آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۳۸

 • رشد دسترسی خانوارها به سبد تکنولوژی

  سیمین عزیزمحمدی
  دنیای اقتصاد: سهم خانوارهای دارای دسترسی به تلفن، رایانه و اینترنت در محل سکونت در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۲، به ترتیب ۲/ ۱ درصد، ۸/ ۲۳ درصد و ۳۵ درصد و نسبت به سال ۱۳۹۴ به ترتیب ۱/ ۰ درصد، ۳/ ۱۲ درصد و ۳/ ۱۷ درصد بیشتر شده است. پنجمین طرح آمارگیری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات که به سفارش سازمان فناوری اطلاعات ایران در آبان ماه سال ۱۳۹۶ توسط مرکز آمار ایران اجرا شد، نشان می‌دهد حدود ۱۸ میلیون خانوار (۸/ ۷۲ درصد) در محل سکونت به اینترنت دسترسی داشته و ۷/ ۶ میلیون خانوار (۲/ ۲۷درصد) از این امکان در محل سکونت خود بی‎بهره‏اند. از کل خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت در محل سکونت، ۵/ ۱۴ میلیون خانوار (۷/ ۸۰ درصد) در نقاط شهری و ۵/ ۳ میلیون خانوار (۳/ ۱۹ درصد) در نقاط روستایی زندگی می‎کرده‎اند.
 • جهرمی توجیه سرویس‌دهندگان اینترنت را نپذیرفت

  مهر: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پایان مهلت بهبود کیفیت خدمات پشتیبانی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی نوشت: توجیهات مدیران شرکت‌ها در این خصوص قابل‌قبول نیست. محمدجواد آذری‌جهرمی در توییتر نوشت: آنها باید بیشتر تلاش کنند و هنوز با مطلوب فاصله معناداری دارند؛ چون خودشان جدی وارد گود اصلاح روال‌ها شدند و ما هم در وزارت ارتباطات کمکشان می‌کنیم. وی پیش‌تر مهلتی دوهفته‌ای به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و سرویس‌دهندگان اینترنت داده بود تا در این مدت وضعیت بخش پشتیبانی مشتریان در شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت بهبود پیدا کند. آذری‌جهرمی در یک رشته توییت از تماس خود با پشتیبانی مخابرات (شماره تلفن ۲۰۲۰) و چند سرویس‌دهنده دیگر خبر داده و از کیفیت پاسخگویی پشتیبانی این شرکت‌ها انتقاد کرده بود: «پاسخگویی اصلا خوب نبود. برخی حتی متوجه نشدند روی خطم اینترنت ندارم.»
 • هاتگرام و طلاگرام تعطیل شد

  مهر: یکی از مدیران هاتگرام و طلاگرام گفت: مطابق با مهلت قانونی که تا ۳۱ خردادماه برای فعالیت هاتگرام و طلاگرام داشتیم، سرور این پیام‌رسان‌ها را خاموش کرده و پیام‌رسان بومی را جایگزین آنها می‌کنیم. هاتگرام و تلگرام طلایی دو نسخه فارسی اپلیکیشن تلگرام، پس از چندین بار مهلت برای آنکه بتوانند مستقل از پیام‌رسان تلگرام به فعالیت خود ادامه دهند، از شب جمعه گذشته از دسترس کاربران خارج شدند.
 • هوش مصنوعی و مقابله با دزدان فروشگاه‌ها

  مهر: با نصب دوربین‌های هوش مصنوعی در هزار شعبه فروشگاه وال مارت در آمریکا برای ردگیری سارقان به خصوص در زمان خروج از این فروشگاه‌ها تلاش می‌شود. به گزارش انگجت، استفاده از هوش مصنوعی برای حفظ امنیت پدیده تازه‌ای نیست. اما استفاده از دوربین‌های هوش مصنوعی و رایانه‌ای برای بررسی تصاویر آنها با هدف شناسایی دزدانی که سعی می‌کنند در زمان خروج از فروشگاه‌ها اقلامی را به‌طور مخفیانه خارج کنند، هنوز چندان متداول نیست. فروشگاه زنجیره‌ای وال مارت قصد دارد در بیش از هزار شعبه خود از این فناوری استفاده کند. این برنامه هوش مصنوعی مورد استفادهMissed Scan Detection نام دارد و اگر برای خروج کالایی از فروشگاه بدون اسکن شدن بارکد خرید آن تلاش شود، برنامه یادشده مسوولان فروش را از این موضوع آگاه می‌کند. البته باید توجه داشت که در برخی مواقع این رویداد به‌صورت سهوی و در اثر بی‌توجهی اپراتور فروش یا خریداران رخ می‌دهد و هوش مصنوعی یادشده قادر به تشخیص چنین موضوعی نیست.
 • کوچ کاربران آی‌فون به اندروید

  مهر: معاون وزیر ارتباطات اعلام کرده است که با توجه به افزایش قیمت ارز و کاهش میزان جایگزینی در بدترین حالت ممکن، هم اکنون ماهانه ۵۰۰ هزار گوشی موبایل از گردونه خارج و جابه‌جا می‌شوند.

بیشتر