آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۴۲

 • «جانی آیو» اپل را ترک می‌کند

  دنیای اقتصاد: جانی آیو یا سرجاناتان آیو کسی که برای دو دهه ذهن خلاق پشت همه سخت‌افزارها و آی‌فون‌های اپل بود رسما این شرکت را ترک می‌کند تا روی شرکت دیزاین خودش کار کند. نام شرکت جدید او Lovefrom است. هرچند شرکت جانی آیو همچنان با اپل همکاری خواهد کرد، اما خروج این اسطوره دیزاین از اپل پایان یک دوره در این شرکت بود؛ جایی که به خصوص او در کنار استیو جابز با محصولات انقلابی مثل آی‌فون و آی‌پد جهان تکنولوژی را تغییر داد. جانی آیو کار خود را در اپل از سال ۱۹۹۲ و به‌عنوان عضوی از تیم دیزاین این شرکت آغاز کرد.
 • آغاز فروش دستگاه نظارت بر دیابت اپل

  ایسنا: شرکت اپل فروش گجتی موسوم به «وان دراپ» (One Drop) را که میزان قند خون را از طریق آی‌فون یا اپل‌واچ نظارت می‌کند، در فروشگاه‌های خود آغاز کرده است. به گزارش «ایسنا» و به نقل از انگجت، فروشگاه‌های اپل شروع به فروش یک محصول ردیابی دیابت به نام «وان دراپ» کرده‌اند که نظارت بر قند خون را بر عهده دارد. این دستگاه یک دستگاه نظارت مداوم نیست و شما باید خودتان نمونه خون خود را به آن بدهید. اما اتصال بلوتوثی آن به آی‌فون و اپل‌واچ شما کمک می‌کند تا میزان قند خون خود را با سوابق خود ردیابی و مقایسه کنید. وان دراپ با قیمت ۷۰ دلار فروخته می‌شود و شامل یک سال آموزش و راهنمایی مربی دیابت است. درحالی‌که این دستگاه به‌طور مستقیم به نرم‌افزار سلامت اپل مرتبط نیست، اما نشان‌دهنده این است که توسعه فناوری‌ها در حوزه سلامت، استراتژی مهم این شرکت است.
 • پیگیری «صلاحیت سایبری» از سوی پلیس فتا

  ایسنا: معاون فنی پلیس فتای ناجا از پیگیری برای اجرای طرح سلامت سایبری اپلیکیشن‌ها، کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی خبر داد.سرهنگ علی نیک‌نفس در مورد نحوه اصالت‌سنجی و تشخیص امنیت اپلیکیشن‌های موجود در شبکه‌ها و سایت‌های ارائه‌دهنده نظیر کافه بازار و... گفت: با توجه به تعدد توسعه‌دهندگان و ارائه‌کنندگان اپلیکیشن‌ها، پلیس فتا استانداردهای مربوط به ایمن‌سازی و امنیت اپلیکیشن‌ها را به سایت‌های انتشاردهنده ارائه کرد و آنها موظفند کنترل‌های لازم را در این خصوص انجام دهند. وی با بیان اینکه این سایت‌ها باید از هویت توسعه‌دهنده تا دسترسی‌های اپلیکیشن ارائه شده و... بررسی کنند، اظهار کرد: در این خصوص چک‌لیست‌هایی وجود دارد که تمامی موارد داخل آن باید بررسی شود. سرهنگ نیک‌نفس درباره اینکه مردم چطور می‌توانند اپلیکیشن‌های مطمئن را شناسایی کنند، به «ایسنا» گفت: طرح «صلاحیت سایبری» در دست پیگیری است و در صورت اجرا، مشابه اتفاقی که در مورد نماد الکترونیک رخ داد، در این مورد نیز رخ می‌دهد.
 • تعرفه‌گذاری تراکنش‌های خدمات دولت الکترونیک

  خبرگزاری مهر: معاون وزیر ارتباطات از ارائه پیشنهاد وزارت ارتباطات مبنی بر تعرفه‌گذاری و تخصیص بخشی از بودجه تراکنش‌های خدمات دولت الکترونیک به این وزارتخانه، برای تصویب در کمیسیون تنظیم مقررات خبر داد. امیر ناظمی با بیان اینکه اتصال دستگاه‌های دولتی به شبکه دولت الکترونیک برای وزارت ارتباطات هزینه در پی دارد، اظهار کرد: اتصال دستگاه‌های دولتی به مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) طبق قانون رایگان است و بر این اساس نمی‌توان از دولت بابت این خدمات هزینه‌ای دریافت کرد. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: با توجه به اینکه روزبه‌روز درخواست‌های اتصال به NIX افزایش می‌یابد، وزارت ارتباطات به ازای این سرویس و هر اتصال و خدمتی که ارائه می‌دهد هزینه‌ای دریافت نمی‌کند. براین اساس پیشنهاد ما این است که از محل بودجه دستگاه‌های دولتی، بخشی از بودجه تراکنش‌های خدمات دولت الکترونیک به وزارت ارتباطات اختصاص یابد. معاون وزیر ارتباطات افزود: این پیشنهاد باید در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شود.
 • ویژگی جدید توییتر برای تشخیص توییت‌های خلاف قوانین

  مهر: توییتر ویژگی جدیدی ارائه کرده است که توییت‌های خلاف قوانین این پلت‌فرم را با یک نوتیفیکیشن مشخص می‌کند و به کاربران هشدار می‌دهد. این ویژگی احتمالا شامل توییت‌های دونالد ترامپ نیز می‌شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی‌میل، توییتر ویژگی جدیدی اضافه کرده که درباره توییت‌های شخصیت‌های مشهور در این پلت‌فرم که خلاف قوانین است، به کاربران هشدار می‌دهد. برای این منظور پست‌های مذکور با نوعی نوتیفیکیشن مشخص می‌شوند. کاربر قبل از خواندن توییت مذکور باید نوتیفیکیشن آن را باز کند و بخواند. طی سال‌های اخیر توییتر به‌دلیل گسترش نفرت‌پراکنی در این پلت‌فرم به‌خصوص محتوای اهانت‌آمیزی که توسط کاربران مشهور به اشتراک گذاشته می‌شود، مورد انتقاد بوده است. البته حساب‌های کاربری افرادی با حداقل ۱۰۰ هزار کاربر و تاییدشده شامل این ویژگی جدید می‌شوند.
 • نفوذ چندین ساله هکرهای چینی به غول‌های تکنولوژی

  ایسنا: گزارش‌های جدیدی منتشر شده است که نشان می‌دهد هکرها با نفوذ به شرکت‌های معروف توسعه‌دهنده خدمات ابری در جهان به اطلاعات مشترکان آنها دسترسی پیدا کرده‌اند. به گزارش «ایسنا» تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده در هکرنیوز و رویترز نشان می‌دهد که هکرها و مجرمان سایبری به مدت چند سال به اطلاعات مشتریان و کاربران شرکت‌های معروف و توسعه‌دهنده خدمات و سرویس‌های فضای ابری در جهان دسترسی داشته و از داده‌های آن به منظور رسیدن به خواسته‌های خود، سوءاستفاده کرده‌اند.

بیشتر