به گزارش «ایبِنا»، هر چند تا سال ۲۰۰۰ هنوز کسی فکر نمی‌کرد که حدود یک دهه بعد ارزهای دیجیتال به شکل فعلی آن به وجود آمده و دو دهه بعد از چنین ارزشی برخوردار شوند، اما اقتصاددانان همان سال‌ها هم پیش‌بینی پول اینترنتی را می‌کردند که مانند خیلی چیزهای دیگر آن روز، بیشتر به خیال می‌مانست. حالا دیگر، بیت‌کوین سر زبان‌ها افتاده است و دیگر ارزهای مجازی نیز یکی پس از دیگری ظهور می‌کنند. پول غیرمتمرکز، پول اینترنتی، بیت‌کوین یا ارز دیجیتال و رمزارز همگی عنوان‌هایی است که قرار است ساختارهای سنتی مبادلات مالی در دنیا را از طریق اینترنت متحول کنند و افراد بدون نیاز به شناختن هویت یکدیگر، بتوانند مبادله مالی انجام دهند. راهی که دیگر بازگشتی از آن نیست و دیر یا زود باید اقتصاددانان آن را به سرفصل درس‌های خود اضافه کنند. موضوع رمزارزها در ایران نیز چند سالی است که اهمیت پیدا کرده است. دلیل این امر تا حدودی روشن است. مشکلات اقتصادی، تحریم و ناامنی در بازار سرمایه بسیاری را به سمت بازار رمزارزها سوق می‌دهد و این اقبال به بازار رمزارزها در کنار انرژی ارزان موجب شده براساس تخمین‌ها ایران پنجمین کشور دنیا در استخراج بیت‌کوین باشد. به‌نظر می‌رسد دولت بعدی حتما در این زمینه باید موضع مشخص و روشنی داشته باشد و این موضوع را خوب یا بد به رسمیت بشناسد و برای آن برنامه‌ریزی و قانون‌گذاری کند.

سهیل نیکزاد، عضو هیات موسس انجمن بلاکچین ایران در این‌باره گفت: همیشه قانون‌گذاری کار درستی بوده است و دولت تا الان کوتاهی کرده که این کار انجام نپذیرفته است.

وی افزود: معمولا دولت‌ها به خاطر ندانستن چگونگی مواجهه با این فناوری و به سبب ترسی که از این بی‌اطلاعی دارند، تسلیم هر کسی شده‌اند که خطرات این حوزه را پررنگ‌تر کرده‌ و در نتیجه فرصت‌های زیادی تاکنون از دست رفته است.

صنعتی شدن استخراج رمزارز در دولت دوازدهم

نیکزاد خاطرنشان کرد: البته رانت‌های بسیاری در این حوزه وجود داشته و همین‌ها مانع از این شده است که قانون‌گذاری در مسیر درست خود پیش برود. عضو هیات موسس انجمن بلاکچین ایران یادآور شد: آنچه معلوم است، این است که در حال حاضر، نیاز زیادی به قانون‌گذاری در این امر داریم تا بتوانیم از فرصت‌ها درست استفاده کنیم. وی افزود: اگر قانون‌گذاری نشود و مردم را در زمینه رمزارزها همچنان در ترس و نگرانی رها کنیم کماکان اوضاع چنین می‌ماند. عضو هیات موسس انجمن بلاکچین ایران در همین باره توضیح داد و گفت: بانک مرکزی قانون‌گذاری خود را انجام داده و پیش‌نویس قانون خود را نیز در سه صفحه انتشار داده بود، این قانون یکی از بهترین قانون‌های پیشتاز در حوزه کریپتوکارنسی هم بود و به‌واسطه آن اوضاع شاید تغییر می‌کرد. وی ادامه داد: با همه این احوال، این قانون پس گرفته شد و پیش‌نویس آن هم از سایت برداشته شد که این اصلا به لحاظ حرفه‌ای قابل قبول نیست که بانک مرکزی یک کشوری فایلی را  به‌عنوان نظر پیشنهادی ارائه دهد، اما به دلایلی آن فایل را بردارد.

جرم‌زادیی از خرید و فروش رمزارز

نیکزاد با بیان اینکه باید از این جرم انگاری گذر کرد و به سمت قانون‌گذاری پیش رفت، اظهار کرد: به‌نظر من بانک مرکزی داشت کار خود را به درستی پیش می‌برد که اگر دوباره به همان رویه بازگردد بسیار خوب خواهد بود. وی با اشاره به اینکه دو حالت برای صدور مجوز در حوزه رمزارزها وجود دارد، گفت: یکی اینکه مجوزها به‌صورت شخصی صادر شود و مدل دیگر آن است که ضوابط اعلام و گفته ‌شود کسی که می‌خواهد در این حوزه فعالیت کند باید فلان کارها را انجام دهد ، بنابراین دیگر اشخاص تاییدیه شخصی نمی‌گیرند، بلکه درصدد جمع‌آوری مدارک و تعهد به ضوابط خواهند بود.

عضو هیات موسس انجمن بلاکچین ایران یادآور شد: در کشور ما جز در مدل اول مجوز دادن، کار دیگری صورت نگرفته است. به همین خاطر، معتقدم سیستم‌های مجوز دهنده ما رانتیر هستند چون مجوز به نام شخص داده می‌شود و قواعد و ضوابط برایشان مهم نیست.

وی با ذکر مثالی افزود: مثلا ما ۶۰۰ صرافی داریم که به‌صورت سنتی و با کاغذ کار می‌کردند که مربوط به قبل از اختراع بیت‌کوین است و تمامی مجوزهای آنان مربوط به کارمندان بانک‌ها است. از این تعداد هم در حال حاضر تعدادی کار نمی‌کنند، اما همچنان مجوزهای آنان ابطال نشده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند