عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران در این جلسه با اشاره به کاهش نرخ بیکاری استان در فصل پاییز امسال، گفت: این کاهش بیکاری بر اساس بررسی‌هایی که مرکز مطالعات و پژوهش‌های اتاق ایران انجام داده است نیز پیش‌بینی می‌شد و اتفاق خوبی است که تداوم آن می‌تواند به بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی استان کمک کند‌.

کیوان کاشفی با بیان اینکه نباید کاهش نرخ بیکاری را با دیده شک و تردید بنگریم، افزود: این شیوه ارائه آمار بیکاری چند سال است که در سراسر کشور و برای همه استان‌ها با همین روند انجام می‌شود، پایین‌آمدن نرخ بیکاری کرمانشاه نیز بر اساس همین رویه بوده که باید با دید مثبت به آن بنگریم.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است اگرچه جایگاه کنونی که در بیکاری داریم هنوز مورد تایید همه ما نیست و باید وضعیت بهتری داشته باشیم، اما نباید فراموش کنیم نرخ بیکاری کرمانشاه نسبت به سال‌های قبل کاهش قابل‌توجهی داشته است. کاشفی همچنین از برپایی مراسم روز ملی صادرات کشور طی چند روز گذشته هم یاد کرد که به دلیل شرایط بیماری کرونا زمان آن به تاخیر افتاده بود و تاکید کرد: بنا داریم با توجه به اینکه وضعیت کرمانشاه اکنون زرد است، مراسم روز ملی صادرات استان کرمانشاه را نیز طی یک یا دو هفته آینده برگزار کنیم.

عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه صادرکنندگان کشور و خصوصا استان کرمانشاه طی دو سال اخیر با سختی‌های بسیار زیادی مواجه بوده‌اند و آن‌طور که باید نتوانسته‌ایم به مشکلات آنها بپردازیم، یادآور شد: باوجود همه این مشکلات صادرکنندگان استان کرمانشاه طی ۹‌ماه امسال صادرات قابل‌توجهی داشته‌اند که قابل‌تقدیر است.

او اضافه کرد: بنا داریم یک جلسه اختصاصی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را نیز به‌زودی به بررسی مشکلات صادرات اختصاص دهیم.

رئیس اتاق کرمانشاه سپس از گلایه برخی از فعالان اقتصادی در زمینه برخی مشکلات مالیاتی یاد‌کرد که در شوراهای حل‌اختلاف مالیاتی هم دیده می‌شود و گفت: مشکل اصلی آنجا است که بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۵ قانون مالیات کشور، مقرر شد سازمان امور مالیاتی بتواند تراکنش‌های بانکی را بررسی و از اطلاعات آن استفاده کند. کاشفی افزود: از آنجا‌که این مصوبه صرفا مربوط به سال ۱۳۹۵ به بعد است اما گاهی شاهدیم سازمان امور مالیاتی تراکنش‌های بانکی سال‌های قبل از آن و حتی گاهی تا سال ۱۳۹۱ را بررسی می‌کند؛ در حالی‌که در آن سال‌ها هیچ ذهنیتی بین مودیان در زمینه بررسی تراکنش‌های بانکی وجود نداشته است. او این روند را غیرقانونی دانست و خواستار رسیدگی به این مشکل شد که فعالان اقتصادی را به‌شدت دچار چالش کرده است.

کاشفی اظهار کرد: بنا داریم موضوع را در قالب مکاتبه‌ای با امضای استاندار به معاون‌اول رئیس‌جمهور ارجاع دهیم تا در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور مطرح و بررسی شود تا ظرف یک یا دو ماه آینده شاهد حل این مشکل به‌صورت ملی باشیم.

رئیس اتاق کرمانشاه همچنین از بررسی مشکلات شرکت‌های پخش استان در جلسات قبلی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان هم یاد کرد و ادامه داد: مصوبات خوبی در این زمینه داشتیم که شامل حل مشکل تامین‌سوخت خودروهای شرکت‌های پخش و همچنین تعیین‌تکلیف وضعیت کد‌پستی آنها بود. به گفته کاشفی، همچنین مقرر شد مراکز پخش استان علاوه بر استفاده از ظرفیت واحد‌های تولیدی داخل استان امکان تعامل با شرکت‌های پخش ملی را نیز فراهم کنند و به‌علاوه از ظرفیت این شرکت‌ها در ستاد تنظیم بازار استان استفاده شود.

او عنوان کرد: به‌علاوه لازم است تعامل مناسبی بین شرکت‌های پخش و واحد‌های خرده‌فروشی ایجاد شود تا هم به بهبود سیستم پخش‌کالاها کمک شود و هم شاهد کاهش هزینه‌ها باشیم.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند