به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی در این نامه با اشاره به توجه ویژه به موضوع بیمه در سیر تحولات اقتصادی و اجتماعی دهه‌های اخیر در زیست جوامع انسانی خطاب به محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نوشت: نقش بیمه در تامین امنیت جوامع و کسب‌وکارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بر این اساس، دولت‌ها در جوامع مختلف، تمهیدات گوناگونی را برای گسترش این خدمات و ارتقای فرهنگ و سواد بیمه‌ای برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌اند.

او در این نامه با اشاره به اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد در ایران، سطح دانش و سواد عمومی بیمه‌ای و مالی بسیار پایین است که این خود، یکی از دلایل جایگاه پایین رویکرد ایمنی‌بخش در زندگی روزمره و کسب‌وکارهاست، آورده است: با توجه به جایگاه تولید و توانمندسازی تولید در سیاستگذاری کلان کشور در طول چند سال گذشته به نظر می‌رسد توجه به زمینه‌های تحقق این هدف در حوزه‌های مختلف از جمله در نظام آموزشی کشور، بسیار اثربخش است.

سلیمانی در بخش دیگری از این مکاتبه با تاکید بر اینکه بیمه مرکزی، توسعه آموزش‌های عمومی و دانشگاهی را در حوزه بیمه در دستورکار خود قرار داده و اقدامات متعددی را در زمینه توسعه آموزش‌های عمومی با همکاری وزارت آموزش و پرورش، برنامه‌ریزی و دنبال کرده، نوشته است: یکی از اقدامات موثر دیگر، توجه به آگاهی‌بخشی به دانشجویان از طریق طراحی یک درس دو واحدی اختیاری برای کلیه رشته‌های دانشگاهی در مقطع کارشناسی است.

او در مکاتبه خود با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آورده است: با توجه به اینکه بیمه در همه مشاغل و فعالیت‌ها، از حوزه درمان و سلامت تا صنایع، کشاورزی و خدمات حضور و کاربرد دارد، این اقدام می‌تواند از طریق ارتقای سطح دانش بیمه‌ای دانشجویان به‌عنوان سرمایه‌های انسانی آتی کشور و در راستای برنامه‌های مهارت‌آموزی مورد نظر وزارت متبوع، موجب آشنایی با پوشش‌های بیمه‌ای مورد نیاز برای مشاغل مختلف نقش مهمی در ارتقای عملکرد بخش‌های مختلف اقتصادی کشور ایفا کند.

رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه تاکید کرده است: آشنایی با این موضوع می‌تواند زمینه اشتغال دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف را در صنعت بزرگ و رو به گسترش بیمه کشور، در قالب کارشناس، نمایندگی، ارزیاب خسارت، کارگزاری و بازاریاب را فراهم کند که این نیز در راستای کمک به اشتغال مولد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها بسیار ارزشمند است.

سلیمانی از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخواست کرده است تا موضوعِ ارائه یک درس اختیاری به ارزش ۲ واحد درسی با عنوان «اصول و کلیات بیمه» برای کلیه رشته‌های درسی مقطع کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد. در این راستا، بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه نیز آمادگی کامل برای هرگونه مشارکت مقتضی برای تحقق این مهم را اعلام می‌کنند. رئیس کل بیمه مرکزی در پایان اظهار امیدواری کرده است که این اقدام، گام موثر مشترکی برای توسعه اقتصاد کشور در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند