سازمان بازرسی به بانک مرکزی درباره خدمات ارزی به زائران نامه نوشت

او در راستای اجرای بند (ج) ماده (۱۱) قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور و ماده (۴۲) آیین‌‌‌نامه اجرایی این قانون، بر این نکته تاکید کرد که با توجه به موارد تحت بررسی در این سازمان با موضوع «عملکرد دستگاه‌های اجرایی در ارائه خدمات به زائرین اربعین حسینی»، ملاحظه شد در برخی از مقاطع به دلیل قطع شدن ارتباط بین بانک‌‌‌ها و سامانه‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (از جمله سنا) روند ارائه خدمات ارزی به زائرین دچار اختلال می‌شود. او با اشاره به بررسی‌‌‌های میدانی صورت گرفته پیرامون نحوه ارائه ارز به زائرین، تصریح کرد: بعضا در برخی از بانک‌‌‌ها به دلیل آنچه محدودیت ارائه ارز (طی یک روز) اعلام شده، روند دریافت ارز توسط زائرین زمان‌بر است.

بازرس کل امور بانک‌‌‌ها و بیمه سازمان بازرسی کل کشور با خاطرنشان کردن افزایش متقاضیان استفاده از خدمات ارزی اربعین در روزهای آتی و احتمال تشدید اختلال در امور سامانه‌های مرتبط، از معاون ارزی بانک مرکزی خواست تا هرچه سریع‌‌‌تر، اقدامات لازم برای رفع این معضل را مورد توجه قرار داده و گزارش آن را به سازمان بازرسی ارسال کند.

روز گذشته نیز ذبیح‌‌الله خداییان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور به بازرسان کل استان‌های مرزی از جمله آذربایجان غربی، ایلام، خوزستان و... ماموریت داد که ضمن بازدیدهای میدانی از مرزهای باشماق، تمرچین، ریمدان، چذابه، شلمچه و مهران بر نحوه خدمت‌رسانی به زوار از سوی دستگاه‌های اجرایی نظارت داشته باشند.

در همین زمینه علی صالحی دادستان تهران نیز در خصوص نظارت بر برگزاری راهپیمایی اربعین گفته بود: با توجه به نزدیک شدن به ایام اربعین سرور و سالار شهیدان و نظر به لزوم صیانت دستگاه قضایی از حقوق عامه و به‌‌‌ویژه زائرانی که در این ایام و به‌‌‌منظور شرکت در مراسم اربعین حسینی (ع) قصد سفر به عتبات عالیات را دارند، دادستانی تهران اقدام به تعیین تیم‌‌‌های بازرسی ویژه و تشدید نظارت‌‌‌های خود بر شرکت‌های هواپیمایی ارائه‌‌دهنده خدمات پروازی در این مسیرها، پیش از شروع هرگونه فرآیند بلیت فروشی کرده است.