بهبود شاخص‌های اقتصادی از زبان منظور

رئیس سازمان برنامه و بودجه ‌توضیح داد: رشد اقتصادی در سال‌۱۴۰۰ طبق گزارش مرکز آمار ۵.۵‌درصد بود؛ در سال‌های‌۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ هم به ترتیب ۵ و ۵.۷‌درصد رشد کرد؛ یعنی سه سال‌رشد بالای ۵‌درصد را تجربه کردیم درحالی‌که در دهه‌۹۰ میانگین رشد هر سال‌ کمتر از یک‌درصد بود و به‌طور متوسط ۰.۷‌درصد بوده‌است. او در مورد بودجه ‌مصوب برای سال‌۱۴۰۳ برای خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی، اعلام کرد: روزهای گذشته جداول بودجه‌ توسط رئیس مجلس ابلاغ شد و پیش‌بینی ما این بود که امسال هم حدود ۱۰.۵میلیون ‌تن گندم خریداری کنیم. قیمت خرید تضمینی گندم امسال ۱۷‌هزار و ۵۰۰‌تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین ‌شده‌است؛ بنابراین برآورد ما این است که چیزی حدود ۱۸۰ تا۱۹۰‌هزار‌ میلیارد‌تومان باید صرف خرید گندم شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه ‌ادامه‌داد: خرید تضمینی فقط برای گندم است و بقیه محصولات کشاورزی قیمت تضمینی دارد، یعنی وزارت جهادکشاورزی در مورد برخی از اقلام مهم قیمت تضمینی اعلام می‌کند.

ما در سال‌های قبل در حدود ۳ تا ۴‌میلیارد دلار صرف واردات گندم می‌کردیم و الان تقریبا به کمتر از یک‌میلیارد دلار رسیده که فقط برای ذخایر راهبردی واردات می‌شود. امسال در دو ماه اول سال‌ میزان خریدی که انجام‌شده حدود ۲‌میلیون‌تن است. منظور توضیح داد: خریدها تقریبا از نیمه فروردین شروع شده، بنابراین کشاورزانی که به‌تدریج گندم تحویل می‌دهند، باید مطالباتشان را دریافت کنند و باید سازوکاری را پیش‌بینی کنیم؛ چون منابع هدفمندی در طول سال ‌تحقق پیدا می‌کند، اما کشاورز نمی‌تواند منتظر باشد آخر سال‌ یا ۶ ماه دیگر پولش را بدهیم و باید الان تامین شود.

معاون رئیس‌جمهور گفت: الان منابعی را تجهیز کردیم و این منابع در آستانه تامین و واریز به‌حساب سازمان هدفمندی یارانه‌‌‌‌‌‌ها است. فکر می‌کنم در روزهای بعد گشایش‌های خوبی ایجاد خواهد شد و بتوانیم بخشی از این مطالبات گندمکاران را به‌روز کنیم و این روند ادامه دارد. از ابتدای هفته به‌تدریج شروع به تسویه خواهد شد. او تصریح کرد: مطالبات کشاورزان با نظم مشخص پرداخت می‌شود و دولت خودش را مکلف می‌داند بدهی‌‌‌‌‌‌های خودش را مخصوصا به کشاورزها به‌عنوان دیون ممتاز پرداخت کند، ولی معمولا در ابتدای هر سال‌تامین منابع در یکی دوماه اول سال‌کمتر از ماه‌های دیگر است.