تاثیر احیای برجام بر بازار ارز ایران

کامران سلطانی‌‌زاده درباره وضعیت بازار در شرایط احتمال احیای برجام اظهار کرد: با توجه به اینکه پس از توافق دسترسی ایران به منابع ارزی افزایش می‌‌‌‌یابد و تبادلات ارزی روان‌‌‌‌تر خواهد شد به‌‌طور قطع این روند در نرخ ارز در بازار ایران اثرگذار است. او ادامه داد: مردم می‌‌‌‌دانند که پس از توافق برگشت ارز حاصل از صادرات سهل‌‌‌‌تر انجام می‌‌شود، هزینه‌‌های بازگشت ارز به کشور کاهش پیدا می‌‌کند و تجارت ایران روان‌‌‌‌تر می‌‌شود. همچنین پس از احیای برجام فروش نفت و مشتقات نفتی افزایش می‌‌‌‌یابد و با رفع تحریم‌‌های کشتیرانی هزینه حمل‌‌ونقل کالا کاهش پیدا می‌‌کند. به‌‌طور کلی هزینه‌‌های تمام شده صادرات و واردات و تجارت ایران کاهش پیدا می‌‌کند و قیمت ارز هم از این روند و شرایط تاثیر می‌‌‌‌پذیرد.

دبیرکل کانون صرافان با بیان اینکه هر چه میزان صادرات و ورود کالاهای ایرانی به بازارهای بین‌‌المللی افزایش یابد شاهد افزایش درآمدهای ارزی و افزایش عرضه ارز در بازار خواهیم بود، گفت: ایجاد امنیت اقتصادی، ایجاد امنیت روانی و ذهنی بین مردم منجر به کاهش خرید سرمایه‌‌‌‌ای، ارز در بازار می‌‌شود و در این شرایط با کاهش تقاضا و افزایش عرضه مواجه می‌‌‌‌شویم که نتیجه آن برقراری ثبات در بازار ارز است. سلطانی‌‌زاده درباره واکنش بازار به اخبار برجامی چند روز گذشته ادامه داد: البته دو روز اخیر زمان خوبی برای ارزیابی واکنش بازار نیست، چراکه در ایام بین تعطیل قرار داریم و معمولا در این شرایط، بازار متشنجی را نمی‌‌‌‌بینیم و نمی‌‌توان تحلیل درستی از روند بازار داشت اما از هفته گذشته که بحث رایزنی‌‌‌‌ها برای ایجاد توافق در مذاکرات مطرح شد، شاهد کاهش نرخ ارز بودیم.

همین ذهنیت مثبت مردم و کاهش نرخ ارز نشان داد که احیای برجام می‌‌تواند در قیمت نهایی ارز تاثیر داشته باشد. او تاکید کرد: رصد بازار نشان می‌‌دهد در این ایام فروشنده‌‌های ارز در بازار افزایش پیدا کرده‌‌‌‌اند و اخبار مذاکرات بر افزایش فروش ارز و افزایش عرضه ارز مردم در بازار تاثیر مثبت گذاشته‌‌‌‌ است. دبیرکل کانون صرافان درباره رفتار صادرکنندگان در بازار ارز گفت: دو ماه قبل نرخ ارز وارد کانال ٣١ هزار تومان شد و از این رو بسیاری از صادرکنندگان ارز خود را نگهداری کردند که در موقعیت بهتری عرضه کنند، اما صادرکنندگان هم برای تامین نیاز ریالی خود باید ارز به فروش برسانند و با توجه به اینکه صادرکنندگان هم احتمال می‌‌دهند که خبر توافق منتج به کاهش نرخ ارز می‌‌شود به‌‌طور قطع شاهد افزایش فروش ارز صادرکنندگان خواهیم بود و همین رفتار هم به روند کاهشی نرخ ارز در بازار کمک می‌‌کند.

او با اشاره به میزان ارزهای خانگی و روند تخلیه ارز خانگی در بازار با انتشار اخبار مثبت برجامی اظهار کرد: از چند سال گذشته مردم و بسیاری از صادرکنندگان با توجه به دغدغه‌‌هایی که داشتند سپرده‌‌های ریالی خود را از شبکه بانکی خارج و تبدیل به ارز، سکه و مسکوکات طلا کردند که نمونه جمع‌‌آوری ارز و طلای خانگی را در صندوق امانت بانک ملی دیدیم که چندی پیش به سرقت رفت.  اخبار غیررسمی می‌‌گویند حدود ۴٠ میلیارد دلار ارز خانگی وجود دارد، یعنی به ازای هر ایرانی ۵٠٠ دلار. سلطانی‌‌‌‌زاده افزود: البته باید توجه داشته باشیم که بخشی از نقدینگی ایرانی‌‌‌‌ها به ملک خارجی تبدیل شد و تنها در دو سال گذشته به اندازه حدود ١٠ هزار واحد مسکونی ارز از کشور خارج شده ‌‌‌‌است و خروج سرمایه سنگینی را تجربه کردیم.

او ادامه داد: اگر مردم اطمینان حاصل کنند که روند کاهشی نرخ ارز ادامه‌‌‌‌دار خواهد بود نسبت به فروش و تخلیه ارزهای خانگی در بازار اقدام می‌‌کنند. سلطانی‌‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا عدم توافق در این دور از مذاکرات باعث رشد جهشی قیمت ارز خواهد شد، گفت: ایران نشان داده که آمادگی مقابله با تنش ارزی را دارد، چراکه کشورمان راه‌‌های درآمدهای ارزی خود را پیدا کرده است و شرکای قوی مانند چین و روسیه دارد و با توجه به افزایش قیمت نفت و ذخایر ارزی کشور، عدم توافق نمی‌‌تواند منجر به افزایش جهشی قیمت دلار شود.