آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۴۳

 • چالش‌ها و راهکارهای رونق تولید در ICT

  دنیای اقتصاد: تولید بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) از دو منظر با چالش مواجه است. نخست چالش‎هایی است که به دنبال شرایط سیاسی و اقتصادی جدید ناشی از اعمال تحریم‌های آمریکا به وجود آمده است. بخش دوم فراتر از آن بوده به‌طوری که این چالش‎ها در بلندمدت بر رونق تولید تاثیر گذاشته و عمدتا به نحوه اجرای قوانین و سیاست‌های این حوزه مرتبط است.
 • آلمان و هلند اینترنت نظامی مشترک راه‌اندازی می‌کنند

  مهر: مقامات دولتی آلمان و هلند قراردادی برای ایجاد نخستین شبکه اینترنت مشترک نظامی جهان را امضا کرده‌اند. به گزارش زددی‌نت، مقامات دولتی آلمان و هلند در هفته جاری در بروکسل توافق‌نامه‌ای امضا کردند تا نخستین اینترنت نظامی مشترک جهان را بسازند. نام اینترنت نظامی هلندی- آلمانی نیز Tactical Edge Networking یا به‌طور مخفف TEN است. این پروژه در حقیقت آزمایشی برای متحد کردن شبکه‌های اینترنت نظامی دیگر کشورهای عضو ناتو در آینده است. طبق برنامه اصلی قرار است کشورهای عضو ناتو شبکه‌های اینترنتی نظامی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و استانداردهای مشترک جدید و ارتقایافته‌ای ایجاد و در کشورهای عضو به‌کار گرفته شود. مقر اصلی TEN در کوبلنز آلمان خواهد بود و علاوه بر آن یک مرکز طراحی و نمونه اولیه‌سازی در آمرسفورت هلند ساخته می‌شود. TEN عملیات مخابراتی زمینی ارتش آلمان و برنامه ارتباطات تاکتیکی FOXTROT وزارت دفاع هلند را ادغام می‌کند.
 • پیش‌بینی شلوغی اتوبوس و مترو با گوگل‌مپ به زودی ممکن می‌شود

  آی‌تی ایران: پیش‌بینی شلوغی اتوبوس و مترو با گوگل‌مپ؟ بله خبر درست است. گوگل اعلام کرد که به‌ زودی قابلیت پیش‌بینی میزان شلوغ بودن سرویس‌های حمل‌ و نقل عمومی‌از قبیل اتوبوس یا مترو را به سرویس گوگل‌مپ یا همان نقشه گوگل اضافه خواهد کرد. گوگل این اطلاعات را با توجه به اطلاعاتی که کاربران از تجربه سفرهای خود طی چند ماه ثبت کرده‌اند، گردآوری کرده است. به این معنی که از کاربران گوگل‌مپ خواست تا جزئیاتی را درخصوص میزان شلوغ بودن وسایل حمل‌ و نقلی که از آن استفاده می‌کنند، روی نقشه ثبت کنند.
 • گوگل، کتاب هوشمند تولید می‌کند

  مهر: حق امتیاز اختراع جدید گوگل نشان می‌دهد این شرکت در پی ساخت یک کتاب هوشمند است. این گجت مانند کتاب چند صفحه یا نمایشگر دارد. به گزارش گیزموچاینا، حق امتیاز طرح یک تلفن هوشمند متعلق به گوگل منتشر شده که شبیه یک کتاب است. به عبارت دیگر این دستگاه مانند کتاب دارای صفحات مختلف است. حق امتیاز مذکور در این اواخر ثبت شده و نشان می‌دهد گوگل مشغول بررسی ایده «کتاب هوشمند» است که احتمالا صفحاتی جداگانه برای اپلیکیشن‌های مختلف دارد. این گجت لولایی جداگانه برای هر صفحه دارد. چنین ابزاری را فقط می‌توان با کمک نمایشگرهای انعطاف‌پذیر ابداع کرد. البته بخش بیرونی این کتاب هوشمند احتمالا از یک نمایشگر غیرتاشو ساخته می‌شود تا از دستگاه حفاظت کند. گوگل با کمک چنین طرحی می‌تواند تعداد صفحات کتاب هوشمند را به‌طور شخصی برای هر کاربر ارائه کند. البته هیچ جزئیاتی درباره مکان باتری، پردازشگر یا قطعات مهم دستگاه وجود ندارد.
 • خدمات جدید تپ‌سی برای افراد دارای معلولیت حرکتی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت تپسی به منظور تسهیل سفرهای شهری افراد دارای معلولیت حرکتی، قابلیت جدیدی را در اپلیکیشن خود برای این افراد ایجاد کرده و با اختصاص سهم کمیسیون خود از هزینه سفر به رانندگان، جذابیت قبول این سفرها توسط «سفیران» را افزایش داده است. به گزارش روابط عمومی این شرکت، این اقدام تپسی با توجه به مشکلاتی که افراد دارای معلولیت حرکتی در استفاده از تاکسی‌های آنلاین داشتند، انجام شده است چرا که برخی رانندگان، یا فضای کافی برای قرار دادن ویلچر افراد توان‌یاب در خودروی خود را مهیا نمی‌کردند یا با توجه به زمانبر بودن سوار و پیاده شدن آنها، انگیزه کافی برای انجام این سفرها را نداشتند. از این به بعد با حذف کمیسیون، درآمد سفیران تپسی از این سفرها بیشتر از سفرهای معمول خواهد بود و آنها انگیزه بیشتری برای قبول سفرهای افراد دارای معلولیت حرکتی خواهند داشت اما مسافر، همان مبلغ همیشگی را پرداخت خواهد کرد.
 • کاهش ارزش سهام اپل در پی خداحافظی جانی آیو

  آی تی ایران: اخیرا شرکت اپل رسما اعلام کرد که به همکاری خود با جانی آیو، طراح ارشد خود تا پایان سال‌جاری میلادی پایان خواهد داد. اما تنها ساعاتی پس از انتشار این خبر، ارزش سهام این شرکت افت ۹ میلیارد دلاری را تجربه کرد. اپل که تاقبل از این، یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در بازار بورس بود، با جدایی جانی آیو با کاهش یک درصدی ارزش سهام خود مواجه شد. طراح ارشد سابق اپل، قصد دارد تا شرکت جدید خود را که LoveFrom نام دارد، راه‌اندازی کند و اپل نیز یکی از مشتریان آن خواهد بود. کاهش ارزش سهام اپل در پی خروج جانی‌آیو، چندان هم دور از ذهن نبود، چراکه وی مغز متفکر پشت بسیاری از محصولات کمپانی اپل بود و به نوعی، امضای وی را می‌شد پای اغلب گجت‌های این شرکت مشاهده کرد. حال باید دید که این روند نزولی ارزش سهام اپل که استارت آن زده شده تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.
 • شرکت‌های آمریکایی دوباره با هوآوی همکاری می‌کنند

  مهر: رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس G۲۰ اعلام کرد شرکت‌های آمریکایی می‌توانند همکاری خود با هوآوی را از سر بگیرند. به گزارش اندروید آئوتوریتی، دونالد ترامپ در یک کنفرانس خبری اعلام کرد شرکت‌های آمریکایی دوباره می‌توانند با هوآوی همکاری کنند. رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس G۲۰ که در اوزاکا برگزار می‌شد، گفت: شرکت‌های آمریکایی می‌توانند تجهیزات خود را به هوآوی بفروشند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر