیب بدهیم و در مقابل نارنگی یا انبه وارد کنیم. این موضوعات باید در گفت‌‌وگوهای مقامات دولتی مطرح و مورد توافق قرار گیرد. شافعی ادامه داد: اتاق ایران آمادگی پذیرش هیاتی از اتاق پاکستان را دارد و برای اعزام یک هیات تجاری به پاکستان برنامه‌‌ریزی می‌کند، چراکه معتقد است با همین رفت‌‌وآمدها می‌توان بخش زیادی از مشکلات را برطرف کرد. سید‌محمد طریق‌هدا، رئیس گمرک پاکستان نیز با اذعان به اینکه به‌رغم وجود روابط سیاسی نزدیک، در حوزه تجارت نتوانستیم آن‌‌طور که باید عمل کنیم، به مذاکرات در دو روز گذشته در قالب نشست کمیسیون مشترک و توافقاتی که در این مدت صورت‌گرفته اشاره و تاکید کرد: مدتی است که مقامات ایران و پاکستان درباره موافقت‌نامه تجارت آزاد رایزنی می‌کنند. ایران فهرست کالاهای خود را ارسال کرده و ما هم در حال تهیه این فهرست هستیم. امیدوارم هرچه سریع‌‌تر روند مذاکرات به اتمام رسیده و وارد مرحله اجرا شویم.

این مقام پاکستانی افزود:  پرواز مستقیم بین چندین شهر دو کشور در حال پیگیری است و به‌‌زودی برقرار می‌شود. درباره روابط ریلی نیز قرار است کمیته ویژه‌‌ای شکل بگیرد و کار را دنبال کند.

او توقف کامیون‌‌های دو طرف در مرز ایران و پاکستان را به‌‌شدت ناراحت‌‌کننده توصیف کرد و از مذاکرات خود با رئیس گمرک ایران درباره این مساله خبر داد و گفت: من خودم را متعهد می‌دانم و باور دارم نیازی به مذاکره در این رابطه نیست. فردا که به پاکستان برمی‌‌گردم موضوع را رسیدگی و تا جمعه مشکل را برطرف می‌کنم.

 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند