روز پنج‌شنبه نیز فعالان در انتظار رسیدن اخبار افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس بودند. اما پیش‌بینی نادرست از آب درآمد و نرخ بهره انگلستان باز هم دست نخورده باقی ماند. این اتفاق موجب شد طلا بار دیگر صعودی شود تا پایان روز به بالای هزار و ۷۹۰ دلار برسد. این روند در روز جمعه نیز ادامه داشت و فلز زرد توانست بار دیگر از مرز هزار و ۸۰۰ دلار عبور کند. اما با نزدیک شدن به زمان مقرر برای انتشار گزارش اشتغال ایالات‌متحده در اکتبر این روند به طور موقت شکسته شد.

 عبور طلا از مقاومت ۱۸۰۰ دلاری

فلز زرد در بند اقتصاد ایالات‌متحده است. این فلز گران‌بها که در ابتدای هفته روند صعودی منطقی را آغاز کرده بود در روز چهارشنبه با اتمام نشست فدرال رزرو و اعلام برنامه کاهش حمایت‌ها با ۲۰ دلار افت به قیمت هزار و ۷۶۰ دلار رسید.

 نتیجه این نشست دو روزه فدرال رزرو، مشخص شدن برنامه دقیق زمان‌بندی تعدیل بسته‌های حمایتی به صورت پله‌ای و ماهانه بود. براساس این گزارش به هدف نزدیک شدن اقتصاد ایالات‌متحده به اشتغال کامل، فدرال رزرو قصد دارد تا از پایان ماه جاری میلادی به صورت ماهانه ۱۰ میلیارد دلار خرید اوراق خزانه‌داری و ۵ میلیارد دلار از خرید اوراق رهنی را کاهش دهد. این اتفاق در پی نزدیک شدن اقتصادها به بازگشایی کامل و بازگشت به روال عادی در پی واکسیناسیون گسترده جوامع در حال وقوع است. در این نشست اما صحبتی از نرخ بهره جدید نشد. این خبر در ابتدا باعث افت طلا شد، اما در ادامه با وجود بهبود شاخص دلار طلا توانست بخشی از این ضرر را جبران کند.

رویداد دیگری که فعالان بازار طلای جهانی در انتظار آن بودند، نشست بانک مرکزی انگلیس در روز پنج‌شنبه برای مشخص کردن نرخ بهره جدید بود. برخلاف انتظار کارشناسان، طبق اعلام بانک مرکزی، نرخ بهره تا پایان سال جاری میلادی در انگلستان تغییری نخواهد کرد. این خبر قیمت اونس جهانی را در روز پنج‌شنبه صعودی کرد و به کانال هزار و ۷۹۰ دلاری رساند.

روز جمعه اما، روز انتشار آمار اشتغال ایالات‌متحده بود. در ساعات ابتدای آخرین روز معاملات طلا توانست در ادامه روند صعودی روز پنج‌شنبه، تا مرز هزار و ۸۰۰ دلار پیشروی کند. اما با نزدیک شدن به زمان انتشار گزارش اشتغال و بیکاری آمریکا این روند‌ تعدیل شد و ارزش آن تا هزار و ۷۹۲ دلار پایین آمد. این گزارش برخلاف پیش‌بینی‌ها اخبار خوشی را برای اقتصاد آمریکا مخابره می‌کرد.

 در حالی که کارشناسان داوجونز، اشتغال‌زایی در ماه اکتبر را ۴۵۰ هزار و نرخ بهره را ۷/ ۴ درصد پیش‌بینی کرده بودند، گزارش وزارت کار نشان داد که بنگاه‌های اقتصادی در آمریکا در ماه اکتبر ۵۳۱ هزار کارمند جدید استخدام کرده‌اند و نرخ بیکاری به ۶/ ۴ درصد رسیده است. در پی این گزارش طلا برای لحظاتی تا هزار و ۷۸۵ دلار افت کرد. این اتفاق اما با مقاومت گاوهای بازار طلا روبه‌رو شد و  رشد قیمت طلا ادامه یافت و قیمت هر اونس تا ساعت ۲۰ به وقت تهران به ۱۸۱۴ دلار رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند