به گزارش تریدینگ اکونومیکس، این نرخ تورم که یکی از بالاترین نرخ‌های تورم انگلیس در طول ۹سال اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت‌تاثیر افزایش نرخ تورم بخش حمل‌ونقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۴/ ۸درصد در این ماه افزایش پیدا کرده است. نرخ تورم در بخش رستوران و هتلداری به ۱/ ۵درصد رسیده است. تورم فرهنگ و آموزش نیز ۷/ ۲درصد اندازه‌گیری شده است.

بانک مرکزی انگلیس دستیابی به تورم ۲درصدی را هدف‌گذاری کرده است و باقی ماندن تورم در این محدوده، کار را برای سیاستگذار در ادامه دشوار خواهد کرد. هسته تورمی که تغییرات قیمت مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن در نظر نمی‌گیرد، تا پایان این ماه با ۱/ ۰درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۴/ ۲درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهانه در انگلیس نیز با ۴/ ۰درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۳/ ۰درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم انگلیس در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۲۱ معادل ۴۸/ ۲درصد بوده که بالاترین تورم ثبت‌شده مربوط به ماه آوریل ۲۰۱۵ با ۵/ ۸ درصد است. کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۲۰۱۵ با منفی ۱/ ۰درصد بوده است.

نیل بریل، کارشناس ارشد مدیریت دارایی در موسسه پریمیر میتون گفت: در حال حاضر نرخ تورم خیلی مایه نگرانی بانک مرکزی نیست و برعکس هنوز فضای مانور زیادی با توجه به فاصله نرخ تورم از سطح هدف‌گذاری‌شده وجود دارد، به نظر نمی‌رسد تا چند ماه آینده شاهد نزدیک شدن تورم به محدوده ۲درصدی باشیم.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند