آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۰۵۳

 • ظهور پدیده طب دیجیتالی

  دنیای‌‌اقتصاد: در ماه ژانویه گذشته «استفان کلاسکو» مدیرعامل شرکت Jefferson Health که مدیریت بیمارستان‌های فیلادلفیا را به عهده دارد، با رئیس یک بانک صحبت کرد. رئیس بانک به او گفت که از بیست سال پیش تا حالا، بهداشت و درمان و بانکداری تنها صنایعی بوده‌اند که تغییر ذائقه مصرف‌کنندگان و تحولات دیجیتالی را با آغوش باز پذیرفته‌اند. حالا اما استفان کلاسکو معتقد است که این ادعا چندان هم درست نیست. موسسه جهانی مک‌کینزی- که یک مرکز تحقیقاتی خدمات مشاوره است- به این ارزیابی رسیده که وقتی موضوع دیجیتالیزه شدن به میان می‌آید، صنعت بهداشت و درمان نه تنها از بانکداری، بلکه از جهانگردی، خرده‌فروشی، خودروسازی و حتی از صنعت بسته‌بندی کالا هم عقب‌تر است. براساس بررسی‌های انجام شده از سوی این موسسه، هنوز حدود ۷۰ درصد از بیمارستان‌‌های آمریکا اطلاعات پزشکی و پرونده بیماران را از طریق پست یا فکس در اختیار آنها قرار می‌دهند. این درحالی است که مدیرعامل یکی از بیمارستان‌های بزرگ شهر مادرید در گزارشی اعلام می‌کند که تا اوایل بهار امسال که بیماری کووید-۱۹ در سراسر اسپانیا شیوع پیدا کرد، هنوز پرونده‌های بیماران به‌صورت الکترونیکی با آنها به اشتراک گذاشته نمی‌شد.
 • رویداد بعدی اپل احتمالا امروز برگزار می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: گفته می‌شود اپل قرار است امروز رویدادی برای ارائه اطلاعاتی از محصولات جدید خود برگزار کند. این شرکت در سال‌جاری سه رویداد برای رونمایی از محصولات خود برگزار کرد و گفته می‌شود رویداد جدید، سورپرایز این شرکت برای کریسمس خواهد بود.
 • بیش از نیمی از مدارس از شاد استفاده نمی‌کنند

  ایسنا: آمارها حاکی از آن است که با وجود رایگان بودن آموزش مجازی برای دانش‌آموزان در بستر سامانه شاد رایگان، تنها ۴۰ درصد مدارس از این سامانه استفاده می‌کنند و برخی از مدارس ابزارهای خاص خودشان را دارند یا از سامانه‌های داخلی استفاده می‌کنند.
 • هوآوی به خودکفایی در تراشه‌سازی می‌رسد

  مهر: فرآیند احداث کارخانه تولید تراشه هوآوی در چین تکمیل شده است تا به خودکفایی این کشور در حوزه نیمه رسانا کمک کند. چین تصمیم دارد در حوزه تولید تراشه به خودکفایی برسد و از اتکا به کشورهای دیگر بکاهد. در همین راستا هوآوی به دستاوردهای مهمی رسیده است. طبق گزارشی جدید، ساخت نخستین کارخانه تولید تراشه هوآوی داخل چین به‌طور رسمی تکمیل شده است. پروژه مذکور در مساحت ۲۰۸۹۰۰ هزار مترمربع ساخته شده و در «ووهان اپتیکز ولی سنتر» قرار دارد. این کارخانه بزرگ‌ترین مقر تحقیق و توسعه هوآوی در بخش مرکزی چین به حساب می‌آید و واحدهای تولید FAB و واحدهای پشتیبانی مختلفی را در بر گرفته است. همچنین این کارخانه به‌عنوان مرکز قابلیت‌های اپتیکال شرکت، مرکز تحقیق و توسعه پایانه هوشمند و برخی دیگر از فناوری‌های نوین هوآوی است. پس از تکمیل این پروژه، نخستین کارخانه تولید تراشه هوآوی درچین فعالیت تولیدی خود را آغاز می‌کند. به این ترتیب شرکت چینی مذکور می‌تواند زنجیره نیمه رسانای خود را از طراحی و تولید گرفته تا تست و بسته‌بندی انجام دهد. البته این تنها کارخانه هوآوی در چین نیست. طبق گزارشی دیگر این شرکت تصمیم دارد یک کارخانه تولید تراشه دیگر در شانگهای نیز بسازد. ساخت این کارخانه پس از آن انجام شد که آمریکا هوآوی را در فهرست سیاه وزارت بازرگانی قرارداد و تحریم‌هایی را علیه این شرکت وضع کرد.
 • گوگل به جاسوسی از کارمندانش متهم شد

  ایسنا: سازمان فدرال برد ملی روابط کارگری آمریکا (NRLB) با تنظیم شکایتی علیه گوگل، این شرکت فناوری را به نقض قوانین متعدد نیروی کار در جریان سرکوبی فعالیت‌های کنشگری کارمندانش در سال گذشته متهم کرد.
 • تصویب قانون ضد فروشندگان ۵G چین در فنلاند

  ایسنا: فنلاند که خانه سازنده تجهیزات شبکه ۵G نوکیاست، قرار است قانونی مخابراتی تصویب کند که ممکن است برای ممنوعیت استفاده از تجهیزات ساخت شرکت‌های هوآوی و ZTE چین به‌کار گرفته شود.
 • سرقت اطلاعات از سومین سازنده بزرگ هواپیما در جهان

  دنیای‌اقتصاد: براساس اعلام زد دی نت، شرکت امبرائر که سومین سازنده بزرگ هواپیما در جهان است، اخیرا مورد حمله هکری قرار گرفته و بخشی از اطلاعات مهم از سرورهای این شرکت به سرقت برده شده‌اند.
 • مایکروسافت جاسوسی شرکت‌ها از کارمندانشان را دشوار کرد

  مهر: مایکروسافت با ایجاد تغییراتی در ابزار امتیاز بهره‌وری خود که از طریق اپلیکیشن مایکروسافت ۳۶۵ عرضه شده است، قصد دارد جاسوسی شرکت‌ها از کارمندانشان را دشوار کند. ابزار امتیاز بهره‌وری مایکروسافت به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا میزان و نحوه استفاده کارمندانشان را از برنامه مایکروسافت ۳۶۵ زیر نظر بگیرند و به هر یک از آنها امتیاز دهند. اما منتقدان می‌گویند این ابزار حریم شخصی و امنیت کارمندان را به‌خطر انداخته و جاسوسی شرکت‌ها از کارکنانشان را تسهیل کرده است. مایکروسافت در واکنش به این انتقادها جلوی دسترسی مدیران شرکت‌ها را به جزئیات فعالیت هر کارمند در محیط آفیس ۳۶۵ گرفته است. از این پس اطلاعات استفاده هر کارمند از این اپلیکیشن به‌صورت گمنام قابل مشاهده است و شرکت‌ها در نهایت می‌توانند تصویری کلی از میزان بهره‌وری کارکنان خود در زمان استفاده از این نرم‌افزار به‌دست آورند.
 • رصد ۱۲ میلیون آدرس اینترنتی، اعلام ۱۹ هزار هشدار امنیتی

  مهر: مرکز ماهر از رصد ۱۲ میلیون آدرس اینترنتی در کشور طی ۶ ماه اخیر خبر داد و اعلام کرد: بیش از ۱۹ هزار هشدار مختلف به مالکان این IP‌ها داده شده است. بر اساس امکانات سپر دفاعی دژفا، فضای IP کشور نسبت به آسیب‌پذیری‌های دارای درجه خطر بالا و خطرناک به‌صورت مستمر رصد می‌شود. آمارهای مرکز ماهر از این رصدها حاکی از آن است که در ۶ ماه اخیر حدود ۱۹۳۰۰ هشدار مختلف به مالکان IP‌ها ارسال شده است. این اطلاع‌رسانی باعث کاهش حدودا ۴۰ درصدی این آسیب‌پذیری‌ها در ۶ ماه منتهی به آبان شده است. مقایسه ماهانه مجموع آسیب‌پذیری‌های مهم کشف‌شده از رصد ۱۲ میلیون آدرس اینترنتی نشان می‌دهد در خردادماه شمار آسیب‌پذیری آدرس‌های IP کشور حدود ۴هزار و ۴۸۵مورد و در تیرماه ۴هزار و ۶۳۲ مورد بوده است. این درحالی است که این آسیب‌پذیری‌ها در مهرماه ۲هزار و ۹۱۹ مورد بوده و در آبان ماه به ۲ هزار و ۷۲۶ مورد رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر