آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۰۵۸

 • شکست کارت هوشمند ملی؟

  دنیای اقتصاد: در‌حالی‌که حدود ۸ سال از شروع پروژه کارت هوشمند ملی می‌گذرد، هنوز نزدیک به ۱۰ میلیون نفر از ثبت‌نام‌کنندگان به دلایل مختلف کارت خود را دریافت نکرد‌ه‌اند. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، افزون بر تکمیل نشدن فرآیند صدور این کارت و اجرای ناقص این پروژه، کارت‌های صادرشده برای اهدافی چون احراز هویت الکترونیک و امضای دیجیتال آماده نیست و کاربردی جز یک کارت شناسایی ساده را ندارد. بی‌تفاوتی جمع زیادی از افراد به دریافت این کارت و عدم استفاده از آن در دستگاه‌ها شکست پروژه را نشان می‌دهد.
 • پرجست‌وجوترین کلیدواژه‌های سال ۲۰۲۰ گوگل

  ایسنا: گوگل با انتشار گزارش سالانه خود، پرجست‌وجوترین واژه‌ها در موتور جست‌وجوی این شرکت در سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد که ویروس کرونا در صدر آنها قرار داشت. به گزارش «ایسنا» فهرست پرجست‌وجوترین واژه‌ها در موتور جست‌وجوی گوگل نشان می‌دهد که جهان در طول یکی از تاریخی‌ترین سال‌های اخیر به دنبال چه اطلاعاتی بوده است. پرجست‌وجوترین واژه‌های سال ۲۰۲۰ در وب گوگل «ویروس کرونا» بوده که با توجه به تغییری که همه‌گیری ویروس کرونا در زندگی مردم به وجود آورده است، منطقی به نظر می‌رسد. پس از ویروس کرونا، نتایج انتخابات، کوبی برایانت، زوم و IPL در فهرست پرجست‌وجوترین کلید واژه‌ها در گوگل قرار گرفتند.
 • تبعات نفوذ به فایرآی برای شرکت‌ها در ایران

  ایسنا: شرکت امنیت شبکه FireEye مورد نفوذ قرار گرفته و ابزارهای این شرکت اکنون در دست مهاجمان است. بنابراین ضروری است سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی کشور در آمادگی کامل باشند؛ مدیران شبکه، سیستم‌های خود را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که تاکنون مورد حمله واقع نشده باشند. به گزارش «ایسنا» شرکت FireEye یکی از بزرگ‌ترین نام‌های دنیا در عرصه امنیت شبکه و فضای سایبری است که با بسیاری از شرکت‌های مهم دنیا همکاری دارد و امنیت شبکه آنها را تامین می‌کند. اما بنابر اطلاعات مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) این شرکت اخیرا اعلام کرده که توسط یک تیم بسیار قدرتمند مورد تهاجم سایبری قرار گرفته است.
 • گسترش فناوری نسل پنجم استفاده از ارزرمزها را تشدید می‌کند

  مهر: بررسی‌های موسسه تحقیقاتی دیلوت نشان می‌دهد همزمان با افزایش استفاده از شبکه‌های نسل پنجم تلفن همراه در جهان، استفاده از انواع ارزرمز نیز رو به افزایش است. به گزارش اندرویدهدلاینز، اگر چه هنوز استاندارد نسل چهارم تلفن همراه، استاندارد غالب در دنیای گوشی‌های هوشمند است، اما رفته رفته کشورهای بیشتری در جهان به استفاده از استاندارد پرسرعت‌تر نسل پنجم علاقه نشان می‌دهند. شبکه‌های نسل پنجم علاوه بر پشتیبانی از ارسال پیامک و تماس می‌توانند خدمات متنوع چندرسانه‌ای و اینترنتی را در دسترس علاقه‌مندان قرار دهند و البته استفاده از آنها هزینه‌های بیشتری نیز دارد. با توجه به اینکه انجام تراکنش‌های مربوط به استخراج ارزرمز به پهنای باند و سرعت اینترنت زیادی نیاز دارد، استفاده از استاندارد نسل پنجم تلفن همراه یک گزینه مناسب محسوب می‌شود. زیرا از این طریق تراکنش‌های مربوط به ارزرمزها با سرعت مناسب و بدون تاخیر و مشکلات فنی صورت می‌گیرد و در نتیجه زمان بیشتری برای خرید ارزرمز در اختیار علاقه‌‌مندان قرار می‌گیرد.
 • دو مدیر اپل به‌عنوان گزینه‌های مدیرعاملی شرکت «فراری»

  آی‌تی ایران: به نظر می‌رسد «لوکا مائستری» مدیر مالی و «جانی آیو» مدیر سابق طراحی اپل به‌عنوان نامزدهای احتمالی مدیرعاملی شرکت فراری (Ferrari) در نظر گرفته شده‌اند. رویترز با انتشار گزارشی در این رابطه نوشت به دنبال بازنشستگی ناگهانی لوئیس کامیلری مدیرعامل فراری، اکنون این پست خالی شده و مدیران این شرکت به دنبال جایگزینی برای وی هستند. کامیلری دلیل این استعفای ناگهانی خود را دلایل شخصی عنوان کرد و هیچ توضیحی در این رابطه ارائه نکرد. «جان الکان»، رئیس هیات‌مدیره فراری به‌طور موقت و تا مشخص شدن مدیرعامل جدید، هدایت این شرکت را برعهده خواهد داشت. اگرچه رسانه‌های ایتالیایی از احتمال انتخاب ویتورو کولائو، مدیرعامل وودافون برای تصدی‌گری این سمت خبر داده‌اند، اما رویترز این شایعات را بی‌اساس خواند.
 • جاسوسی از دانش آموزان مدرسه با نرم‌افزارهای هک اف‌بی‌آی

  مهر: برخی مدیران مدارس در آمریکا با خرید ابزار جاسوسی و هک مورد استفاده اف‌بی‌آی به منظور نفوذ به گوشی‌های تلفن همراه مجرمان از آنها جاسوسی می‌کنند. به گزارش ورج، بررسی‌های انجام شده توسط تام مک‌کی و دروف مروترا خبرنگاران سایت‌گیزمودو نشان می‌دهد تعداد قابل توجهی از مدارس در ایالت‌های مختلف آمریکا ابزار هکری و جاسوسی سایبری پلیس فدرال آمریکا را خریداری می‌کنند تا بتوانند گوشی‌های دانش آموزان را هک و عکس‌ها و متون ذخیره شده در آنها را مشاهده کنند. ابزار هکری اف‌بی‌آی به مدیران مدارس امکان می‌دهد تا حتی عکس‌ها و پیام‌های پاک شده از گوشی‌های دانش‌آموزان را مشاهده کنند.
 • یک بدافزار در مرورگرهای مختلف رصد شد

  مهر: نسخه‌هایی از یک بدافزار در مرورگرهای مختلف از جمله کروم و فایرفاکس رصد شده است که از آن برای اضافه کردن افزونه‌های مخرب استفاده می‌شود. به گزارش مهر به نقل از گیزموچاینا، این حمله در مرورگرهای مختلف رصد شده و از آن برای افزودن تبلیغات به نتایج جست‌وجو یا افزونه‌های مخرب به مرورگرها استفاده می‌شود. طبق گزارش وب‌سایت Gadgets۳۶۰، مایکروسافت در یک پست وبلاگی اشاره کرده از مه ‌تا سپتامبر ۲۰۲۰ صدها هزار مورد از بدافزارAdrozek در سراسر جهان رصد شده است. این شرکت ۱۵۹ دامنه را ردیابی کرده که هر کدام از آنها به‌طور متوسط میزبان ۱۷۳ هزار URL بودند. در هرکدام ازURL‌ها نیز به‌طور متوسط ۱۵هزار و ۳۰۰ نمونه پلیمورفیک از بدافزار ردیابی شده بود. هدف این بدافزار هدایت کاربران به وب سایت‌های وابسته و حتی ارائه تبلیغات به آنها است. علاوه برآن بدافزار مذکور به‌طور مخفیانه و با اضافه کردن افزونه‌های بد به مرورگر به مقاصد خود دست می‌یابد. این بدافزار تنظیمات مرورگر را طوری تغییر می‌دهد که تبلیغات را در صفحات وب قرار دهد.
 • شکایت اریکسون علیه سامسونگ در آمریکا

  ایسنا: شرکت اریکسون در آمریکا از سامسونگ به دلیل عدم رعایت توافق مجوز میان دو شرکت مبنی بر پرداخت حق امتیازهای مورد توافق شکایت کرد. شرکت اریکسون در آمریکا شکایتی علیه سامسونگ به دلیل نقض برخی تعهداتش تنظیم کرد و به دنبال دریافت حکم دادگاه مبنی بر این است که خود به تعهداتش عمل کرده است. چندین قرارداد مجوز اریکسون در سال آینده منقضی می‌شود و این شرکت با خطر تاخیر در پرداخت حق امتیاز مجوز از سوی سامسونگ تا زمان نهایی شدن مذاکرات مجدد روبه‌روست. تعویق پرداخت حق امتیاز و هزینه‌های احتمالی شکایت حقوقی ممکن است از سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ روی درآمد عملیاتی سه ماهه شرکت اریکسون به میزان یک تا ۵/ ۱ میلیارد کرون سوئد تاثیر بگذارد. بر اساس گزارش بلومبرگ، ارزش سهام اریکسون در بازار استکهلم در پی انتشار این خبر ۲/ ۸ درصد سقوط کرد که بزرگ‌ترین افت سهام این شرکت از ماه مارس بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر